
Evropska komisija objašnjava: Evo kako će se nadzirati projekat "Jadar"
Projekti koji na osnovu nedavno usvojenog Zakona Evropske unije o kritičnim sirovinama (CRMA) budu proglašeni "strateškim" moći će da budu zaustavljeni.
Kako navode iz Evropske komisije za European Western Balkans (EWB), projekat može biti zaustavljen u bilo kojoj fazi sprovođenja ukoliko EK proceni da ne zadovoljavaju odgovarajuće standarde, pre svega ekološke i pravne.
Upitani ko će biti nadležan za kontrole da li se poštuju kriterijumi u slučaju da projekat "Jadar" kompanije Rio Tinto, koji bi se ticao iskopavanja i prerade litijuma u Srbiji, ukoliko bude proglašen "strateškim", sagovornici EWB-a u Briselu ističu da je to zadatak vlasti u državi u kojoj se sprovodi implementacija.
Dodatno napominju da bi "organizatori projekta" bili dužni da svake dve godine podnose izveštaj Komisiji o stanju projekta i obaveštavaju Komisiji "o svim relevantnim promenama u njemu".
"Komisija, takođe, može da zatraži informacije od promotera projekta i, naravno, namerava da to iskoristi ako postoje ozbiljne sumnje u vezi sa nekim strateškim projektom. Na kraju, prema Članu 7 CRMA, Komisija može da opozove status strateškog projekta u slučaju da projekat više ne ispunjava kriterijume za izbor, od kojih je jedan održivo sprovođenje", preciziraju u EK.
EWB podseća da su Srbija i Evropska unija 19. jula zaključile Memorandum o razumevanju razumevanju o strateškom partnerstvu o održivim sirovinama, lancima proizvodnje baterija i električnim vozilima.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je u proteklih mesec poručio da će Srbija, kao i on lično, insistirati da se prilikom realizacije projekta "Jadar" zaštiti životna sredina, "da vazduh, zemlja i vode ostanu čiste".
"Dok nam Nemci ne budu garantovali da ćemo imati čiste reke i planine, da ćemo i to odlaganje za deponiju imati urađeno u skladu sa svim evropskim standardima, nećemo da pokušavamo ni da počinjemo", rekao je Vučić.
Rio Tinto ne može da prijavi projekat EK bez zelenog svetla Srbije
U odgovorima na pitanja EWB na temu litijuma i strateških projekata koji će se izvoditi na osnovu Zakona EU o kritičnim sirovinama, Evropska komisija nedvosmisleno navodi da Rio Tinto, ili bilo koja druga kompanija zainteresovana za rudarenje litijuma u Srbiji, ne može da se prijavi za dobijanje statusa "strateškog projekta" od Evropske komisije, a da prethodno ne dobije zvanično odobrenje od države (u ovom slučaju od Srbije) u kojoj bi se projekat implementirao.
"Prema Zakonu o kritičnim sirovinama, Komisija mora da dobije direktno odobrenje određene treće zemlje (u kojoj bi se projekat sprovodio) pre nego što razmatra prijave. Takođe, i u slučaju da neki projekat EK proglasi strateškim, ovlašćeni organi u zemljama u kojima bi se projekti sprovodili nisu dužni da izdaju dozvole izvođačima", preciziraju u EK za EWB.
Upitani koje kriterijume neki projekat mora da ispuni da bi ga Evropska komisija proglasila "strateškim", nadležni u Briselu kažu da su to, pre svega, projekti koji "promovišu strateške sirovine u svim fazama lanca vrednosti, kako unutar EU, tako i izvan Unije".
"Projekti će biti odabrani na osnovu njihovog doprinosa sigurnosti snabdevanja strateškim sirovinama, tehničke izvodljivosti, mogućnosti zamene strateških sirovina, održivosti i socijalnih standarda. Projekti u EU treba da obezbede evropsku dimenziju, a projekti u trećim zemljama treba da obezbede dodatnu vrednost na lokalnom nivou. Opseg obuhvata projekte koji omogućavaju proizvodnju materijala koji zamenjuju strateške sirovine. Strateški projekti u EU će imati koristi od pojednostavljenja izdavanja dozvola za ubrzavanje administrativnih procedura. Države članice EU će morati da se pridržavaju jasnih rokova za celu proceduru, da koordinišu u okviru jedinstvene procedure odgovarajuće procene životne sredine i, ako je potrebno, primenjuju hitne procedure u slučaju početka suđenja", ističu u EK.
Visoki ekološki standardi obavezni čak i ako Srbija ne bude u EU
Govoreći o pravilima i procedurama koje se tiču strateških projekata u zemljama koje nisu članice EU, kao što je Srbija, u Evropskoj komisiji za EWB napominju da će i takve države morati da ispune "visoke ekološke i socijalne uslove", što će podrazumevati i da od toga ima neposrednu korist lokalna zajednica.
Kako dalje objašnjavaju u Komisiji, CRMA propisuje da projekti koji budu proglašeni strateškim moraju da značajno doprinesu obezbeđivanju sigurnosti snadbevanja strateškim sirovinama u EU, da budu tehnički izvodljivi u razumnom roku, te da se obezbedi da se "očekivana proizvodnja može proceniti sa dovoljnim stepenom sigurnosti".
"Projekti koji budu proglašeni strateškim moraju se sprovoditi na održiv način, posebno u pogledu praćenja, sprečavanja i minimiziranja uticaja na životnu sredinu, sprečavanja i minimiziranja društveno štetnih uticaja, korišćenjem društveno odgovornih praksi, uključujući poštovanje ljudskih prava, autohtonih naroda i radnih prava, posebno u slučaju prisilnog preseljenja", navode u EK.
Takođe, ističu, "moraju da vode otvaranju novih radnih mesta i da se sprovode uz konstruktivnu interakciju sa lokalnim zajednicama i relevatnim društvenim patrnerima, uz korišćenje transparentne poslovne prakse, sa adekvatnom politikom usklađenosti za sprečavanje i minimiziranje rizika od negativnog uticaja na pravilno funkcionisanje javne uprave, uključujući korupciju i podmićivanje".
Izvori EWB-a u Evropskoj komisiji naglašavaju da će, što se tiče strateških projekata koji budu implementirani u EU to značiti da korist od projekata imaju odgovarajuće države članice, ali i u Unija u celosti, a kada je reč o projektima "u trećim zemljama", to znači da bi oni morali da donesu dobit i toj državi i Uniji.
Prva evaluacija prijava nakon 22. avgusta
Govoreći o rokovima za podnošenje prijava za strateške projekte, sagovornici iz EK navode da je "poziv za strateške projekte otvoren neprestano", ali da će se svake godine četiri puta procenjivati prispele prijave. Kako ističu, prva evaluacija prijava sprovodiće se nakon 22. avgusta.
odrazumevati i da od toga ima neposrednu korist lokalna zajednica.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
VIDEO Blokada RTS-a ušla u osmi dan: Studenti ostaju do ispunjenja zahteva
21.04.2025.•
1
Studentska i građanska blokada Radio televizija Srbije ušla je u osmi dan, zbog čega državni javni servis i dalje ne emituje redovan program.
Mortus pijan u audiju izazvao sudar u Bulevaru kralja Aleksandra: Imao 4,13 promila u organizmu
21.04.2025.•
0
Beogradska policija isključila je iz saobraćaja 46-godišnjeg N. K. koji je audijem, sa 4,13 promila alkohola u organizmu, izazvao sudar sa materijalnom štetom u Bulevaru kralja Aleksandra.
Mašinci u blokadi izglasali nepoverenje i ogradili se od studenta Vuka Nektarijevića
21.04.2025.•
2
Studenti u blokadi Mašinskog fakulteta su na hitnom, vanrednom plenumu izglasali nepoverenje studentu prve godine tog fakulteta Vuku Nektarijeviću, koji je učestvovao u Turi do Strazbura.
Studentski bunt u Srbiji tema i na Harvardu: Demokratija, protesti i budućnost evropskih vrednosti
21.04.2025.•
4
Panel diskusija o trenutnim društveno-političkim dešavanjima u Srbiji pod nazivom "Srbija na raskršću", biće održana u petak, 25. aprila na prestižnom Harvard Univerzitetu u Masačusetsu.
Patrijarh Porfirije uputio saučešće zbog smrti pape: "Bio je čovek koji je gradio mir i razumevanje"
21.04.2025.•
5
Patrijarh srpski Porfirije uputio je saučešće povodom smrti pape Franje, ističući da je on bio čovek koji je gradio mir i razumevanje među ljudima i narodima.
Zaposleni RTS-a: "Ko je u RTS-u odobrio tekst u kojem se studenti u blokadi porede sa nacistima?"
21.04.2025.•
6
Zaposleni u RTS-u, okupljeni oko neformalne organizacije "Naš protest" zahtevaju utvrđivanje odgovornosti za vređanje studenata u programu i ostavke odgovornih urednika koji su to omogućili.
Izborni uslovi i krah Radne grupe: Ko će da usvoji reformske zakone do 1. jula?
21.04.2025.•
4
U turbulentnim političko-društvenim okolnostima, u kojima se Srbija nalazi već mesecima, tema izbornih uslova ponovo se vratila u fokus.
Vladika Grigorije se oprostio od papa Franje: "Bio je hodočasnik milosrđa"
21.04.2025.•
0
Vladika Grigorije Diseldorfski oprostio se od papa Franje, poglavara Rimokatoličke crkve, dirljivim rečima na svom Instagram profilu.
Četvrti pokušaj konstituisanja Skupštine Kosova - propao
21.04.2025.•
0
Posle četvrtog pokušaja, kosovski parlament i dalje nije konstituisan jer kandidatkinja za predsednicu iz Samoopredeljenja Aljbuljena Hadžiu nije dobila dovoljan broj glasova.
Profesor Zec: Vučić bi morao da zna da je Univerzitet u Beogradu nešto najvrednije što Srbija ima
21.04.2025.•
16
Profesor Miodrag Zec ocenio je predsednik Srbije Aleksandar Vučić mora da shvati da je beogradski univerzitet nešto najvrednije što Srbija ima.
FOTO, VIDEO Legendarni gitarista Stiv Vaj igrom reči čestitao Uskrs: "Vai s' Tinu"
21.04.2025.•
0
Legendarni gitarista Stiv Vaj čestitao je Uskrs na društvenoj mreži Fejsbuk i tom prilikom podelio svoje iskustvo sa proslavom Uskrsa u Srbiji.
Forum beogradskih gimnazija: Škole od sutra neće funkcionisati u punom kapacitetu
21.04.2025.•
0
Predsednica Foruma beogradskih gimnazija Ana Dmitrijević kaže da te škole od utorka, 22. aprila, ipak neće funkcionisati u punom kapacitetu, iako je u pojedinim kolektivima doneta da se nastava održi.
Savo Manojlović: Brnabić povredila Ustav
21.04.2025.•
2
Lider pokreta Kreni-Promeni Savo Manojlović tvrdi da je predsednica skupštine Ana Brnabić izvršila odbijanjem da u skupštinsku proceduru stavi narodnu inicijativu od 36.000 potpisa "povredila Ustav".
Akademska zajednica u pismu premijeru Macutu: Nova uredba ugrožava akreditovane programe
21.04.2025.•
2
Članovi Mreže akademske solidarnosti i angažovanosti pozvali su kolege iz akademske zajednice da svojim potpisom podrže otvoreno pismo novom premijeru, profesoru Medicinskog fakulteta Đuru Macutu.
Crkvenjakov o blokadi javnog servisa: Simbolično građansko hapšenje RTS-a jer je kršio zakon
21.04.2025.•
0
Bivši generalni direktor RTS-a Aleksandar Crkvenjakov izjavio je da je blokada te medijske kuće "njeno građansko hapšenje jer RTS ne daje realnu sliku stvarnosti".
Protest zbog izbora Dejana Vuka Stankovića za ministra: "Zvižduk dobrodošlice"
21.04.2025.•
4
Inicijativa Pobunjeni univerzitet pozvala je na protest protiv izbora Dejana Vuka Stankovića za novog ministra prosvete.
Novo proterivanje Hrvata iz Srbije: "Morate da napustite zemlju u roku od sedam dana"
21.04.2025.•
38
Nikola Francetić, državljanin Hrvatske koji u Beogradu živi i radi od 2018. godine, proteran je iz Srbije jer policija tvrdi da predstavlja "rizik po bezbednost države".
Koga prati Đuro Macut na mrežama? Nikoga - oglasila se Vlada Srbije
21.04.2025.•
9
Predsednik Vlade Srbije Đuro Macut nema profil ni na jednoj društvenoj mreži, saopštila je Vlada Srbije.
Mladić teško povređen - udaren vozilom stranke ministra Zukorlića
21.04.2025.•
8
Šesnaestogodišnji tinejdžer teško je povređen u saobraćajnoj nezgodi u kojoj je učestvovalo vozilo iz pratnje ministra Usamea Zukorlić.
Osam godina ne uspevaju da obnove nekoliko kilometara pruge - cena milionska sitnica
21.04.2025.•
7
Kineska kompanija China Civil Engineering Construction Corporation (CCECC) započela je 30. marta rekonstrukciju pruge Rasputnica G – Rakovica – Resnik u dužini od 7,5 kilometara.
DNEVNI KVIZ: 10 pitanja - pokažite znanje
21.04.2025.•
9
Nova sedmica i novi krug 021.rs dnevnog kviza je pred vama.
Komentari 47
Ahil
Čak ni EU nema veze
Pa vidite da je Šolc došao rano ujutru i brže bolje otišao, tek toliko da se ta Vučićeva predstava izvede !
A naravno ni da oni koji su prozapadni nisu ludi da oni i njihova deca iz česme koriste vodu zagađenu metalima i sumpornom kiselinom ! Tako da Šolc ne igra ulogu sve i da je on inicijator, a nije jer došao je samo na inicijativu Vučića da se odigra predstava za prozapadne i da se voda zagadi za sve u slivu Drine, Save i Dunava
r
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar