Novi način ulaska u EU: U agencijama kažu da će pomoći putnicima, ne znaju da li će to i naplaćivati

U turističkim agencijama u Srbiji još ne znaju koje će podatke putnik iz Srbije u zemlje EU, šengenske zone i ostale morati da dostavi od 10. novembra za formular koji su te zemlje uvele.
Novi način ulaska u EU: U agencijama kažu da će pomoći putnicima, ne znaju da li će to i naplaćivati
Foto: Pixabay
U agencijama kažu da će pomoći svima kojima je potrebna podrška jer će se to popunjavati onlajn.
 
Predsednik Nacionalne asocijacije turističkih agencija Srbije (NATAS) Dragan Subotić je rekao da će sve članice tog udruženja njihovim putnicima, ako zatraže, besplatno pružiti pomoć.
 
"Tek 6. oktobra videćemo kako izgleda Sistem ulaska i izlaska (Entry/Exit Syistem - EES), odnosno evidencija ulaska u 30 zemalja za putnike kojima nije potrebna viza za pristup Evropskoj uniji. Implementacija tih novih propisa počinje 10. novembra", rekao je Subotić.
Taj sistem ili evidencija je besplatna kako je predvidela EU. To je prvi korak ili probni period za uvođenje idućeg proleća dozvole za pristup zemljama članicama kroz Evropski sistem za informisanje i autorizaciju (ETIAS).
 
Propis o toj dozvoli će se primenjivati od maja 2025. godine za putovanja u ukupno 30 evropskih zemalja: u sve EU članice, osim Irske i Kipra, kao i Lihtenštajn, Norvešku, Island i Švajcarsku.
 
Propis će se odnositi na putnike iz 60 zemalja, među kojima su SAD, Australija, Velika Britanija, Ukrajina, Japan, Brazil, Argentina, kao i na zemlje Zapadnog Balkana - Srbiju, Crnu Goru, Bosnu i Hercegovinu, Severnu Makedoniju i Albaniju.
Subotić je rekao da još nije sve najjasnije, ali da će agencije, članice NATAS-a svakako pružiti besplatnu pomoć putnicima koji to zatraže, čak i kada se uvede obaveza za plaćanje dozvole ETIAS od sedam evra.
 
On je rekao da postoji strahovanje da bi zadržavanje na svim graničnim prelazima, bilo da su na zemlji, vodi ili aerodromu, trajati duže nego do sada jer bi radi evidencije ulaska trebalo da se skeniraju prsti i lice, pa je pitanje da li će se svi putnici lako snaći, slušajući uputstva.
 
Komercijalni direktor "Plana tursa" Milan Vasić je rekao da će njihovim putnicima takođe pomoći u onlajn popunjavanju formulara radi evidencije ulaska u neku zemlju, ali da se još ne zna koliko će podataka sadržati i koliko će to tražiti vremena od turističkih radnika, a shodno tome i da li će se naplaćivati.
 
Predsednik Skupštine Nacionalne asocijacije turističkih agencija (YUTA) Srbije Vladimir Vlaho naveo je da dozvolu ETIAS pokušavaju da uvedu već osam godina i da je svake godine "ista priča", ali da dosad nije primenjena i da i sada ne izgleda da će to biti jednostavno u praksi.
 
"Nemamo još ni stav da li će agencije naplaćivati ako putnicima pružamo uslugu popunjavanja formulara radi evidencije ili dozvole ETIAS", rekao je Vlaho.
 
Novo pravilo za prijavljivanje koje će važiti od 10. novembra je, kako su objasnili evropski zvaničnici, "stvar evidentiranja, a ne provere". Sistem putnicima neće slati povratnu informaciju, ne izdaju se dodatni dokumenti za prelazak granice neke od EU zemalja i ne postoji mogućnost zabrane ulaska u EU samo na osnovu popunjenog formulara.
 
Tako, kako su naveli, mogu da prate ko ulazi i koliko ostaje u EU, a svrha je da se ubrza prelazak granice, jer više neće biti "lupanja" pečata u pasoše.
 
Sistem će biti centralizovan, pa će regulatorno telo EU za migracije moći u realnom vremenu da zna šta se događa, dok je dosad svaka država posebno beležila podatke koji su se razmenjivali ako postoji poseban zahtev.
 
Pri ulasku u 30 evropskih zemalja registrovaće se ime putnika, tip pasoša, biometrijski podaci poput otisaka prstiju i fotografija lica, kao i datumi i mesta ulaska i izlaska.
 
Kada se jednom popuni, formular će važiti tri godine, ali će biti proveravan pri svakom prelasku granice, te više neće biti potrebe za pečatiranje pasoša.
 
Izuzetak među članicama Evropske unije će biti Kipar i Irska, gde će obeležavanje pasoša pečatom ostati na snazi.
  • Читалац

    11.09.2024 11:12
    А јел то важи сада и за ,,миграционе избеглице" који у најбољим годинама иду баз докумената у ту еу?
  • wew

    11.09.2024 08:45
    @Goga

    "Agenda" :D Naravno da su ti komsinicu vratili. I do sad, nista se ne menja, pasos je samo dovoljan ali ne i jedini uslov da udjes u bilo koju zemlju. naravno da imaju aposlutno pravo da provere da li imas para sa sobom za taj boravak i bez objasnjenja vrate. Granicna policija proverava da li to sto pricas je tacno ili ides da radis na crno. Ako nista pokazi bankovne kartice, barem neki kesh sa sobom, iako ne treba nek ti taj kod koga ides napise neformalno pozivno pismo, daj kontakt, email gde ti se javlja, ako ides turisticki booking potvrdu, sta god... ne mozes ocekivati samo mahnes pasosem i prolazis. Prisustvovao sam tako jednom u Cirihu na aerodromu, zena dosla, ni da bekne bilo koji jezik, bez dinara, nasao se neki momak da prevodi pa slusao. Dosla u posetu kaze, "kod poznanika", u Cirih bez prebijene pare gde je flasica vode 7 franaka....
    Nismo u EU i to je to. A ovo nece nista promeniti, sem sto ce ti izbiti neke pare jednokratno. I ovako pasose na granicama skeniraju. "A migranti prolaze..."... ok mozes i ti tako, kroz kukuruze.
    Jos jednom, ne mozemo reci da to "nije fer", "agenda" i slicno. Njihove drzave njihova pravila, necemo u EU onda cemo da cekamo i zezamo se. I to je to.
  • loki

    11.09.2024 08:33
    Treba se setiti i imati na umu , da je :
    EU birokratija izabrana na 5 godina , i može da radi šta hoće.
    Sve vodeće ličnosti EU parlamentarizma su iste od 2019.(To znači da su dobro radili, tako misle sami o sebi i oni će još upornije raditi po svome).
    U medijima svuda je zabranjena kritika i mišljenje naroda nije bitno
    ( Poljoprivrednici Evrope uzalud su štrajkovali ... nisu ništa postigli )
    Ideja "Evropske unije" koju su želeli ikone : Konrad Adenauer, Robert Šuman, Žan Mone ..i ..
    ta ideja je "Prohujala sa vihorom " kako ja vidim.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija