Dobro je znati: Svakog dana desetak građana bude kažnjeno jer nema ličnu kartu, ovo su kazne

Svaki dan bar desetak građana načini jedan od najčešćih prekršaja - nemaju ličnu kartu sa sobom.
Dobro je znati: Svakog dana desetak građana bude kažnjeno jer nema ličnu kartu, ovo su kazne
Foto: 021.rs
Zamenica načelnika uprave za upravne poslove Policijske uprave Beograd Branka Popadić istakla je za TV Prva da kazne za osobe koje ne nose ličnu kartu mogu da idu i do 50.000 dinara ili čak 30 dana zatvora.
 
"U Član 29 i 30 u zakonu o ličnim kartama su smeštene kaznene odredbe i tu su precizno navedeni svi razlozi zbog kojih može da se piše zahtev za pokretanje prekršajnog postupka. Kaznom do 50.000 dinara ili 30 dana zatvora kazniće se lice koje ne nosi ličnu kartu ili lice koje ne pokaže ovlašćenom službenom licu na zahtev svoju ličnu kartu", rekla je Popadić.
Lice koje je po odredbama ovog zakona dužno da ima ličnu kartu, dužno je da je nosi i da je pokaže na zahtev službenog lica ovlašćenog za legitimisanje. Ako odbije da pokaže ličnu kartu službenom licu ovlašćenom za legitimisanje, kazniće se za prekršaj novčanom kaznom do 50.000 dinara ili kaznom zatvora do 30 dana, odnosno ako ne nosi ličnu kartu a dužno je da je ima kazniće se za prekršaj novčanom kaznom do 5.000 dinara.
 
Ko odbija da pokaže ličnu kartu (radnja činjenja) suprotstavlja se proveri identiteta (teža posledica), a ko ne nosi ličnu kartu (radnja nečinjenja - propuštanja) ne suprotstavlja se proveri identiteta, već je otežava (lakša posledica).
Kažnjeni možete da budete i ukoliko ne prijavite nestanak lične karte, a ono što je jako važno jeste da je obaveza svih građana sa 16 godina da podnesu zahtev za izdavanje lične karte.
 
"Za građane od 16 godina zahtev podnosi lično to lice, odnosno dete, uz saglasnost jednog roditelja", objasnila je Popadić.
 
Ono što je možda zanimljivo jeste da lična karta može da služi kao putna isprava. U tom slučaju postoji mogućnost da, ukoliko roditelji žele, deci od 10 godina izvade ličnu kartu i u tom slučaju je potrebna saglasnost oba roditelja.
 
Zamenica načelnika uprave za upravne poslove Policijske uprave Beograd ističe da je važno da ličnu kartu uvek imamo sa sobom pre svega zato što zakon propisuje da je posedovanje ovog dokumenta pravo i dužnost, te da se ona uvek pokaže na zahtev službenog lica kao dokaz o identitetu.
"Takođe, lična karta predstavlja i neke druge stvari, kao što su dokaz o prebivalištu, dokaz o državljanstvu Republike Srbije... unači u ličnu kartu se unose istiniti i tačni podaci i ona predstavlja dokaz o identitetu i o vašoj ličnosti", priča Popadić.
 
Sagovornica dodaje i da se u ličnu kartu sa čipom može uneti i elektronski sertifikat, kao i digitalni potpis, a to je, kako navodi, velika zaštita građana.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • ovde je narod

    08.09.2024 16:39
    konstantno izložen
    najbrutalnijm policijsko-fašističkim represalijama. Učionice bez klime. Porodilišta bez klime. Građani bez čiste pitke vode. Penzionerima otete odnosno ukradene penzije. Ljudi prinuđeni da u sopstvenoj državi rmbaju za minimalac ispod svakog ljudskog dostojanstva. A na čelu policije,zdravstva, školstva stranački teletabisi i mamlazi.
  • jos jedan dokaz

    08.09.2024 16:36
    Policija se ne bavi povecanjem bezbednosti i borbom protiv kriminala vec iskljucivo punjenjem budzeta
  • Jasna

    08.09.2024 16:28
    Zakon
    U Srbiji je poznato da svi komentarišu zakon, ovako ili onako. A da se pridržavaju zakona, e to je malo teže. Većina roditelja teškom mukom se natera da izdvoji 1200 dinara da ode sa svojim detetom od 16 godina i podnese zahtev za ličnu kartu. Verovatno to očekuje da neko drugi uradi za njegovo sopstveno dete. Samo kad država objavi neku finansijsku pomoć, e onda su revnosni.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija