Predstavljen fond za zaštitu aktivista: Država prijavama pokušava da ih ućutka

U Novom Sadu danas je predstavljen fond za zaštitu aktivista od države koja ih "prekršajnim i krivičnim prijavama iscrpljuje i ućutkuje".
Na predstavljanju je rečeno da je udruženje "Krokodil" iniciralo" "Slapp back fond", čije postojanje je uslovljeno situacijom u kojoj se nalaze aktivisti u Srbiji.
 
Navedeno je da je plan da taj fond bude uspostavljen i kao mehanizam za njihovu zaštitu od države koja ih prekršajnim i krivičnim prijavama iscrpljuje i ućutkuje.
Predsednik Udruženja "Krokodil" Vladimir Arsenijević je podsetio da je sve krenulo u martu kada je aktivistkinja Aida Ćorović, ne želeći da plati kaznu zbog bacanja jaja na mural osuđenog ratnog zločinca Ratka Mladića, morala da ode u zatvor.
 
Naveo je da je bilo neophodno sakupiti 100.000 dinara u roku od 72 sata, kako bi se platila  kazna i da se, na poziv "Krokodila" od petka do ponedeljka, odazvao ogroman broj ljudi, te je sakupljeno  800.000 dinara.
"Onda smo videli da, uprkos tom našem čestom manjku samopouzdanja i premoru koji imamo, postoji solidarnost, da ljudi žele da učestvuju u nečemu, i tada smo odlučili da sa Milošem Jankovićem, advokatom i Aidom formiramno taj takozvani Slapp back fond", istakao je on.
 
Arsenijević je rekao da je fond osmišljen tako da isključivo zavisi od privatnih donacija građana, a ne od organizacija.
 
Dodao je da na taj način ima dvojaku ulogu - s jedne strane pomaže aktivistima, a sa druge, kako je rekao, sve vreme građane čini aktivnim učesnicima u borbi protiv državne represije.
 
Na okruglom stolu, u kafiću "Crni ovan", o fondu su govorile i aktivistkinje Aida Ćorović, Dragana Arsić i Varvara Lukač.
 
Ćorović je ocenila da je "očigledno da država koristi svaki mogući način da osujeti aktiviste u onome što rade".
 
"Za mene je posebno razočaranje bilo kada niko od predstavnika međunarodne zajednice, niko od tih silnih branitelja demokratije i ljudskih prava, nije našao za shodno da reaguje u javnosti makar formalnim protestom", navela je ona.
 
Arsenijević očekuje da fond preraste u stabilan alat za pomoć aktivistima.
 
Smatra  da bi, osim donacijama građana, delom mogao da se finansira i vraćanjem sredstava u njega nakon oslobađajućih presuda aktivistima, "kako bi se isti novac ponovo koristio za odbranu aktivista širom Srbije".
 
"U malim sredinama aktivisti su često jako usamljeni u svom aktivističkom angažmanu i potrebna im je ta vrsta podrške", istakao je Arsenijević.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Ministar Bratina: Pad RTS-a bio bi državni udar

Ministar informisanja i telekomunikacija Boris Bratina kaže da bi trebalo ispitati "sve okolnosti koje blokiranje njihovog funkcionisanja prate", navodeći da bi "pad RTS imao smisao državnog udara".

Ko zapravo blokira RTS?

Blokada zgrada RTS u Takovskoj i na Košutnjaku, koju studenti i građani sprovode već šesti dan, odraz je velikog nepoverenja u javni servis, kao i dugogodišnjeg neprofesionalnog i politički pristrasn