Uklonjen još jedan brod nemačke ratne flote iz Dunava kod Prahova

U toku je uklanjanje potopljene nemačke ratne flote iz Dunava kod Prahova.
Uklonjen još jedan brod nemačke ratne flote iz Dunava kod Prahova
Foto: Screenshot (Jutjub/Al džazira Balkan/arhiva)
Pomoćnik ministra građevinarstva Aleksandar Banjac kaže da je nakon prvog broda, koji je izvađen početkom avgusta, uklonjen još jedan, dok su dva broda potkopana kako bi se postigla određena kota nivoa Dunava potrebna za bezbednu plovidbu. 
 
On je naveo da je drugi izvučeni brod minolovac dugačak 14 metara.
 
"Kada smo ronili, nismo mogli da vidimo ima li bilo kakve municije, a kada je izvučen, u pramcu su pronađena četiri sanduka sa municijom - tri ručne granate i puške", rekao je Banjac.
Navodi da je posao poveren Milenijum timu, sa kojim je potpisan ugovor na pet godina u vrednosti od 32 miliona dinara.
 
"Finansira ga delom Evropska unija, koja je dala bespovratni grant od 16 miliona evra, dok je 16 miliona evra kredit Evropske investicione banke", rekao je Banjac, dodavši da je za sada planirano uklanjanje 21 broda.
 
Izvađeni brodovi se trenutno, prema njegovim rečima, nalaze u luci Prahovo i oni su posebno obezbeđeni, zbog municije koja još uvek nije kompletno uništena.
Na pitanje zašto se toliko dugo čekalo na vađenje ratne flote koja je ostala nakon Drugog svetskog rata, kaže da su glavni razlozi napredak tehnologije uklanjanja, ali i povećan saobraćaj Dunavom.
 
"Dunav je jako značajan za privredu, zbog velikog prometa robe", rekao je on.
 
Direktor sektora za razminiranje Milenijum tima Vuk Radović kaže da brzina Dunava i nivo reke omogućavaju rad tri meseca godišnje - u avgustu, septembru i oktobru.
 
"Ako imamo sreće, moguć je rad i u novembru što se tiče fizičkog izvođenja posla", rekao je Radović.
 
Objašnjava da je u pitanju komplikovan posao koji najpre mora proći bezbednosne procedure, a maksimalna vidljivost je 30 centimentara.
 
"Kada se ta procedura završi, šaljemo ronioce i radimo istražno ronjenje. Imate brod na brodu, oni su uglavnom pod sedimentom koji je potrebno izvući pumpama. Ako je plovilo dugačko 70 metara, morate ga seći na delove", objašnjava Radović.
 
Suština je, kako kaže, čišćenje kote Dunava do nivoa 23.20 u odnosu na more, kako bi se oslobodio međunarodni plovni put na toj reci.
 
"Sve što je do te kote mi moramo da izvadimo napolje", rekao je Radović.
  • NS

    26.10.2024 17:22
    Barža sa mineralnim đubrivom što je udarila u most kod B. Palanke (nemačka) će biti izvučena istim tempom kao i ovi nemački ratni brodovi (~80 godina da odleži pa onda).
  • Рон Џереми

    26.10.2024 17:19
    Супер!
    Колико година ће требати да извучете баржу са ђубривом код Б. Паланке?
  • Borko

    26.10.2024 16:52
    ?
    Nije mi jasno, pa bi voleo da mi neko objasni - Nemačka potopila brodove, a mi uzimamo kredit da ih vadimo. Pa zar ne bi ta Nemačka trebala da finansira to vađenje brodova? Da smo ih mi potopili na Dunavu u Nemačkoj, dušu bi nam vadili i tražili da mi to platimo.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija