Vučević i Kurti danas na Berlinskom procesu: Koja su očekivanja od samita?

Lideri zemalja Zapadnog Balkana biće danas u prestonici Nemačke na jubilarnom samitu Berlinskog procesa, koji je pokrenut 2014. godine.
Vučević i Kurti danas na Berlinskom procesu: Koja su očekivanja od samita?
Foto: Beta/AP (Ilustracija)
Očekivanja su da ovogodišnji samit bude prekretnica u stvaranju zajedničkog tržišta.
 
Premijer Srbije Miloš Vučević učestvovaće na panelima posvećenim regionalnoj saradnji i zajedničkom regionalnom tržištu, kao i Zelenoj agendi, povezivanju i energetici, a tokom radnog ručka lideri će razgovarati o budućnosti Berlinskog procesa.
Domaćin ovogodišnjeg samita će biti nemački kancelar Olaf Šolc, a na samitu će učestvovati i predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen.
 
Vučević je rekao i da će Kosovo u Berlinu predstavljati premijer Aljbin Kurti, ali da neće imati bilateralan sastanak, te da na samit ne ide sa strahom, već sa oprezom.
 
"Verovatno ni njemu ni meni neće biti mnogo prijatno, ali nismo mi birani da bi nam bilo prijatno nego da štitimo interese naše države. Plašim se da ćete u ponedeljak videti neku novu provokaciju Prištine, jer su mi ljudi koji su veterani tih događaja pokazali da se svaki put kada je bio sastanak na planeranom nivou desilo nešto loše po nas na Kosovu i Metohiji od strane Prištine. Nadam se da toga neće biti, ali imam zebnju da će Kurti nešto uraditi to jutro", rekao je Vučević za RTV.
Politikolog Ognjen Gogić kaže za Danas da se bilateralni susret Vučevića i Kurtija nije ni očekivao.
 
"Nije se ni Brnabić kao premijerka sastajala bilateralno s Kurtijem, jer kod nas je glavni pregovarač Vučić, dakle predsednik, a ne premijer. Tako se samo njih dvojica sastaju kad postoje uslovi na tom nivou. Verujem da je ideja da se ne opterećuje susret, tačnije da ostane u senci toga da je neko odbio satanak i slično", navodi on.
 
Gogić napominje da je ideja Berlinskog procesa formiranje zajedničkog tržišta u vezi sa Planom rasta EU za Zapadni Balkan. 
 
"Generalno, svi imamo koristi od uklanjanja barijera za slobodnu trgovinu između članica", kaže on.
 
Komentarišući Vučevićeve navode da očekuje provokacije Prištine danas, Gogić kaže da Kurti ne želi da minira Nemačkoj Berlinski proces.
 
"Ne očekujem provokacije, ali jednostrani potezi su se već desili. Kurti je prihvatio da se skloni zabrana uvoza srpske robe i bilo je očekivano je da se to kompenzuje novim merama. Naloženo je da se skloni Centar za socijalni rad u Leposaviću, a drugo je oduzimanje zemljišta opštine u Gračanici. To nije toliko vezano za Berlinski proces nego za ukidanje zabrane uvoza srpske robe", smatra Gogić.
 
Politikolog dodaje da je Kurti sa Nemačkom našao zajednički jezik "da se ukine zabrana uvoza srpske robe, a s druge strane da se ukine oznaka UNMIK za Kosovo u CEFTA sporazumu".
 
Nekadašnji ambasador i savetnik Instituta društvenih nauka Ognjen Pribićević rekao je za RTS da je Berlinski proces, čiji će jubilarni samit biti održan danas, veliki iskorak za region, ali da se od politike proširenja očekivalo više.
 
Pribićević smatra da je prva i najvažnija stvar da se uopšte razgovara u tom formatu, posle ratova devedesetih godina.
 
"To je veliki iskorak. Vidimo, tu su napravljeni neki konkretni koraci, posebno kad su u pitanju mladi, diplome, roming, mada se on stavlja i u kontekst i format nekih drugih organizacija i projekata. Ali nije to malo, imajući u vidu ono šta smo imali ranije. Ono što je svakako, s druge strane, isto tako tačno jeste da se mnogo više očekivalo ne samo od ovog formata, nego i od proširenja", ukazuje Pribićević.
Berlinski proces, kaže, u suštini je želja Evrope, pre svega Nemačke i Francuske, da održe momentum u politici proširenja.
 
On dodaje da bi najgora moguća stvar bila kada bi sukobi u Ukrajini i na Bliskom istoku prolongirali taj proces, ističući nepostojanje strategije već najmanje dve decenije.
 
"Evropa je neki svoj vrhunac davno prošla, još pre nekoliko decenija i polako ona se nalazi u jednoj ozbiljnoj dekadenciji, jednom ozbiljnom problemu, sa vrlo bitnim i velikim problemima. Pogledajte samo krizu sa migracijama. Pogledajte krizu oko pitanja o kojima će sada sa Amerikom biti puno konflikata, koliko se ulaže u odbranu, kriza sistema vrednosti. Ali to je sve prirodno i normalno. Civilizacije idu gore-dole. U tom smislu, Evropa jeste u krizi, ali Evropa je i dalje centar sveta za sve ljude", zaključuje Pribićević.
  • Poglavlje 35

    14.10.2024 13:38
    Posle Poglavlja 35 i posle glasanja Kvinte u UN da su Srbi genocidni, ovi sastanci u EU su dokaz da je Vučić izdajnik !
  • zztop

    14.10.2024 10:42
    Predstavnici srbije i južne pokrajine - CVRC ...
  • pa

    14.10.2024 09:00
    po navici vučevic ce da glumi ugladjenog gospo'na , eto, nema ništa od čuvanja vekovnih srpskih ognjišta na Kosovu,evo dajemo vekovna ognjišta u Jadru za baterije, ali zato sam sebe obezbedio i zbrinuo svoje još nerodjene praunučice.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Vučević: Marinika Tepić opet halucinira

Premijer Miloš Vučević reagovao je na otvoreno pismo poslanice SSP Marinike Tepić upućeno Aleksandru Vučiću u kojem je iznela tvrdnje o "povezanosti vlasti sa kriminalom u Novom Sadu".

IZAZOV: Pronađite Tomu Monu!

Bivši ministar građevinarstva Tomislav Momirović kao da je u zemlju propao otkad se dogodila tragedija na Železničkoj stanici u Novom Sadu, u kojoj je nastradalo 14 ljudi.