
Opozicija traži od vlasti da prestane sa progonom aktivista: Da li je u Srbiji proglašena diktatura?
Pojedine opozicione partije reagovale su na najnovija privođenja aktivista koji se protive iskopavanju litijuma u Srbiji.

Foto: 021.rs
Juče je na razgovor priveden odbornik iz Vranja Dragan Antić, nakon čega je policija pretresla njegov stan, a on je osumnjičen za rušenje ustavnog poretka. Takođe je izvršen pretres stana Zorane Crnojević iz Vršca i ona je privedena na razgovor.
Eko straža je navela da su privedeni i Marko Kovačević, Ivan Jagić, Petar Jeftić, Aleksandra Bulatović i Mladen Petrović.
Zbog toga su se sad oglasili Pokret slobodnih građana (PSG) i Liga socijaldemokrata Vojvodine - Vojvođani.
PSG je pozvao Ministarstvo unutrašnjih poslova, bezbednosne službe i pravosuđe da zaustave progon nad građanima koji su učestvovali na ekološkim protestima u Srbiji.
Poručili su im da hitno prestanu da privode građane, uz pretrese stanova i konstruisanje procesa u kojima ih potpuno neosnovano optužuju za poziv na nasilno rušenje državnog poretka.
"Aleksandar Vučić, Aleksandar Vulin i Ivica Dačić bi umesto što po ugledu na Vladimira Putina teraju institucije da se bave onim što aktivisti pišu na društvenim mrežama, mogli da ipak probaju da objasne kako smo imali tri napada na policijske službenike u poslednjih nekoliko meseci u kojima je jedan policajac poginuo, ili kako je Milan Radoičić opremio svoju malu vojsku za napad u Banjskoj", naveli su u saopštenju.
PSG je ocenio da "represivna i histerična reakcija vlasti prema aktivistima koji se suprotstavljaju otvaranju rudnika Rio Tinta pokazuje da građani sa punim pravom sumnjaju u sigurnost projekata koje vlast donosi u tajnosti i bez javne rasprave".
"Niko u Srbiji više ne veruje da Srpska napredna stranka može bilo šta da radi po Ustavu i zakonu, pa ni da zaštiti životnu sredinu ili živote građana", navovi ovaj pokret u saopštenju.
Liga socijaldemokrata Vojvodine - Vojvođani pozvala je ministra unutrašnjih poslova Ivicu Dačića da pod hitno prestane sa zastrašivanjem aktivista širom Srbije.
"Da li je to u Srbiji proglašena diktatura, pa je i drugačije mišljenje zločin? Ponašanje vlasti je nedopustivo i zahtevamo da ovi progoni prestanu", navode iz LSV.
Ocenjuju i da vlast koja se na ovakav način odnosi prema svojim građanima "nema zdrave temelje, a državu i njene građane pretvara u svoje zarobljenike".
"Demokratska javnost to ne sme dozvoli", zaključuju iz LSV.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Dvogodišnje dete poginulo u saobraćajnoj nesreći u Gornjem Milanovcu
25.03.2025.•
0
Dvogodišnje dete je poginulo u saobraćajnoj nesreći u Gornjem Milanovcu.
Završen Vučićev razgovor za evropskim zvaničnicima: Šta sve imaju da kažu o sastanku?
25.03.2025.•
6
Najviši zvaničnici Evropske unije (EU), Ursula fon der Lajen i Antonio Košta, izjavili su da je budućnost Srbije u Evropskoj uniji (EU).
Evropska komisija utvrdila listu projekata značajnih za EU: Nema "Jadra" - ali to ne znači ništa
25.03.2025.•
3
Evropska komisija je prvi put utvrdila listu 47 strateških projekata čiji je cilj podsticanje domaćih kapaciteta za strateške sirovine.
Vučić "preti" tužiocima i policajcima da će ih smeniti: Da li je institucija nadležna?
25.03.2025.•
10
Nakon protesta u Nišu 21. marta, u kome su nezadovoljni građani gađali jajima funkcionere i članove SNS-a kao i gradonačelnika Niša Dragoslava Pavlovića, privedeno je nekoliko studenata.
Beogradski studenti pozivaju građane: Zborove organizujte 28. marta, vid učestalog pritiska
25.03.2025.•
10
Studenti Filozofskog fakulteta u Beogradu u blokadi pozvali su građane da u petak, 28. marta, organizuju zborove u svojim mestima u Srbiji.
Protest ispred policije u Čačku nakon hapšenja građana, iza zgrade i žandarmerija
25.03.2025.•
3
Građani su se okupili ispred policijske uprave u Čačku nakon hapšenja tri osobe zbog nereda koji su izbili pre dve noći.
Evropski sud za ljudska prava dao rok Srbiji: Do 31. marta odgovoriti o upotrebi soničnog oružja
25.03.2025.•
30
Evropski sud za ljudska prava dao je rok Srbiji do 31. marta da se izjasni o mogućoj upotrebi soničnog oružja na protestu u Beogradu 15. marta.
Uhapšeni zbog pranja novca i zloupotrebe položaja: Oštetili firmu za više od 2 miliona
25.03.2025.•
2
Dve osobe uhapšene su zbog sumnje da su izvršili krivična dela zloupotreba poverenja u obavljanju privredne delatnosti u zaizvršilaštvu i pranje novca.
Požar u Kragujevcu: Zapalio se laptop koji je bio na šporetu
25.03.2025.•
0
Vatrogasci su uspešno ugasili požar u stanu u Kragujevcu, kada je iz zgrade spaseno pet osoba.
Uhapšeno 15 predsednika mesnih zajednica u Brusu: "Muljanje" na tenderima i sa papirima
25.03.2025.•
6
Policija je po nalogu Višeg javnog tužilaštva u Kraljevu uhapsila 15 predsednika mesnih zajednica opštine Brus zbog zloupotrebe službenog položaja.
Šta su pisali hrvatski mediji o opozvanoj ambasadorki Srbije?
25.03.2025.•
6
Ambasadorka Srbije u Hrvatskoj Jelena Milić koja je danas iznenada i bez objašnjenja opozvana, poslednjih meseci je incidentima punila novinske stupce u Hrvatskoj.
Devojka koja je kolima udarila studentkinju u Beogradu tereti se za pokušaj ubistva
25.03.2025.•
9
Protiv 26-godišnje M. S. koja je tokom januarskih studentskih protesta na Novom Beogradu automobilom udarila i teško povredila studentkinju, podignuta je optužnica za pokušaj ubistva.
Uhapšen pomoćnik gradonačelnika Bora: "Muljao" preko tendera za kontejnere
25.03.2025.•
5
V. V. (65) iz Bora uhapšen je zbog zloupotrebe službenog položaja.
Počinje inspekcijski nadzor na fakultetima u blokadi: "To je ozbiljan pritisak Ministarstva"
25.03.2025.•
45
Inspekcijski nadzor počinje danas na blokiranim fakultetima u Srbiji.
Prosvetari koji nisu dobili platu, a držali su nastavu sad mogu da se žale Ministarstvu
25.03.2025.•
2
Ministarstvo prosvete saopštilo je da će nastavnici koji su realizovali nastavu u februaru, a nisu primili platu, moći da pošalju prigovor ministarstvu.
Tužilaštvo traži od MUP-a imena policajaca koji nisu reagovali na protestu u Obrenovcu
25.03.2025.•
16
Više javno tužilaštvo u Beogradu uputilo je Sektoru unutrašnje kontrole MUP-a zahtev za prikupljanje potrebnih obaveštenja u vezi s događajem od 17. marta.
Dragan Šutanovac zvanično novi ambasador Srbije u SAD, Jelena Milić opozvana iz Hrvatske
25.03.2025.•
26
Ukazima predsednika Aleksandra Vučića, koji su danas objavljeni u Službenom glasniku, na dužnost izvanrednog i opunomoćenog ambasadora Srbije u SAD postavljen je Dragan Šutanovac.
Pet najvećih sindikata u Srbiji podržalo studente
25.03.2025.•
5
Pet najvećih sindikata u Srbiji podržalo je studente i njihove zahteve.
"Svi do mosta jer je dosta": U sredu skup podrške prosvetarima kod Brankovog mosta
25.03.2025.•
4
Protest "Svi do mosta jer je dosta" održaće se u sredu, 26. marta kod Brankovog mosta u Beogradu.
Dve osobe stradale su u požaru u Lazarevcu
25.03.2025.•
0
Dve osobe stradale su u požaru koji je, oko pola sata posle ponoći, izbio u stambenoj zgradi u Ulici Dušana Petrovića Šaneta u Lazarevcu.
Komentari 18
Mile
Deejan
Milorad
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar