Najveći broj njih su građevinski radnici i vozači u javnom saobraćaju. Ugostitelji ih traže za kuvare i konobare, a domaći poslodavci kažu da Indija ima dobro medicinsko, IT i inženjersko obrazovanje.
Savikes Goel iz Indijsko-srpske poslovne i trgovinske komore kaže da u Srbiji ima oko 10.000 radnika.
"
Naredne godine možemo da očekujemo još toliko, jer imamo manjak radne snage, a mnogo se gradi i proizvodi. Dobili smo više zahteva i za naše inženjere. Prosečna radnička plata je između 500 i 700 evra. Obezbeđen im je smeštaj, a nekima i hrana. Prava i obaveze su im isti kao i domaćim radnicima", rekao je Goel za
RTS.
Iz Unije poslodavaca navode da žele da dovedu i visokoobrazovanu radnu snagu.
"Želimo da dovedemo i visokokvalifikovanu radnu snagu, znamo da su indijski doktori svuda u svetu jako cenjeni i imaju dobru poziciju, ali i pored toga mi želimo da otvorimo vrata i investitorima jer znamo da je Indija vrlo bogata zemlja", istakao je Andreja Brkić iz Unije poslodavaca.
Poslodavci traže da se ubrza postupak dobijanja "viza D" i njihovog produžavanja, koja strancima omogućava rad, kretanje i boravak od 90 do 180 dana.
Predlažu i da se produži važenje "testa tržišta rada" koji garantuje da za određeno radno mesto nema domaćih radnika.
Milan Bosnić iz Nacionalne službe za zapošljavanje navodi da oni prvenstveno žele da zaštite domaće radnike.
"Prva stvar Nacionalne službe za zapošljavanje i Vlade Srbije je da zaštitimo naše ljude i tržište rada, ali našu državu očekuje mnogo toga - izgradnja Ekspa i svih propratnih projekata. Možemo očekivati priliv strane radne snage kratkoročno, neki će verovatno ostati i dugoročno. Naš posao je da isfiltriramo ono što je najbolje za našu privredu", napominje Bosnić.
Procenjuje da Srbiji nedostaje 450.000 radnika u gotovo svim granama industrije.
Komentari 57
NN
Zebra
običan Srbin
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar