
Evropska komisija objašnjava: Evo kako će se nadzirati projekat "Jadar"
Projekti koji na osnovu nedavno usvojenog Zakona Evropske unije o kritičnim sirovinama (CRMA) budu proglašeni "strateškim" moći će da budu zaustavljeni.
Kako navode iz Evropske komisije za European Western Balkans (EWB), projekat može biti zaustavljen u bilo kojoj fazi sprovođenja ukoliko EK proceni da ne zadovoljavaju odgovarajuće standarde, pre svega ekološke i pravne.
Upitani ko će biti nadležan za kontrole da li se poštuju kriterijumi u slučaju da projekat "Jadar" kompanije Rio Tinto, koji bi se ticao iskopavanja i prerade litijuma u Srbiji, ukoliko bude proglašen "strateškim", sagovornici EWB-a u Briselu ističu da je to zadatak vlasti u državi u kojoj se sprovodi implementacija.
Dodatno napominju da bi "organizatori projekta" bili dužni da svake dve godine podnose izveštaj Komisiji o stanju projekta i obaveštavaju Komisiji "o svim relevantnim promenama u njemu".
"Komisija, takođe, može da zatraži informacije od promotera projekta i, naravno, namerava da to iskoristi ako postoje ozbiljne sumnje u vezi sa nekim strateškim projektom. Na kraju, prema Članu 7 CRMA, Komisija može da opozove status strateškog projekta u slučaju da projekat više ne ispunjava kriterijume za izbor, od kojih je jedan održivo sprovođenje", preciziraju u EK.
EWB podseća da su Srbija i Evropska unija 19. jula zaključile Memorandum o razumevanju razumevanju o strateškom partnerstvu o održivim sirovinama, lancima proizvodnje baterija i električnim vozilima.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je u proteklih mesec poručio da će Srbija, kao i on lično, insistirati da se prilikom realizacije projekta "Jadar" zaštiti životna sredina, "da vazduh, zemlja i vode ostanu čiste".
"Dok nam Nemci ne budu garantovali da ćemo imati čiste reke i planine, da ćemo i to odlaganje za deponiju imati urađeno u skladu sa svim evropskim standardima, nećemo da pokušavamo ni da počinjemo", rekao je Vučić.
Rio Tinto ne može da prijavi projekat EK bez zelenog svetla Srbije
U odgovorima na pitanja EWB na temu litijuma i strateških projekata koji će se izvoditi na osnovu Zakona EU o kritičnim sirovinama, Evropska komisija nedvosmisleno navodi da Rio Tinto, ili bilo koja druga kompanija zainteresovana za rudarenje litijuma u Srbiji, ne može da se prijavi za dobijanje statusa "strateškog projekta" od Evropske komisije, a da prethodno ne dobije zvanično odobrenje od države (u ovom slučaju od Srbije) u kojoj bi se projekat implementirao.
"Prema Zakonu o kritičnim sirovinama, Komisija mora da dobije direktno odobrenje određene treće zemlje (u kojoj bi se projekat sprovodio) pre nego što razmatra prijave. Takođe, i u slučaju da neki projekat EK proglasi strateškim, ovlašćeni organi u zemljama u kojima bi se projekti sprovodili nisu dužni da izdaju dozvole izvođačima", preciziraju u EK za EWB.
Upitani koje kriterijume neki projekat mora da ispuni da bi ga Evropska komisija proglasila "strateškim", nadležni u Briselu kažu da su to, pre svega, projekti koji "promovišu strateške sirovine u svim fazama lanca vrednosti, kako unutar EU, tako i izvan Unije".
"Projekti će biti odabrani na osnovu njihovog doprinosa sigurnosti snabdevanja strateškim sirovinama, tehničke izvodljivosti, mogućnosti zamene strateških sirovina, održivosti i socijalnih standarda. Projekti u EU treba da obezbede evropsku dimenziju, a projekti u trećim zemljama treba da obezbede dodatnu vrednost na lokalnom nivou. Opseg obuhvata projekte koji omogućavaju proizvodnju materijala koji zamenjuju strateške sirovine. Strateški projekti u EU će imati koristi od pojednostavljenja izdavanja dozvola za ubrzavanje administrativnih procedura. Države članice EU će morati da se pridržavaju jasnih rokova za celu proceduru, da koordinišu u okviru jedinstvene procedure odgovarajuće procene životne sredine i, ako je potrebno, primenjuju hitne procedure u slučaju početka suđenja", ističu u EK.
Visoki ekološki standardi obavezni čak i ako Srbija ne bude u EU
Govoreći o pravilima i procedurama koje se tiču strateških projekata u zemljama koje nisu članice EU, kao što je Srbija, u Evropskoj komisiji za EWB napominju da će i takve države morati da ispune "visoke ekološke i socijalne uslove", što će podrazumevati i da od toga ima neposrednu korist lokalna zajednica.
Kako dalje objašnjavaju u Komisiji, CRMA propisuje da projekti koji budu proglašeni strateškim moraju da značajno doprinesu obezbeđivanju sigurnosti snadbevanja strateškim sirovinama u EU, da budu tehnički izvodljivi u razumnom roku, te da se obezbedi da se "očekivana proizvodnja može proceniti sa dovoljnim stepenom sigurnosti".
"Projekti koji budu proglašeni strateškim moraju se sprovoditi na održiv način, posebno u pogledu praćenja, sprečavanja i minimiziranja uticaja na životnu sredinu, sprečavanja i minimiziranja društveno štetnih uticaja, korišćenjem društveno odgovornih praksi, uključujući poštovanje ljudskih prava, autohtonih naroda i radnih prava, posebno u slučaju prisilnog preseljenja", navode u EK.
Takođe, ističu, "moraju da vode otvaranju novih radnih mesta i da se sprovode uz konstruktivnu interakciju sa lokalnim zajednicama i relevatnim društvenim patrnerima, uz korišćenje transparentne poslovne prakse, sa adekvatnom politikom usklađenosti za sprečavanje i minimiziranje rizika od negativnog uticaja na pravilno funkcionisanje javne uprave, uključujući korupciju i podmićivanje".
Izvori EWB-a u Evropskoj komisiji naglašavaju da će, što se tiče strateških projekata koji budu implementirani u EU to značiti da korist od projekata imaju odgovarajuće države članice, ali i u Unija u celosti, a kada je reč o projektima "u trećim zemljama", to znači da bi oni morali da donesu dobit i toj državi i Uniji.
Prva evaluacija prijava nakon 22. avgusta
Govoreći o rokovima za podnošenje prijava za strateške projekte, sagovornici iz EK navode da je "poziv za strateške projekte otvoren neprestano", ali da će se svake godine četiri puta procenjivati prispele prijave. Kako ističu, prva evaluacija prijava sprovodiće se nakon 22. avgusta.
odrazumevati i da od toga ima neposrednu korist lokalna zajednica.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Zajednička kontrola na granici Severne Makedonije i Kosova od 14. aprila
31.03.2025.•
1
Ministarstvo unutrašnjih poslova Severne Makedonije najavilo je da će zajednička kontrola (One Stop Shop) na graničnom prelazu sa Kosovom "Donje Blace – Elez Han" zvanično početi 14. aprila.
Telefonski razgovor Makrona i Vučića: "Uobičajena diplomatija" u jeku protesta
31.03.2025.•
4
Telefonski razgovor predsednika Francuske i Srbije koji se, zvanično, bavio bilateralnim odnosima dve zemlje u vreme dok u Srbiji već pet meseci traju protesti, izazvao je različite reakcije javnosti.
RTS najavio da će tužiti Pink i Informer: Neovlašćeno emitovali emisiju sa Vučićem
31.03.2025.•
5
Radio-televizija Srbije (RTS) je najavila da će protiv televizija Pink i Informer pokrenuti sudske postupke, jer su "neovlašćeno emitovali emisiju Oko" u kojoj je gostovao predsednik Srbije.
FOTO, VIDEO Završeni protesti u Beogradu, Nišu , Kragujevcu i Novom Sadu
31.03.2025.•
1
Zbog napada na dekanku Filozofskog fakulteta u Nišu Nataliju Jovanović protesti akademskih zajednica održani su u Beogradu, Kragujevcu, Nišu i u Novom Sadu.
Dva odbora SANU traže povlačenje uredbe Vlade Srbije o normativima za univerzitete i fakultete
31.03.2025.•
0
Odbori za visoko obrazovanje i za nauku SANU traže od vlade Srbije u tehničkom mandatu da stavi van snage izmene Uredbe o normativima i standardima uslova rada univerziteta i fakulteta.
DNEVNI KVIZ: 10 pitanja da testirate znanje
31.03.2025.•
7
Nova radna nedelja je pred nama, a tu je i 021.rs dnevni kviz znanja.
Protest akademske zajednice u Nišu: Ne možemo nazad u simuliranu realnost "ćacilenda"
31.03.2025.•
0
Studenti, profesori i građani okupili su se oko 20 sati ispred Osnovnog javnog tužilaštva u Nišu kako bi podržali dekanku Filozofskog fakulteta Nataliju Jovanović koja je juče napadnuta nožem.
Vučić tvrdi da su Rusi stigli, nije siguran da li će doći FBI
31.03.2025.•
5
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić kaže da nije siguran da li će predstavnici FBI-a doći u Srbiju, po molbi Beograda, a zbog navoda da je 15. marta na protestu upotrebljen zvučni top.
Konsultacije o novoj Vladi: Deo parlamentarne opozicije ne ide kod Vučića
31.03.2025.•
3
Poslanici dela opozicije saopštili su da neće ići na konsultacije sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem o novoj Vladi.
Zagorka Dolovac novoizabranim tužiocima: Postupajte po Ustavu i zakonu
31.03.2025.•
32
Javni tužioci koji su prvi put izabrani na tu funkciju, položili su zakletvu pred predsednicom Skupštine Srbije Anom Brnabić i vrhovnom javnom tužiteljkom Zagorkom Dolovac.
Istraga o "zvučnom topu": FSB je, kažu, stigao - FBI ne komentariše navode da je pozvan
31.03.2025.•
24
"Američki FBI odbija da komentariše navode da je pozvan da se uključi u istragu moguće upotrebe zvučnog oružja u Beogradu", navodi nedeljnik Vreme.
Akademska zajednica u blokadi sutra predaje pismo EU protiv projekta Jadar
31.03.2025.•
2
Akademska zajednica u blokadi će sutra, 1. aprila u 13.30 časova predati pismo studenata Evropskoj komisiji protiv inicijative za proglašenje projekta "Jadar" strateškim projektom Evropske unije.
Više javno tužilaštvo u Nišu još nije predložilo pritvor za ženu koja je nožem napala dekanku
31.03.2025.•
9
Viši sud u Nišu nije odlučivao o određivanju pritvora 69-godišnjoj ženi osumnjičenoj da je u nedelju nožem napala dekanku Filozofskog fakulteta u Nišu, Nataliju Jovanović.
"Der Standard": Srpski režim nastavlja kampanju mržnje, a EU politiku popuštanja
31.03.2025.•
4
Dnevnik Štandard (Der Standard) u nemačkom izdanju piše da "srpski režim nastavlja kampanju mržnje prema učesnicima masovnih protesta, a Evropska unija svoju politiku podilaženja vlastima u Beogradu".
VIDEO: Bob Geldof podržao studentske proteste u Srbiji
31.03.2025.•
8
Čuveni britanski muzičar, aktivista i pokretač Live Aida, Bob Geldof, putem video poruke objavljene na društvenim mrežama Exita, uputio je podršku studentskim protestima u Srbiji.
Beogradska filharmonija prekida štrajk: Taoci smo loših zakona i još gorih uredaba
31.03.2025.•
0
Nakon više od tri nedelje štrajka, Beogradska filharmonija se vraća koncertnim aktivnostima, u petak, 4. aprila, iako njihovi zahtevi nisu ispunjeni, dok iz ministarstva obećavaju nastavk razgovora.
Narodni pokret Srbije dostavio Vučiću platformu za Vladu narodnog poverenja
31.03.2025.•
4
Predsednik Narodnog pokreta Srbije Miroslav Aleksić izjavio je da je ta stranka dostavila "platformu za formiranje Vlade narodnog poverenja" predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću.
VJT: Policija nije dostavila izveštaj o napadu na policajca Baćića ispred RTS-a
31.03.2025.•
11
Više javno tužilaštvo (VJT) u Beogradu saopštilo je da MUP još nije dostavio izveštaj o napadu i povređivanju policajca Lazara Baćića na protestu ispred RTS-a 10. marta 2025. godine.
Ministarstvo prosvete: Nastava se odvija u 97 odsto škola, pojedine završile nadoknadu
31.03.2025.•
5
"Nastava se odvija u 97 odsto škola, a pojedine škole koje su nekoliko dana bile u obustavi - završile su nadoknadu časova", kažu u Ministarstvu prosvete.
Golman Partizana o incidentu sa policijom, oglasio se i klub
31.03.2025.•
5
Golman i kapiten FK Partizan Aleksandar Jovanović skrenuo je pažnju javnosti na sebe nakon što su se na društvenim mrežama proširili snimci incidenta u kojem je učestvovala policija.
Oštetili 11 firmi za 20 miliona dinara: Uzeli robu i prodali je na crno
31.03.2025.•
3
A. Ć. (42) i N. N. (29) iz Kraljeva uhapšeni su zbog prevare u obavljanju privredne delatnosti.
Komentari 47
Ahil
Čak ni EU nema veze
Pa vidite da je Šolc došao rano ujutru i brže bolje otišao, tek toliko da se ta Vučićeva predstava izvede !
A naravno ni da oni koji su prozapadni nisu ludi da oni i njihova deca iz česme koriste vodu zagađenu metalima i sumpornom kiselinom ! Tako da Šolc ne igra ulogu sve i da je on inicijator, a nije jer došao je samo na inicijativu Vučića da se odigra predstava za prozapadne i da se voda zagadi za sve u slivu Drine, Save i Dunava
r
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar