"Imamo 132 milijarde dinara viška" - ali za avione, stadione, Ekspo, ne i za prosvetu

U zemlji gde vlast tvrdi da je u toku "zlatno doba" i da nikada nismo živeli bolje, deluje neobično da Vlada ne može da ispuni sopstveno obećanje radnicima u prosveti.
Posebno dok istovremeno na druge projekte troši nekoliko desetina puta veće sume.
 
U pitanju je, kako je za N1 rečeno u Sindikatu prosvetnih radnika Srbije (SPRS), suma od oko 60 miliona evra na godišnjem nivou, odnosno oko sedam milijardi dinara.
 
Ministarka prosvete i obrazovanja Slavica Đukić-Dejanović nedavno je rekla da zlatno doba ne važi za finansije, već za nacionalni identitet.
 
"Listajući 'Nacionalnu čitanku' setila sam se svoje mladosti. Sada je 'zlatno doba' jer je društvo napravilo dobre korake ka negi nacionalnog identiteta i ka poštovanju identiteta drugih. Kao država treba još više da radimo, budžeti za plate zdravstvenih i prosvetnih radnika treba da budu veći, ali nije sve tako jednostavno", rekla je Đukić-Dejanović.
Mali: Imamo 132 milijarde viška
 
Ministar finansija Siniša Mali je krajem septembra, 10 dana posle prvog štrajka upozorenja prosvetara, u Skupštini Srbije izjavio da u državnoj kasi, u prvih osam meseci, ima 132,5 milijarde dinara više prihoda u odnosu na planirani budžet. To je, ako je verovati ministru na reč, 19 puta više od potrebne sume da prosvetni radnici imaju prosečnu platu u Srbiji.
 
Mali je nabrojao, a prenele su "Večernje novosti", gde će se sliti milijarde viška. Pominjao je zdravstvo, ekologiju, nauku, kapitalne investicije, obliaznice, pruge, puteve, naveo je i prosvetu, ali ne koliko je obećano.
"Rafalna" potrošnja 437 miliona evra
 
Na Dan oslobođenja Beograda u Drugom svetskom ratu državna kasa je olakšana za 48,8 milijardi dinara ili 417 miliona evra koliko iznosi prva rata za 12 naručenih vojnih aviona "rafal", objavio je nedeljnik Radar. Radi se o sumi koja je sedam puta veća od potrebnog za ispunjenje obećanja prosveti. U pitanju je 15 odsto ukupne sume za avione, od ukupno 2,7 milijardi evra. Kada se sabere, to iznosi između 45 i 50 puta više od obećanog prosvetarima.
 
Sudeći prema učinjenom, za Vladu Srbije su važniji tih 12 aviona, naspram 146.783 radnika zaposlenih u prosveti i kulturi. Projekat kupovine aviona se vodi kao kapitalan, iako tih 12 aviona ne može da nas odbrani od bilo koga, jer se nalazimo u NATO okruženju koje raspolaže za Srbiju nezamislivom vojnom opremom i ljudstvom, piše N1.
 
Za Ekspo granice ne postoje
 
Razlika u sumi je još veća kada se uporede najave za Ekspo 2027. godine. Predsednik i članovi Vlade najavljivali su da će za Ekspo biti potrošeno od 12 do 18 milijardi evra. Između 200 i 300 puta više od sume koja nedostaje da se ispune obećanja prosvetarima.
 
Kada je u pitanju Ekspo, država se od februara 2024. godine brzo, sedam dana od najave, zadužila zarad finansiranja ove skupe manifestacije u Surčinu, gde 40 odsto građana nema kanalizaciju. Vrednost finansiranja putem obveznica je skočila sa prvobitno najavljenih 110 na 150 milijardi dinara. Samo razlika između najavljenog i zaduženog je gotovo šest puta veća od potrebnog za ispunjenje obećanja prosveti, a ukupna suma je 21-22 puta veća.
Stadioni i prenosi fudbala važniji od obrazovanja i vaspitanja
 
Izgradnja Nacionalnog fudbalskog stadiona je, sudeći prema stavovima vlasti, kapitalni projekat od nacionalnog značaja iako je njegova održivost upitna. Stadion je od početnih 250 miliona evra za par godina porastao na 500, a spekuliše se i sa novim iznosima. Trenutnih 500 miliona je nešto više od osam puta više od sume koja je potrebna da bi se ispunilo obećanje Vlade.
 
Osim nacionalnog, prioriteti u Srbiji su i stadioni izgrađeni u mestima gde se igra trećeligaški i četvoroligaški fudbal, na kome najčešće ne igraju lokalne ekipe već iz Beograda, Kragujevca...i gde je održavanje terena prevelika obaveza, pa se često i ne igra fudbal. Sve ovo je građane Srbije koštalo oko 90 miliona evra, odnosno jedan i po put više od obećanog prosveti.
 
Ceo tekst N1 čitajte OVDE.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Bane

    30.10.2024 22:16
    Stvarnost je...
    ...da nas prazne. Narode, oni nas prazne. Polako, neumitno, prazne ovu teritoriju od nas. Ne rade za nas, ne za dobrobit, jer ne poznaju značenje te reči. Rade onako kako im je rečeno (kako je isplanirano davnih dana kad su polako uvođeni u buduće planove), da ne bi sutra osvanuli kompromitujući podaci iz njihovih prošlosti preko mašinerije medija. Ucenjeni su i tako rade i žive. Zato nam se čini da se sve radi kontra, samo kod nas. Pa i radi se, ali ne iz neznanja, naprotiv. Pritisnuli su nas, zato smo u apatiji, beznađu, nemamo kome da kažemo niti odakle da počnemo, sluđeni smo i dostupnim sadržajima na TV i novinama i njihovim ponašanjem, njih i njihovih rođaka, radnika, saradnika i poznanika koji nam kroje način razmišljanja, nivo kulturnog izjašnjavanja i interpretaciju svih mogućih zakona, uredbi i pravila koja bi trebalo da drže tasove pravde u korist društva. A sami znate kako je napolju kada izađete da kupite hleb ili da se prošetate do centra, recimo.
  • Jovan

    30.10.2024 18:42
    Ako nema za bolesnu decu, usamljene stare i bolesne ljude, državna proizvodna radna mesta, obrazovanje, zdravstvo, kulturu, onda nema para nizašta.
    Političari lepo svojim automobilima, o svom trošku u skupštinu, vladu, predsedništvo, opštinu itd. i to bez plate i klope.Pomozimo majčici Srbiji.
  • E

    30.10.2024 18:34
    Moj
    Mikane, tebi je i osnovna škola bila višak!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija