Srbija nije ispunila većinu preporuka Nacionalnog konventa o EU, nikad veći evroskepticizam

Od 344 preporuke koje je Nacionalni konvent o Evropskoj uniji (NKEU) tokom prošle godine uputio Vladi Srbije u celosti je ispunjeno svega osam.
Srbija nije ispunila većinu preporuka Nacionalnog konventa o EU, nikad veći evroskepticizam
Foto: 021.rs
Delimično je ispunjeno 67, 221 preporuka je ostala neispunjena, dok je dato ukupno 48 novih.
 
Prema sažetku "Knjige preporuka za 2024. godinu" Nacionalnog konventa o EU, od 42 preporuke koje su upućene Evropskoj uniji u celosti je ispunjeno pet preporuka, 11 je delimično ispunjeno, a 24 su ostale neispunjene. Od 42 preporuke dve su nove.
Civilnom društvu je upućeno 40 preporuka, od kojih je jedna ispunjena u celosti, 11 je ispunjeno delimično, dok je 26 ostalo neispunjeno.
 
"Opšti zaključak Knjige preporuka za 2024. reflektuje dosadašnji odnos svih aktera prema procesu daljeg usaglašavanja Republike Srbije sa obavezama iz pregovaračkog okvira: Evropska unija ističe geopolitičku dimenziju, Vlada nalazi izgovore za izostanak ključnih reformskih procesa, dok civilno društvo gubi motivaciju i poverenje da može značajno uticati na dalji proces evropskih integracija", ističu u Nacionalnom konventu o EU.
Naglašavaju da za dalji napredak u pregovorima Srbije i EU, otvaranje novih klastera i definisanje merila za zatvaranje poglavlja neće biti dovoljan fokus samo na Reformsku agendu i obaveze preuzete u tom okviru.
 
"Geopolitički trenutak i prilika koja se otvorila za ubrzanje celokupnog procesa proširenja moraju se iskoristiti tako da svaki od tri aktera u pregovorima preuzme veću odgovornost i obezbedi međusobnu sinergiju", kaže se još u ovom dokumentu NKEU, prenosi Glas Amerike.
 
Takođe, u Nacionalnom konventu ističu i da Knjiga preporuka za 2024. godinu odražava realnost trenutnog stanja evropskog puta Srbije, pre svega činjenicu da Srbija od kraja 2021. nije formalno napredovala u pregovaračkom procesu.
 
"Dve i po godine nakon početka rata u Ukrajini, Srbija i dalje balansira između četiri stuba spoljne politike, među kojima je i Evropska unija. Zbog toga se od najviših predstavnika institucija Republike Srbije češće čuje izraz evropski put umesto put ka punopravnom članstvu, što se dalje opravdava sumnjama u postojanje konsenzusa među evropskim akterima oko svrhe ili interesa proširenja na Zapadni Balkan."
 
U Nacionalnom konventu ističu i da je EU kroz set mehanizama ne samo vratila proširenje u vrh evropske politike, već i da je učinila značajne napore da povrati poverenje u kredibilitet procesa.
 
"Plan rasta za Zapadni Balkan, sa stubom koji ubrzava reformske procese, jedan je od najvažnijih instrumenata. Ipak, da bi se krajnji cilj - što brža priprema za punopravno članstvo - ostvario, paralelno se mora raditi i na preostalim obavezama. Za to odgovornost treba da preuzmu Vlada Srbije, Evropska unija, ali i civilno društvo", navode u Nacionalnom konventu.
 
Kako u razgovoru za Glas Amerike ističe koordinatorka Nacionalnog konventa o EU Bojana Selaković, ključni problem je u tome da očigledno ne postoji konsenzus u srpskom društvu da je punopravno članstvo u EU strateški cilj Srbije.
 
"Sve ovo što mi sada vidimo se na neki način uklapa u ono što se zove ostajanje na evropskom putu, ali ništa ambicioznije od toga. Smatramo da Srbija ima puno obaveza koje mora da uradi u narednom periodu i to su prosto obaveze koje su daleko ranije bile poznate, koje iz raznih razloga nisu bile sprovođene i da je nekako sve ono što se dešavalo van Srbije korišćeno pre svega kao izgovor od strane države da se neki reformski procesi, pre svega u osnovnim oblastima, koje podrazumevaju vladavinu prava, demokratiju, slobodne izbore, medije, ne sprovode", kaže Selaković.
Prema njenom mišljenju, osim ovog postoji i drugi problem - da konačno i potpuno geopolitičko usklađivanje sa spoljnom politikom EU i dalje izostaje.
 
"Tako da se mi vrtimo u tom jednom krugu unutar koga se sve više gubi poverenje u proces evropskih integracija, u kojoj čak i civilno društvo je generalno izgubilo poverenje u taj proces. A nivo evroskepticizma je nikad veći", ističe Selaković.
 
Ona dodaje da EU pokušava da vrati kredibilitet čitavom procesu i da bi to trebalo da bude bude nekakav zamajac "svima nama da nastavimo u nekoj većoj brzini od ove do sada ako hoćemo da vidimo neki rezultat uskoro".
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Чудно и није

    30.10.2024 12:30
    Сличност ситуација
    Пошто ни Турска није успела за толике године да испуни те њихове захтеве она се схвативши да никад неће постати чланица ЕУ окренула БРИКСУ, другом полу света - па тако и ми треба да учинимо! А ако желимо да задржимо прокламовану неутралност у ЕУ то нећемо моћи а у БРИКс-у је то могуће! ЕУ је превасходно политичка творевина па тек онда економска док је код БРИКС обрнуто, превенствено економски савез па тек онда помало и политички.
  • Rajko Kunić

    30.10.2024 09:54
    Glupost i licemerje
    Glupost i licemerje, na žalost, su dominantni i u javnim nastupima tzv elite a i kod velikog dela građana.
    O EU se govori i piše loše a činjenice su da svake godine desetine hiljada građana odlaze na taj "zli" zapad i u tu "zlu" EU da bi obezbedili kvalitetniji život za sebe i svoje naslednike.
    35 godina nacionalističkog ispiranja mozgova je ostavilo strahovite posledice i ugrozilo biološki opstanak nacije i građana.
    Nada uvek postoji ali...

  • Poglavlje 35

    29.10.2024 12:30
    Posle poglavlja 35 ja ne želim u EU.
    Više vredi 1 metar Kosova i Metohije nego svetla EU, koja uzgred pojavom BRICS-a nisu više ni tako privlačna.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Ministar Bratina: Pad RTS-a bio bi državni udar

Ministar informisanja i telekomunikacija Boris Bratina kaže da bi trebalo ispitati "sve okolnosti koje blokiranje njihovog funkcionisanja prate", navodeći da bi "pad RTS imao smisao državnog udara".

Ko zapravo blokira RTS?

Blokada zgrada RTS u Takovskoj i na Košutnjaku, koju studenti i građani sprovode već šesti dan, odraz je velikog nepoverenja u javni servis, kao i dugogodišnjeg neprofesionalnog i politički pristrasn