Nemačka ekonomistkinja: Litijumski dil Nemačke i Srbije je problematičan

Da li je litijumski dil sa Srbijom dobar za Nemačku? I šta sa životnom sredinom u Srbiji?
O tome da li je litijumski dil sa Srbijom više dobra vest za privredni razvoj u Nemačkoj ili loša vest za životnu sredinu u Srbiji, profesorka Klaudija Kemfert, ekonomistkinja koja se bavi najviše energetikom i zaštitom životne sredine kaže – "i jedno i drugo".
 
Za Nemačku je, kaže ona za DW, dobro da smanji zavisnost od Kine koja trenutno ima monopol na ceo proizvodni lanac litijuma.
"S druge strane, loše je za životnu sredinu u Srbiji, jer rudarenje litijuma dolazi s opasnostima po životnu sredinu. Ekološki aktivisti to s pravom ističu. Prethodno je na snazi bio moratorijum, to jest, povučena je dozvola za rudarenje. A onda je ta odluka poništena. To jeste zabrinjavajuće", ocenjuje Kemfert.
 
Dil sa Srbijom je problematičan iz dva razloga, smatra nemačka ekonomistkinja. 
"Prvo, jer ne možemo da izvozimo sopstvene ekološke probleme", kaže ona.
 
"Drugi razlog je što moramo paziti od koga postajemo zavisni. Dobro je ako smo manje zavisni od Kine. S druge strane, u slučaju Srbije moraju se imenovati i problemi, poput slobode štampe. Ili to što ne podržavaju sankcije prema Rusiji", dodaje ona za DW.
 
Ona smatra da je moguće da se pridržavanje ekoloških standarda obezbedi putem procesa sertifikovanja rudarenja i proizvodnje u Srbiji, ali i pritiskom na srpske vlasti.
 
"Nemačka mora da vrši uticaj. Drugo je pitanje da li će to uroditi plodom. Ali, mora se probati, jer ne ide da Nemačka naprosto drugde izvozi svoje ekološke probleme. Inače, moraće sama da kopa litijum u Nemačkoj", dodaje Kemfert, šefica Odeljenja za energiju, saobraćaj i životnu sredinu u Nemačkom institutu za ekonomska istraživanje (DIW Berlin) i predavač na Univerzitetu "Leufana" u Lineburgu.
 
Zalihe litijuma u Nemačkoj manje nego u Srbiji?
 
Ona tvrdi da zalihe litijuma u Nemačkoj nisu toliko obećavajuće i izdašne kao u Srbiji i dodaje još jedan razlog zbog kojeg Nemačka traga za litijumom van svoje zemlje:
 
"Mi ovde imamo visoke standarde zaštite životne sredine na koje drugde ne pazimo, ali kod nas moramo da ih se držimo. To onda znači da se brojni projekti uopšte ne isplate ili dugo traje dok se dobiju dozvole. Na svetu ima dovoljno litijuma, nema nestašice, i zato je fokus na svetskom tržištu (uvozu)", kaže ona.
 
Na pitanje da li je kancelar Olaf Šolc naivan u odnosu prema srpskom predsedniku Aleksandru Vučiću na način na koji je možda bivša kancelarka Angela Merkel to bila prema ruskom predsedniku Vladimiru Putinu, odvraća da Nemačka više nije tako naivna.
 
"Jasno treba reći da se Srbija ne može porediti s Rusijom. Ovde se radi o tome da se dobronamerno, prijateljski utiče na Srbiju da se pridržava ekoloških ciljeva i standarda. Naposletku, Srbija hoće u Evropsku uniju, to svi hoćemo, i moramo ići tim zajedničkim putem", zaključuje Kemfert.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Koja

    19.10.2024 10:35
    Hahaha
    Komentatori izgleda svi nezadovoljni , a po n1 90% zadovoljni hehe , znači zgubidani nestaju
  • Nikola

    19.10.2024 09:43
    Valjda je profesorka obavestila i svoju vladu o svojim zaključcima kako bi na vreme zaustavili otvaranje svojih rudnika.
  • J

    19.10.2024 09:33
    J
    Nisu nama krivi Nemci ni Rio Tinto,vec ljudi koji čine vlast u Srbiji,i isti oni koji ih podrzavaju zbog para! Kako je ko dolazio na vlasti,nije znao da se zaustavi u lopovluku i korupciji! Generalno smo koruptivan narod,sklon tudjem novcu i za isti,sve bi dali i prodali! Nadam se da mladji,koji pretenduju na vlasti,nece biti ovakvi? Sve sto nas je snašlo i snalazi,je zasluzeno i vise od toga,jer smo izuzetno los narod,te tako prolazimo do samoistrebljenja,koje je neizbezno i nezaustavljivo do 2060!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

AMSS upozorava na poledicu

Auto-moto savez Srbije (AMSS) upozorio je vozače na opasnost od poledice u jutarnjim i večernjim satima.