Novinari KRIK-a na prvom ročištu odbacili navode iz tužbe sudije Dušanke Đorđević

Glavni urednik Mreže za istraživanje kriminala i korupcije (KRIK) Stevan Dojčinović i novinarka tog portala Bojana Pavlović odbacili su navode iz tužbe sudije Dušanke Đorđević i njenog supruga.
Novinari KRIK-a na prvom ročištu odbacili navode iz tužbe sudije Dušanke Đorđević
Foto: 021.rs
Naveli su da ne priznaju da su narušili njihovo pravo na privatnost objavljivanjem baze podataka "Prosudi ko sudi". 
 
Kako je prenelo Udruženje novinara Srbije (UNS), advokatica novinara KRIK-a Kruna Savović rekla je na ročištu u Prvom osnovnom sudu u Beogradu da su oni objavili javno dostupne podatke, postupajući u skladu sa Zakonom o javnom informisanju i medijima, Kodeksom novinara Srbije i praksom Evropske konvencije za ljudska prava.
Ona je ocenila da tužba kojom se zbog objavljivanja već javno dostupnih informacija traži novčana odšteta, dvogodišnja zabrana rada i po deset meseci zatvora za novinare KRIK-a, predstavlja "pritisak na slobodu izražavanja".
 
Savović je predložila da sud izvede pisane dokaze iz kojih se može utvrditi da je baza "Prosudi ko sudi" imala svrhu istraživanja te grane vlasti, a da su ime, prezime i o podaci bračnom paru Đorđević javno dostupni o čemu, kako je dodala, svedoče podaci o Dušanki Đorđević, objavljeni na sajtu Apelacionog suda u Beogradu, kao i informacije o Aleksandru Đorđeviću, dostupne na njegovom sajtu.
Podsetila je na reagovanja Koalicije za slobodu medija i organizacije Media Defense, u kojima je tužba protiv novinara KRIK-a okarakterisana kao SLAP tužba, i predložila da se i ta saopštenja uvrsti u dokaze.
Advokat tužioca Miodrag Stojankić je ocenio da podaci jesu javni ali da je u konkretnom slučaju došlo do neovlašćenog prikupljanja, obrade i upotrebe ličnih podataka, jer su upotrebljeni u svrhu za kojoj nisu namenjeni. 
 
On se pozvao na Ustav Srbije, prema kome su prikupljanje, obrada i objavljivanje podataka uređeni zakonom, kao i na Zakon o sprečavanju korupcije, kojim je regulisana upotreba podataka u vezi sa nečijom imovinom, preneo je UNS.
 
Sledeće ročište po tužbi protiv novinara KRIK-a zakazano je za 12. novembar.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Aca

    27.09.2024 06:30
    Sudija Djordjevic
    Inace, sudija Dusanka Djordjevic je jedna od petrol sudija, koja je sudila u sudskom Vecu koje je doneo oslobadjajucu presudu za ubistvo Slavka Curivije.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Ministar Bratina: Pad RTS-a bio bi državni udar

Ministar informisanja i telekomunikacija Boris Bratina kaže da bi trebalo ispitati "sve okolnosti koje blokiranje njihovog funkcionisanja prate", navodeći da bi "pad RTS imao smisao državnog udara".

Ko zapravo blokira RTS?

Blokada zgrada RTS u Takovskoj i na Košutnjaku, koju studenti i građani sprovode već šesti dan, odraz je velikog nepoverenja u javni servis, kao i dugogodišnjeg neprofesionalnog i politički pristrasn