Bernska konvencija o projektu Jadar: Brinu potencijalni rizici, razmotriti sve posledice

Udruženje "Zaštitimo Jadar i Rađevinu" saopštilo je da je Sekretarijat Bernske konvencije u Strazburu razmatrao žalbu protiv Vlade Srbije zbog projekta Jadar.
Sekretarijat je pozvao da se, pre dodele bilo kakvih ugovora, patenata ili licenci, razmotre sve posledice i opcije za očuvanje zaštićenih vrsta i staništa, zemljišta i vodnih resursa u dolini Jadra.
 
"Vlada Srbije i podnosioci žalbe pozvani su na sastanak Stalnog komiteta Saveta Evrope (SE) u Strazburu od 2. do 6. decembra", saopštilo je Udruženje "Zaštitimo Jadar i Rađevinu" koje je sa još dva udruženja 2021. godine uložilo žalbu protiv Vlade Srbije zbog projekta Jadar.
Sekretarijat je odlučio da žalba ostaje u pripravnosti, navedeno je u saopštenju.
 
Sekretarijat Bernske konvencije konstatovao je, kako je navedeno, da potencijalno ugroženo područje predstavlja stanište nekoliko zaštićenih vrsta među kojima se nalazi većina populacije male čigre (Sternula albifrons) koja se nalazi u Aneksu II Bernske konvencije, kao i brojnih retkih i endemičnih biljnih vrsta, uključujući veliki dubačac (Teucrium scorodonia) čija jedina poznata kolonija raste u Rađevini, na prostoru planiranom za jalovište.
Te vrste bi bile veoma ugrožene u slučaju izgradnje rudnika, dok bi mnoge druge vrste bile veoma pogođene u slučaju akcidenata na rudniku i jalovištu, što bi dovelo do pogoršanja kvaliteta vode i zemljišta, posebno reke Jadar.
 
Izražavajući snažnu zabrinutost u vezi sa potencijalnim rizicima koje su naveli podnosioci žalbe, Sekretarijat Bernske konvencije zatražio je dodatne informacije o razvoju i sadržaju Integrisanog nacionalnog energetskog i klimatskog plana (INEKP) i sadržaju Studije procene uticaja na životnu sredinu u vezi sa projektom, kao i studije koje su do sada dostupne, posebno u pogledu procene prekograničnog uticaja rudnika i planiranog jalovišta, navelo je Udruženje "Zaštitimo Jadar i Rađevinu".
 
Sekretarijat je od Vlade Srbije zatražio i Stratešku procenu uticaja na životnu sredinu prostornog plana, procenjeni rizik od izlivanja, plan za vanredne situacije sa predviđenim merama prevencije i ublažavanja, takođe imajući u vidu potencijalni prekogranični uticaj vađenja i prerade litijumove rude.
 
Sekretarijat je izrazio zabrinutost i zbog nedostatka angažovanja javnosti u procesu donošenja odluka i jakih društvenih tenzija oko projekta.
 
"Štaviše, na aktiviste za zaštitu životne sredine vršen je pritisak i ućutkavanje, što dovodi do blaćenja aktivista i strateških tužbi (SLAPP) protiv ekoloških aktivista", prenelo je Udruženje "Zaštitimo Jadar i Rađevinu".
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Pozdravljam

    13.10.2024 09:03
    Stvarno
    Se borimo svim sredstvima, nadam se da će mala čigra, jedinstvena u svetu, pomoći!!!
    I ko je onda kriv za građanski rat?
  • xqt

    13.10.2024 06:37
    Baš ih briga
    Panta i bratija ne brinu o tome šta narod misli, a pogotovu neće obratiti pažnju na neku Bernsku konvenciju.
  • ZX

    12.10.2024 22:52
    Ko ih plaća?
    Jesu li i ti iz Berna strani plaćenici. Šta kaže ledi od Jarkova?

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija