Organizatori žele da ukažu na "dvostruke standarde nemačke industrije, koja se zalaže za ekološki održiv način proizvodnje na domaćem terenu, a u isto vreme, za eksploataciju litijuma u Srbiji", piše
Nova.rs.
Protest se održava, navodi ovaj medij, ispred zgrade koja se zove Futurijum pored Glavne železničke stanice u Berlinu. Na protestu se okupilo nekoliko desetina demonstranata.
Kako javlja reporter portala Nova.rs, okupili su se pripadnici srpske zajednice u Berlinu, ali i mnogi ekološki i levičarski aktivisti iz Berlina, neazdovoljni politikom nemačkog kancelara Olafa Šolca i njegovom podrškom Rio Tintu i kopanju litijuma u Srbiji.
Krunoslav Stojaković je uoči protesta, kako piše, rekao da se ovaj skup održava ispred zgrade Futurijum zato što u njoj nemačka asocijacija industrijalaca ima kongres na temu "Ekološki razvoj industrije".
"To je za nas prilika da ukažemo na kontradikciju u stavovima nemačke industrije koja se zalaže za ekološki održiv način proizvodnje na domaćem terenu, a u isto vreme, i za eksploataciju litijuma, sa svim posledicama koje to nosi u inostranstvu, u ovom slučaju u Srbiji", rekao je on za Novu.rs uoči protesta.
On je naveo da je protest "skup građana i građanki, mahom iz Srbije, ali i iz drugih bivših jugoslovenskih republika koji žive u Berlinu".
"To su ljudi koji shvataju koje probleme za životnu sredinu i za snabdevanje vodom može da donese potencijalna eksploatacija litijuma u Srbiji", objašnjava on.
Objasnio je da su aktivisti, kako piše, koji su se skupili ispred berlinskog Futurijuma i ranije ukazivali na negativne posledice ekspolatacije litijuma, kada su se takvi projekti realizovali u drugim zemljama.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 2
Podrska
Milovan
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar