Ta ocena se odnosi na hitno predlaganje novog Zakona o pravosudnoj akademiji i hitne izmene Zakona o sudijama i Zakona o javnom tužilaštvu.
CEPRIS u saopštenju navodi da bi time Pravosudna akademija koja je u organizacionom i finansijskom smislu zavisna od izvršne vlasti, postala jedina tačka ulaska u pravosuđe, iako u njenoj predloženoj upravljačkoj strukturi nesumnjivu većinu imaju osobe koje su birala politička tela - Skupština i Vlada, zajedno sa onima koje biraju tela u kojima predstavnici političkih tela već imaju većinu, kakvo je Visokog saveta tužilaštva.
Usvajanjem takvih izmena zakona Srbija bi omogućila da predstavnici zakonodavne i izvršne vlasti direktno utiču na izbor nosilaca pravosudnih funkcija čime bi se povredio i Ustav koji je 2022. godine promenjen upravo kako bi se takav uticaj sprečio, smatra CEPRIS.
"Pozivamo Ministarstvo pravde da odustane od pripremljenih izmena i da poštuje ustavne odredbe o pravosuđu, a Vencijansku komisiju (Saveta Evrope) kojoj će ovakvi predlozi biti hitno upućeni na mišljenje, da upozori na pogubne posledice usvajanja predloženih rešenja", naveo je CEPRIS.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar