Ko u Srbiji može da priušti stan i automobil: Ovo su zanimanja koja zarađuju preko 1.000 evra

Zaposleni u IT sektoru, menadžeri, računovođe, građevinski inženjeri i zanatlije su među građanima koji sebi mogu da priušte kupovinu automobila i stana, jer u proseku zarađuju više od 1.000 evra.
Ko u Srbiji može da priušti stan i automobil: Ovo su zanimanja koja zarađuju preko 1.000 evra
Foto: Pixabay (ilustracija)
Kako piše Danas, za stan od 40 kvadrata u Beogradu je u proseku potrebno oko 106.000 evra, a onima koji uzimaju kredit od banke potrebno je i učešće od oko 21.000 evra. Takvu pozajmicu, prema kalkulatoru kreditne sposobnosti 4zida, mogu da dobiju samo bankarski klijenti koji zarađuju više od 800 evra mesečno i to pod uslovom da nemaju dozvoljeni minus, druge kredite ili kreditnu karticu.
 
Posle stana, automobil je najčešće druga najskuplja stavka u kućnom budžetu, a u isto vreme i neophodna većini porodica. I dok je za nov automobil potrebno izdvojiti najmanje 13.000 evra, prosečna cena za korišćena vozila na portalu Polovni automobili u avgustu za vozila starosti od 11 do 15 godina iznosila je oko 7.600 evra.
Trenutno, prosečno oglašena cena stanova na 4zida za Beograd je 2.640 evra i od početka godine beleži blagi rast. Cene se kreću u rasponu od 1.500 evra do više od 3.500 evra, koliko iznosi kvadrat na pojedinim lokacijama u centralnim beogradskim opštinama i Savskom vencu.
 
"Ljudi sa primanjima od 1.000 evra stan od 40 kvadrata obično pretražuju u delovima grada kao što su Zemun, Borča, Miljakovac, Karaburma, Mirijevo, gde se cene kreću između 1.500 i 2.000 evra po kvadratu. Interesovanje za ove lokacije i ne čudi s obzirom da su cene kvadrata u ovim naseljima ipak i dalje daleko ispod onih u centralnim gradskim opštinama, tako da su ipak pristupačne širem krugu potencijalnih kupaca", kaže PR 4zida Aleksandra Mihajlović.
IT stručnjaci i zanatlije najbrže do krova nad glavom
 
PR Infostuda Miloš Turinski kaže da u Srbiji poslovi sa platama preko 1.000 evra pokrivaju raznolike oblasti, pri čemu IT sektor dominira sa pozicijama kao što su software developer, IT project manager i frontend developer, koje često prelaze prag od 1.500 evra mesečno.
 
"Ove pozicije su ključne u tehnološkim kompanijama koje posluju globalno, a zarade su proporcionalne visokoj potražnji i deficitarnim kadrovima. Sličan trend primećuje se i u menadžmentu, gde menadžeri prodaje, menadžeri za digitalni marketing i projekt menadžeri ostvaruju značajne zarade, pogotovo u većim ili internacionalnim kompanijama", navodi Turinski.
 
On napominje da podaci Infostuda pokazuju da zanati beleže konstantan rast potražnje i konkurentne zarade. Еlektričari, stolari, tesari, bravari i vodoinstalateri, koji rade na većim građevinskim projektima, često dostižu zarade veće od 1.000 evra mesečno.
 
"Ovo je naročito izraženo u urbanim sredinama, gde se stalno povećava potražnja za kvalifikovanim zanatlijama, čime zanatski sektor postaje izuzetno atraktivan. Takođe, ugostiteljski sektor nudi prilike za šefove kuhinje, kuvare i konobare, koji mogu ostvariti visoke zarade u vrhunskim restoranima i hotelima. Stabilne pozicije u finansijama i administraciji, poput računovođa, knjigovođa i šefova računovodstva, takođe nude konkurentne plate koje mogu prelaziti 1.000 evra mesečno. Ove profesije, zajedno sa građevinskim inženjerima i tehničarima, čine stub kreditne sposobnosti zbog svoje dugoročne sigurnosti i stabilnih prihoda, što ih čini atraktivnim za one koji traže stabilne karijere i sigurnost na tržištu rada", objašnjava Turinski.
 
Koje polovne automobile kupci najviše traže i koliko ih plaćaju?
 
Građanima koji su zaposleni u sektorima kao što su IT, građevinarstvo, ugostiteljstvo ili finansije, lakše je i da uštede novac za kupovinu automobila.
 
PR portala "Polovni automobili" Petar Veličković kaže da uprkos činjenici da je prodaja novih vozila u blagom porastu, naši kupci su tradicionalno okrenuti tržištu polovnjaka. To dokazuje i podatak da se svake godine u našu zemlju uveze više od 130.000 polovnih automobila, a da su najprodavanija vozila proizvedena od 2007. pa do 2012. godine.
 
"Konkretno, u prvoj polovini ove godine preko 65 odsto svih prodatih polovnih vozila iz uvoza čine automobili stariji od 10 godina. Sajt Polovni automobili analizirao je podatke o prosečnim cenama polovnjaka oglašenih na portalu, upravo iz kategorije najprodavanijih, dakle starosti od 11 do 15 godina, a zanimljivo je da je prosečna cena u avgustu ove godine za ova korišćena vozila iznosila 7.591 evro, što je 240 evra manje u odnosu na januar. Ovo je svakako važna promena u trendu, jer su prosečne cene oglašenih polovnjaka prethodnih nekoliko godina bile gotovo u konstantnom porastu", navodi Veličković.
Ipak, prosečne cene polovnjaka starosti od 11 do 15 godina i dalje su daleko veće u ovoj u odnosu na prošlu godinu, jer je u avgustu prošle godine prosečna cena polovnih vozila oglašenih na sajtu bila 6.832 evra, što je za gotovo 760 evra manje.
 
"Kupcima polovnjaka, prema podacima sajta Polovni automobili, najinteresantnija su tri modela audija - A4 i A6 i A3 i to modeli svih generacija. Veliki broj pregleda imaju i škodina oktavija, BMW 520 i naravno modeli nemačkog folksvagena", kaže Veličković.
  • Realista

    17.09.2024 15:44
    @Mary Poppins 17.09.2024 • 12:
    Moguće je da u toj kladionici zarađujem još više od vas pa onda imam još više slobodnog vremena od vas da vam repliciram - ili jednostavno ni vi ni ja ne radimo ama baš ništa pa mudrujemo, neki više, neki manje, po internetu, s tom razlikom da ja nemam nikakve fantazije o sebi i zemlji u kojoj živim - samo čistu i neumoljivu matematiku (u kojoj sam dobar jer sedim u kladionici).
  • Liman 2

    17.09.2024 14:09
    @S
    Stvarno si sve uspeo,još da se opismeniš i da te Bog vidi.. al šta će ti to,tu nema para.
  • IT

    17.09.2024 13:53
    Auto mi ne treba, vozim 2014 i jos uvek je dobar, kostao 5000e
    Stan sam platio 175.000e, s garazom
    Eto taman koliko da "posolim" temu. Zaradjujem preko nekoliko hiljada "sarenih" novcanica... supruga takodje.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Srbija i Tuvalu ukidaju vize

Ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić i premijer Tuvalua Feleti Teo potpisali su danas u Beogradu Sporazum dve vlade o ukidanju viza za nosioce običnih pasoša.