
Za rezoluciju o Asanžu glasala tri od pet predstavnika Srbije u Savetu Evrope
Za rezoluciju kojom se utvrđuje da je osnivač Vikiliksa Džulijan Asanž bio politički zatvorenik u Velikoj Britaniji, glasala su tri od pet članova delegacije Srbije, saopštio je UNS.

Foto: Pixabay
Jučerašnja rezolucija, u kojoj se navodi i da postupanje prema Asanžu ima efekat zastrašivanja na novinare i uzbunjivače širom sveta, usvojena je sa 88 glasova, dok je 13 poslanika bilo protiv, a 20 uzdržano.
Od pet članova delegacije Srbije, za rezoluciju Parlamentarne skupštine Saveta Evrope (PACE) glasali su Aleksandar Mirković i Biljana Pantić Pilja iz Srpske napredne Stranke (SNS) i Dunja Simonović Bratić iz Socijalističke partije Srbije (SPS).
Protiv je bio Vladimir Đorđević iz Pokreta obnove kraljevine Srbije (POKS), dok je Elvira Kovač iz Saveza vojvođanskih Mađara (SVM) bila uzdržana.
U Rezoluciji se navodi da se Asanž može smatrati političkim zatvorenikom zbog načina na koji je tretiran, u skladu sa definicijom koju je PACE usvojila u okviru Rezolucije iz 2012. godine.
Prema toj definiciji, osoba lišena slobode može se smatrati političkim zatvorenikom ako je pritvor u suprotnosti s nekim od osnovnih prava navedenih u Evropskoj konvenciji o ljudskim pravima, kao i ako je nametnut isključivo iz političkih razloga.
U izveštaju "Pritvaranje i osuda Džulijana Asanža i njihovi zastrašujući efekti na ljudska prava", koji je sačinila Suna Torlidur sa Islanda, piše da "bilo koji oblik ili trajanje lišenja slobode, bilo da se radi o zatvoru nakon presude, pritvoru pre suđenja, pritvoru u svrhu izručenja, administrativnom pritvoru ili čak kućnom pritvoru, može biti obuhvaćen definicijom političkog zatvorenika".
Prema tom izveštaju, Asanž ispunjava nekoliko kriterijuma iz definicije, na osnovu kojih može da bude označen kao politički zatvorenik, navodi UNS.
Rezolucijom PACE poziva Veliku Britaniju da hitno preispita svoje zakone kako bi sprečila mogućnost izručenja pojedinaca traženih zbog političkih delikata, kao i da sprovede nezavisnu istragu o postupanju prema Asanžu. Tom istragom treba da se utvrdi da li je Asanž bio izložen mučenju, nehumanom ponašanju i ponižavajućem postupanju.
Skupština je pozvala članice i posmatrače Saveta Evrope "da pruže adekvatnu zaštitu, uključujući azil, uzbunjivačima koji otkrivaju nezakonite aktivnosti svojih vlada i koji su zbog toga izloženi pretnjama odmazde u svojim matičnim državama, pod uslovom da njihova otkrića ispunjavaju kriterijume za zaštitu prema principima koje zastupa Skupština, posebno u odbrani javnog interesa".
Američko pravosuđe je gonilo Asanža jer je od 2006. godine objavio više od 700.000 poverljivih dokumenata o vojnim i diplomatskim aktivnostima SAD, posebno u Iraku i Avganistanu.
Asanž se u junu vratio u Australiju pošto se nagodio s vlastima SAD i priznao krivicu za zaveru radi pribavljanja i objavljivanja poverljivih informacija o odbrani SAD.
Za to ga je američki sud kaznio s pet godina zatvora, ali ga je odmah pustio na slobodu jer je toliko vreme proveo u ekstradicionom pritvoru u Velikoj Britaniji. Pre ekstradicionog pritvora Asanž je sedam godina živeo u Ambasadi Ekvadora u Londonu, kao begunac od pravosuđa SAD, pošto mu je ta južnoamerička zemlja odobrila azil.
Pristalice Asanža u njemu vide istraživačkog novinara progonjenog zbog otkrivanja informacija, a protivnici smatraju da je "nepromišljen bloger" čija je odluka da objavi veoma osetljive državne dokumente dovela u opasnost mnoge živote i ozbiljno ugrozila bezbednost SAD.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
VIDEO U toku protest ispred Informera: Studenti pokazali "novinarski zid srama"
29.03.2025.•
7
U toku je protest i druženje studenta u blokadi i građana ispred sedišta provladinog medija Informer.
Pet starijih osoba nestalo kod Žagubice, traži ih Gorska služba spasavanja
29.03.2025.•
0
Spasioci Gorske službe spasavanja, borska policija, vatrogasci i šumar krenuli su u potragu za pet starijih osoba koje su nestale pre tri dana u reonu novog nacionalnog parka Južni Kučaj - Beljanica.
Predsednica Narodne skupštine podržala Informer
29.03.2025.•
11
Predsednica Skupštine Srbije i funkcionerka vladajuće SNS Ana Brnabić ocenila je da je protest studenata i građana ispred Informera "nedopustiva vrsta pritiska i pretnji prema bilo kom mediju".
Senat Univerziteta u Beogradu o pozivu na hapšenje rektora Đokića: Novi korak u slabljenju države
29.03.2025.•
1
Univerzitet u Beogradu smatra da poziv na hapšenje rektora Vladana Đokića, koji je uputio ministar Vlade u ostavci Darko Glišić predstavlja političku zloupotrebu ministarske funkcije i kršenje zakona.
Policija uhapsila 15 osoba: Osumnjičeni za pranje novca sa poljoprivrednim gazdinstvima
29.03.2025.•
0
Policija je uhapsila 15 osoba, od toga 12 vlasnika poljoprivrednih gazdinstava koji su osumnjičeni za pranje novca, po nalogu tužilaštva iz Niša.
U slučaju otvaranja rudnika litijuma: Poplave u dolini Jadra mogu zagaditi vode u Mačvi
29.03.2025.•
0
Ako se otvori rudnik litijuma, poplave u dolini reke Jadar mogle bi zagaditi veliki rezervoar podzemne vode u Mačvi toksičnim materijama i otpadnim vodama, rekao je hidrogeolog Zoran Stevanović.
Skupština AKS odložena: Nema kvorum, trebalo je odlučivati o novoj obustavi rada
29.03.2025.•
0
Skupština Advokatske komore Srbije (AKS) odložena je do daljeg zbog nedostatka kvoruma.
Stručnjaci ruske Federalne službe bezbednosti stigli u Srbiju: Ispituju slučaj "zvučni top"
29.03.2025.•
35
Stručnjaci iz Federalne službe bezbednosti (FSB) iz Ruske Federacije došli su u Srbiju kako bi ispitali navode o upotrebi zvučnog topa tokom protesta 15. marta u Beogradu.
Niške gimnazije (možda) ponovo rade od ponedeljka: Maturanti ne odustaju od blokada
29.03.2025.•
1
Niške gimnazije vraćaju se na nastavu od ponedeljka, ali se ne zna se precizno kako ce se ta nastava odvijati.
Vučić u "Ćacilendu": Država će pomoći makar leks specijalisom za produžetak godine
29.03.2025.•
26
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je među "studentima koji žele da uče" u Pionirskom parku izjavio da će država pronaći rešenje "da im pomogne koliko može".
VIDEO Beograđanin optužio Šapića da je "pokrao grad": "Ni u Trstu se nećeš sakriti"
29.03.2025.•
2
Jedan Beograđanin kritikovao je gradonačelnika Aleksandra Šapića i optužio ga da je "pokrao grad".
Studenti blokiraju Ibarsku magistralu: "Tu smo da probudimo stanovnike naše opštine"
29.03.2025.•
0
Studenti Meljaka i Barajeva blokiraju Ibarsku magistralu.
Advokatska komora Srbije odlučuje o dvonedeljnoj obustavi rada, razmatra i druge vidove podrške
29.03.2025.•
1
Advokatska komora Srbije (AKS) danas će odlučiti o eventualnoj novoj dvonedeljnoj obustavi rada.
Uhapšen Beograđanin zbog posedovanja šest kilograma kokaina
29.03.2025.•
2
Policija u Beogradu uhapsila je S.S. (42) iz Beograda nakon što su zaplenili oko šest kilograma kokaina.
Studenti u Beogradu danas ispred Informera: "Napadi se nastavljaju, ali i naša borba za pravdu"
29.03.2025.•
5
Studenti u blokadi fakulteta Univerziteta u Beogradu danas, 29. marta, organizuju protest ispred TV Informer.
Zvučni top i političke igre: Građani ne veruju institucijama, a koja je uloga FBI i FSB u istrazi?
29.03.2025.•
12
Vlasti u Srbiji su, kao neku vrstu odgovora na optužbe o upotrebi zvučnog oružja na protestu 15. marta, najavile učešće u istrazi stručnjaka američkog FBI i ruskog FSB.
Vodostaji više reka u Srbiji u porastu zbog padavina, ojačavaju se bedemi
29.03.2025.•
2
Na slivovima više reka u Srbiji će u narednih 48 sati vodostaji biti u značajnom porastu zbog padavina.
DNEVNI KVIZ: 10 pitanja za subotnji predah
29.03.2025.•
9
Još jedan 021.rs dnevni kviz znanja je pred vama.
Uhapšen zbog nasilja u porodici, policija pronašla i arsenal oružja
29.03.2025.•
1
Dvadesetdevetogodišnji N.S. iz Kragujevca uhapšen je zbog ilegalnog posedovanja oružja i nasilja u porodici.
Ne zaboravite da pomerite kazaljke: Sutra počinje letnje računanje vremena
29.03.2025.•
7
Letnje računanje vremena počinje u nedelju, 30. marta.
Beogradski studenti povodom hapšenja kolega: Dok jedan nije siguran, niko nije siguran
29.03.2025.•
4
Studenti u blokadi visokoškolskih ustanova u Beogradu saopštili su da pritisci sa kojima se studenti i građani koji izražavaju političko neslaganje postaju sve veći.
Komentari 5
Momčilovac
Nikola
Limanac
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar