Radnici Termoeletrane "Nikola Tesla" vraćaju smenski dodatak sa kamatom

Radnici Termoelektarne "Nikola Tesla" (TENT) u Obrenovcu posle 20 godina sudskih sporova i presuda u njihovu korist, zbog neisplaćenog dodataka za smenski rad, sada vraćaju isplaćenu sumu.
Radnici Termoeletrane "Nikola Tesla" vraćaju smenski dodatak sa kamatom
Foto: 021.rs
Presuda je preinačena.
 
Pošto su novac potrošili, veliki broj njih je bio prinuđen da podigne kredite i sada ih otplaćuju, zajedno sa kamatama.
Glavni poverenik sindikata "Nezavisnost" u TENT-u Drgoslav Ljubičić rekao je da oko 1.000 radnika te firme, koji su nakon presude osnovnih sudova i potvrde Apelacionog suda, na osnovu pravnog stava Vrhovnog kasacionog suda, dobili dodatak za smenu u iznosu od 26 odsto od osnovne zarade.
 
"Zakonom o radu iz 2005. godine, koji je posle nekoliko godina promenjen, bilo je predviđeno da se radnicima koji rade po smenama isplati dodatak od 26 odsto u odnosu na osnovnu zaradu, a Kolektivni ugovor je tada predviđao dva odsto, pa smo mi tražili isplatu razike", rekao je Ljubčić za Betu.
Radnici su, prema njegovim rečima, pritiskali poslovodsto TENT-a da isplati ono što zakon predviđa, ali je ono odbijalo, pa su radnici pokretali sudske sporove.
 
Sudija Kasacionog suda Predrag Trifunović je 2014. godine, vođen direkivama EU i Međunarodne organizacije rada, doneo pravni stav kojim je ukinuo dve presude koje su radnici izgubili. Posle toga, rekao je Lljubičić, osnovni sudovi donose presude u korist smenskih radnika TENT-a.
 
TENT je, kako je rekao, nakon toga počeo da isplaćuje dodatak sa kamatom, ali je zatražio revizuju sudskih presuda i tada je Vrhovni kasacioni sud, u koji je došao sudija Dragiša Slijepčević, preinačio presudu i radnici su gubili sporove.
 
Ljubičić je rekao da su tada počeli pritisci na radnike da vrate novac i traženo im je da potpišu izjavu, a u suprotnom će biti tuženi.
 
Veliki broj radnika je potrošio novac i podigao je kredite u bankama, pa sada plaćaju i bankarsku kamatu i kamatu TENT-u.
 
"Većina radnika je vratila novac sa kamatom koju je obračunao TENT, a ostalo je još oko njih 50. Ja ne želim da vratim novac i tužićemo se, ako treba i u evropskim sudovima", rekao je Ljubičić.
 
On je naveo da je Vrhovni kasaioni sud, po dolasku sudije Dragiše Slijepčević iz Ustavnog suda u Vrhovni sud, preinačio dobijene u izgubljene presude u još nekoliko slučajeva, kao na primer kada je reč o pravu banke na naknadu po osnovu obrade kredita ili prava pomoćnih radnica u prosveti na regres i topli obrok.
 
"Može se reći da je Slijepčević sudio za režim, a protiv građana. S obzirom na to da je sada u penziji, a bavi se advokaturom, bilo bi zanimljivo pogledati koga zastupa jer se često pojavljuje u predmetima njegovog kolege Sabahudina Tahirovića. Trebalo bi pogledati i imovno stanje i tokove novca sa posebnim osvrtom na tokove koji vode prema Elektroprivredi Srbije", rekao je Ljubičić.
 
Interesantno je, kako je rekao, da od radnika Rudarskog basena "Kolubara" nije traženo da vrate isplaćeni novac.
 
Sume isplaćenog novca za nekoliko godina zakinutog dodatka su različite i zavise od osnovne plate, a kreću se od oko 200.000 do 400.000 dinara, ali su zbog kamata uvećane. 
 
Mašinovođa u TENT-u Dejan Vidović rekao je za Betu da je na sumu od 580.000 dinara, koja mu je isplaćena pre dve - tri godine kamata sada oko 60.000 dinara.
 
"Neću da vratim novac jer su o jednom istom predmetu donete dve kontradiktorne presude. Sud mi je dodelio novac, a posle dve i po godine preinačio presudu i traži da vratim novac", rekao je Vidović.
 
Dodao je da ga je TENT tužio 8. aprila ove godine i predložio da u roku od mesec dana vrati celokupan novac ili u 48 rata, s tim što će kamata biti obračunata u poslednjoj rati, ali da novac nije vratio.
 
Istakao je da je većina radnika novac vratila odmah u celosti da ne bi plaćali ogromne kamate.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Mbm

    27.08.2024 15:36
    Ovde nema suda
    Lokslne sudije sklone su donosenju presuda po diktatu, ne po zakonu, Ustavu, i shodno dostavljenim dokazima. Slijepcevic jr visen puta ukazivao na stetne radnje drzave, pa je mofuce da je bio uslovljen da postupi necasno, tako sto ce pojedinacni kolektivni ugovor u delu protivzakonite odredbe staviti iznad zakona, ksko zs podzakonski akt nije ni moguće, ni dopusteno, niti ma gde predstavlja praksu rada Suda. Za koga je to dobro? Za penzionera koga je tsj isti radnik koga je ojadio, stvorio.
  • Igor

    27.08.2024 12:41
    kontra presuda
    Neverovatno je kako sud preinačava presude po svom nahođenju. Dobiješ na suđenju uz sve dokaze a onda 2-3 godine, tamo neki, sudija sam promeni presudu. Tako i ja dobio prvostepenu presudu protiv banke, ona se žalila i sad skoro tri godine kasnije ništa se ne dešava... Et cetera, et cetera...
  • Vlada

    27.08.2024 11:04
    Samo u zemlji Srbiji
    Dokle ćemo da čitamo i troimo ove nebuloze? Hoćemo normalnu državu, uređen sistem gde se ovo ne može dogogoditi! Ne interesuje me Expo, Beograd na vodi, Soko i leteći automobili.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija