Srbija ove godine u Izrael izvezla naoružanje vredno 23 miliona evra

Jugoimport-SDPR izvezao je u julu oružje i/ili municiju u Izrael vredne 7,3 miliona evra, ignorišući, između ostalih, apele stručnjaka UN-a da se zaustavi prodaja oružja toj zemlji.
Srbija ove godine u Izrael izvezla naoružanje vredno 23 miliona evra
Foto: Pixabay (ilustracija)
Prema izvoznim podacima sa portala koji sakuplja poslovne podatke državnih institucija, a u koji je BIRN imao uvid, sa julskom pošiljkom, SDPR, vodeće državno preduzeće za izvoz naoružanja, u toku 2024. je u Izrael izvezao robu vrednu ukupno 23,1 milion evra. 
 
Podaci o pošiljci u julu se poklapaju sa pet letova izraelskih vojnih aviona sa beogradskog aerodroma "Nikola Tesla" do izraelske vazduhoplovne vojne baze Nevatim, a koje su identifikovali BIRN i izraelski list Haaretz, koristeći javno dostupne podatke sa sajtova koji prate avionske letove.
 
U prethodnom istraživanju, BIRN i Haaretz identifikovali su šest letova – u februaru, martu i maju – koji se takođe poklapaju sa izvoznim podacima.
Najmanje 15 letova od decembra 2023. do danas napravili su izraelski vojni avioni ili avioni poznati po transportu naoružanja u Izrael. Poletali su iz Beograda ili Niša, a krajnje odredište im je bila vazduhoplovna vojna baza Nevatim, smeštena nedaleko od grada Berševe u jugoistočnom Izraelu. 
 
Prema statistici koju preko 10 meseci sakuplja Haaretz, Srbija je u vrhu liste zemalja iz koji lete izraelski vojni avioni. Ubedljivo na prvom mestu su baze Sjedinjenih Američkih Država širom sveta.
Pet letova u julu desila su se u dva dana. Izraelski transportni avion leteo je dva puta zaredom tog 21. jula iz Beograda ka vazduhoplovnoj bazi Nevatim. Sledećeg dana, tri različita izraelska Lockheed posetili su aerodrom "Nikola Tesla" da bi se ubrzo vratili u bazu Nevatim.
 
Istraživanje BIRN-a i Haaretz-a identifikovalo je još tri leta u avgustu. Međutim, novinari nisu uspeli da potvrde vezu ovih letova sa zvaničnim izvozom oružja ili municije.
 
Savet UN-a za ljudska prava 5. aprila ove godine podržao je poziv da se "zaustavi prodaja i dostavljanje oružja, municije i druge vojne opreme Izraelu, kako bi se zaustavila dalja kršenja međunarodnog humanitarnog prava i povrede ljudskih prava".
 
Glavni tužilac Međunarodnog suda pravde u Hagu 20. maja je odobrio i nalog za hapšenje izraelskog premijera Benjamina Netanjahua i ministra odbrane Joava Galanta zbog optužbi za ratne zločine i zločine protiv čovečnosti.
 
Stručnjaci UN-a su 20. juna ponovo pozvali države i kompanije da zaustave pošiljke oružja i municije Izraelu, tvrdeći da one mogu da "predstavljaju ozbiljna kršenja ljudskih prava i međunarodnog humanitarnog prava, i rizikuju saučesništvo države u međunarodnim zločinima, potencijalno uključujući i genocide".
 
I nakon ovog apela, Srbija je nastavila izvoz naoružanja u Izrael, a što se vidi iz julske pošiljke vredne 7,3 miliona evra, piše BIRN.
 
Ceo tekst možete pročitati OVDE.
  • Paradoks

    03.09.2024 14:09
    NS Posmatrac
    02.09.2024 • 18:47
    @Spoljna fuj politika
    Izrael nisu uvedene sankcije i mogu mu se potpuno legalno izvoziti oruzje.
    Ovo sto se navodi u tekstu su preporuke.
    Amerika i evropa izvoze naoruzanje i municiju u Izrael.
    Ali bitnije od toga podrzavaju ono sto Izrael radi.


    Kao po pravilu u Srbiji se plasiraju polu-istine: preporuke su u civilizovanom svetu obavezujuće. To je stvar morala. Ja znam da je to u Srbiji nepoznata kategorija - nešto kao recikliranje ili ekologija.
    Tako je npr. letos Španija zabranila brodu koji je prevozio oružje za Izrael da privremeno (!) pristane u Španiji.
    Mislite o tome, ako umete.
  • Miloš

    03.09.2024 11:33
    Izvestite još,da ne budemo mimo sveta,ili je to rezervisano samo za zemlje zapada?
  • Darko

    03.09.2024 06:55
    Ja bih vole da Srbija bude u ovom delu Evrope najveci izvoznik oruzija, da nam dobar deo proizvodnje bude u vojnoj industriji.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija