Ona je za Blic rekla da se pokretanje javne rasprave o nacrtu zakona o izmenama Zakona o energetici, kojim je predlaženo ukidanje zabrane izgradnje nuklearne elektrane, ne može dovesti u vezu sa posetom predsednika Francuske Emanuela Makrona.
Kako je rekla, predlog izmena Zakona podrazumeva sveobuhvatnu pripremu i odnosi se na celokupnu oblast energetike, gde je deo u vezi sa nuklearnom energijom jedna od izmena koje se predlažu.
Đedović Handanović je rekla da iskustvo pokazuje da vreme od početnog razmatranja opcije nuklearne elektrane do početka rada prve nuklearke iznosi najmanje 10 godina.
Upitana o skladištenju nuklearnog otpada iz Francuske u Srbiji, Đedović Handanović je rekla da je neodgovorno zastrašivanje javnosti neosnovanim argumentima u pogledu uvoza radioaktivnog otpada.
"Ništa nama niko nije uslovio, tražićemo dugoročno najbolje rešeje u interesu naše zemlje i građana Srbije", rekla je Đedović Handanović, dodavši da domaći zakoni, direktive Evropske unije, konvencije Ujedinjenih nacija definišu da nije moguće sladištiti nuklerani otpad iz Francuske u Srbiji.
Ona je dodala da se u međunarodnoj zajednici sve češće govori o "nuklearnoj renesansi" i da su zemlje poput Italije, Blegije i Švajcarke radikalno promenile energetsku politiku u korist nuklearne energije, te da je Evropi u planu da do 2050. poveća nuklearne kapacitete za oko 50 odsto.
Govoreći o javnoj raspravi o zakonu o energetici koja je počela 21. avgusta, rekla je da je stiglo manje od 10 komentara od kojih se neke odnose i na odredbe o nuklearnoj energiji, ali da je plan da se posle javne rasprave analiziraju primedbe.
Komentari 10
ja ne bot
zztop
Касно
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar