
Malići: Najodgovorniji za očajno stanje Srba na Kosovu je upravo Vučić
Filozof i pisac sa Kosova Škeljzen Malići izjavio je da je Aleksandar Vučić "najviše doprineo da se Srbi na severu Kosova dovedu do očajnog stanja".

Foto: Beta/AP (Visar Kryeziu)
Kako je rekao Malići, Vučić sada želi da se pokaže kao njihov spasilac tako što, kao vrhovni manipulator, želi da se oni vrate u institucije i pod hitno organizuju izbori.
"Kao da nije bio on taj koji im je naređivao da masovno napuste kosovske institucije, a zatim da listom bojkotuju izbore, koje bi u svakom slučaju ubedljivo dobili, čak i kad bi na te izbore izašlo deset odsto srpskih birača. Ali, njemu je više odgovaralo da se kosovska kriza produbi, a Srbi su mu bili zamorčad", rekao je Malići za list Danas.
On je kazao da je Vučićeva naredba Srbima u opštinama na severu da napuste kosovske institucije, a zatim i da bojkotuju lokalne izbore, otežala njihov položaj "jer su mnogi dobijali dvostruke plate, od Kosova i Srbije".
"Najavljena socijalna davanja, mislim, da su uglavnom samo pokušaj legalizacije plata koje su i do danas dobijali iz Srbije, samo što će sada plate u dinarima dobijati u ispostavama koje su otvorili blizu graničnih prelaza. Verujem da su mnogi Srbi u očajnom stanju, naročito je mladima došlo preko glave veoma dugo stanje nesigurnosti i napetosti, nejasna perspektiva šta ih čeka u neposrednoj i daljoj budućnosti", kazao je Malići.
On je ocenio da je vakuum u kom žive Srbi na severu Kosova poslednjih godina, kada je Kosovska policija preuzela kontrolu na severu, bez zaštitnih mehanizama koji su bili predviđeni sporazumima postignutim u dijalogu, pobudio mnoge "da se privremeno ili trajno presele u Srbiju ili dalje, u druge zemlje".
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Niške gimnazije (možda) ponovo rade od ponedeljka: Maturanti ne odustaju od blokada
29.03.2025.•
0
Niške gimnazije vraćaju se na nastavu od ponedeljka, ali se ne zna se precizno kako ce se ta nastava odvijati.
Vučić u "Ćacilendu": Država će pomoći makar leks specijalisom za produžetak godine
29.03.2025.•
3
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je među "studentima koji žele da uče" u Pionirskom parku izjavio da će država pronaći rešenje "da im pomogne koliko može".
VIDEO Beograđanin optužio Šapića da je "pokrao grad": "Ni u Trstu se nećeš sakriti"
29.03.2025.•
0
Jedan Beograđanin kritikovao je gradonačelnika Aleksandra Šapića i optužio ga da je "pokrao grad".
Studenti blokiraju Ibarsku magistralu: "Tu smo da probudimo stanovnike naše opštine"
29.03.2025.•
0
Studenti Meljaka i Barajeva blokiraju Ibarsku magistralu.
Advokatska komora Srbije odlučuje o dvonedeljnoj obustavi rada, razmatra i druge vidove podrške
29.03.2025.•
1
Advokatska komora Srbije (AKS) danas će odlučiti o eventualnoj novoj dvonedeljnoj obustavi rada.
Uhapšen Beograđanin zbog posedovanja šest kilograma kokaina
29.03.2025.•
1
Policija u Beogradu uhapsila je S.S. (42) iz Beograda nakon što su zaplenili oko šest kilograma kokaina.
Studenti u Beogradu danas ispred Informera: "Napadi se nastavljaju, ali i naša borba za pravdu"
29.03.2025.•
4
Studenti u blokadi fakulteta Univerziteta u Beogradu danas, 29. marta, organizuju protest ispred TV Informer.
Zvučni top i političke igre: Građani ne veruju institucijama, a koja je uloga FBI i FSB u istrazi?
29.03.2025.•
10
Vlasti u Srbiji su, kao neku vrstu odgovora na optužbe o upotrebi zvučnog oružja na protestu 15. marta, najavile učešće u istrazi stručnjaka američkog FBI i ruskog FSB.
Vodostaji više reka u Srbiji u porastu zbog padavina, ojačavaju se bedemi
29.03.2025.•
1
Na slivovima više reka u Srbiji će u narednih 48 sati vodostaji biti u značajnom porastu zbog padavina.
DNEVNI KVIZ: 10 pitanja za subotnji predah
29.03.2025.•
7
Još jedan 021.rs dnevni kviz znanja je pred vama.
Uhapšen zbog nasilja u porodici, policija pronašla i arsenal oružja
29.03.2025.•
1
Dvadesetdevetogodišnji N.S. iz Kragujevca uhapšen je zbog ilegalnog posedovanja oružja i nasilja u porodici.
Ne zaboravite da pomerite kazaljke: Sutra počinje letnje računanje vremena
29.03.2025.•
7
Letnje računanje vremena počinje u nedelju, 30. marta.
Beogradski studenti povodom hapšenja kolega: Dok jedan nije siguran, niko nije siguran
29.03.2025.•
4
Studenti u blokadi visokoškolskih ustanova u Beogradu saopštili su da pritisci sa kojima se studenti i građani koji izražavaju političko neslaganje postaju sve veći.
Apelacioni sud vratio optužnicu za ubistvo Danke Ilić na ponovno odlučivanje
28.03.2025.•
5
Apelacioni sud u Nišu ukinuo je rešenje o potvrđivanju optužnice protiv Dejana Dragijevića i Srđana Jankovića osumnjičenih za ubistvo Danke Ilić, i naložio Višem sudu u Zaječaru da ponovo odlučuje.
VIDEO: Protesti zbog napada na studente održani i u Beogradu i Kragujevcu
28.03.2025.•
0
Zbog napada i prebijanja četiri studenta Fakulteta sporta i fizičkog vaspitanja u Novom Sadu, protesti podrške studentima organizovani su u Beogradu i u Kragujevcu.
Mark Brnović novi ambasador SAD u Srbiji
28.03.2025.•
20
Američki predsednik Donald Tramp imenovao je Marka Brnovića za novog ambasadora SAD u Srbiji.
Dekani fakulteta o Glišiću: Medijski nastupi javnih funkcionera - korak ka otvorenoj represiji
28.03.2025.•
3
Dekani fakulteta Univerziteta u Beogradu ocenili su kao "skandalozne" izjave nosilaca javnih funkcija kojima se poziva na hapšenje rektora Univerziteta u Beogradu.
Podignuta optužnica protiv četiri osobe zbog narkotika u Surčinu
28.03.2025.•
0
Više javno tužilaštvo u Beogradu saopštilo je da je podiglo optužnicu protiv četiri osobe zbog sumnje da su 30. januara na teritoriji Surčina držali razne vrste narkotika "radi prodaje".
Šta je DDOR organizovao na Međunarodnom salonu automobila
28.03.2025.•
0
Pedeset i šesti Međunarodni salon automobila i 17. Međunarodni sajam motocikala, kvadova, skutera i opreme "Motopassion" uspešno su završeni 26. marta.
Reakcije na izjavu Glišića da rektor Đokić "mora da bude uhapšen": Otvoreno zastrašivanje
28.03.2025.•
1
DS i Kreni-promeni osudili su izjavu ministra u tehničkoj Vladi Darka Glišića koji je rekao da rektor Univerziteta u Beogradu, Vladan Đokić "mora da bude uhapšen".
Nastavnici Pete beogradske gimnazije podneli krivičnu prijavu protiv v.d. direktorke
28.03.2025.•
0
Nastavnici Pete beogradske gimnazije podneli su krivičnu prijavu i zahtev za vanredni inspekcijski nadzor nad radom v.d. direktora gimnazije Danke Nešović.
Komentari 13
Alex
Ako se neko bori da Kosovo ostane deo Srbije kakva je to “borba” ako se desilo ovo:
Režim Aleksandra Vučića od 2012. godine do danas više je učinio za nezavisnost Kosova od svih vlasti u istoriji Srbije.
- Ukinuo sudove i tužilaštvo
- Omogućio pozivni broj Kosovu
- Ukinuo tablice
- Predao elektroprivedu
- Ukinuo civilnu zaštitu
- Ukinuo poreski sistem Srbije
- Integrisao policiju u sistem Kosova
-Priznao pasoše i lične karte Kosova
- Vašingtonskim sporazumom zatražio od Izraela priznanje Kosova
-Predao sva javna preduzeća
-Ukinuo opštine u sistemu Srbije
- Omogućio ukidanje monetarnog sistema
- Priznao diplome sa Kosova
BGD 011
Veternik
A pređašnje stanje je jednostranim potezima Kurtija i ne činjenjem Lajčaka poremećeno.
To znači da ako se Vučić ne bude držao mera i 5 tačaka vraćanja na pređašnje stanje i nastavi razgovore sa Lajčakom i da mu legitimitet, onda je Vučić umešan u izdaju i svim silama moramo da ga smenimo. Najbolje ujediniti demonstracije Kosovo i Rio Tinto biće efikasnije, masovnije i žešće i učinkovitije i ispuniće cilj , a to je smena Vučića.
OstAVka !
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar