"Osnovni temelj napretka svakog društva bazira se na obrazovanju njegovih građana i stvaranju uslova za razvoj potencijala dece i mladih, kritičkog i kreativnog mišljenja i usvajanja pozitivnih, demokratskih vrednosti. Zato smatramo da danas u Srbiji ne može doći ni do kakvog napretka dok ne promenimo odnos društva prema obrazovanju i prosvetnim delatnicima", navodi se u saopštenju.
Ocenili su da Vlada Srbije ima obavezu i odgovornost da osigura elementarne uslove za obrazovni proces u kom će se učenici i nastavnici osećati poštovano, a škola predstavljati podsticajno okruženje u kome se svi osećaju bezbedno.
"Borba za bolje uslove u prosveti nas posredno ili neposredno sve dotiče. Prosvetni radnici su se opredelili za različite vidove borbe za svoja prava, počevši od institucionalne borbe, koja nije dala željene ishode, preko različitih formi protesta, poput belog štrajka, pa sve do pune obustave rada. To je borba za vraćanje mesta obrazovanju u društvu koje mu pripada. To je borba za budućnost naše dece", dodaje se u saopštenju.
Prosvetni radnici najavili su za petak, 1. novembar protest u Beogradu, nakon kog bi trebalo da krenu u seriju štrajkova širom Srbije, nezadovoljni ponudom Vlade za povećanje plata.
Poslednja ponuda Vlade Srbije, za koju navodi da je konačna, je povećanje plate od 11 odsto za sve zaposlene od 1. januara 2025. godine, dok prosvetni sindikati traže da plate budu izjednačene sa republičkim prosekom, što je Vlada obećala na pregovorima prošle godine.
Komentari 9
@Pobogu
Sabahudin
Proglas
"Osnovni temelj napretka svakog društva bazira se na obrazovanju njegovih građana i stvaranju uslova za razvoj potencijala dece i mladih . . . “
Da je nasa vlast zelela da ulozi u obrazovanje mladih i u plate prosvetara, ona ne bi kupila 12 Rafala. Ovako je ulozila 3,5 milijarde evra u plate francuskih radnika.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar