Ristić je 28. oktobra kazao za Radio-Televiziju Vojvodine da u Evropi iskopavanje i prerada litijuma nigde nisu planirani u poljoprivrednim područjima za razliku od projekta "Jadar" i ukazao da su najopasniji prerada rude i nastanak deponija zbog toga.
On je pominjanje potencijalnih rudnika od Velike Britanije, preko Nemačke, do Francuske i Portugalije ocenio kao manipulacije onih koji se zalažu za projekat "Jadar".
"Rio Tinto" zato "podseća profesora Ristića" na "desetine litijumskih projekata", uključujući postrojenja za preradu, planiranih u tim zemljama i u Finskoj i to "u urbanim područjima ili u blizini zaštićenih zona".
Kompanija kaže da "u svetu već rade litijumski rudnici sa procesnim postrojenjima, poput rudnika Greenbushes u Australiji tik uz istoimeni grad gde se, u gusto pošumljenom okruženju, uz rudarstvo uspešno realizuju poljoprivredne aktivnosti, a naročito uzgoj vinove loze".
Ukazala je na to da bi "sistem skladištenja otpada uključivao najsavremeniji sistem za praćenje kvaliteta vazduha, vode i zemljišta kako bi se osiguralo da su potencijalni uticaji na životnu sredinu svedeni na minimum".
"Rio Tinto" navodi da se "predviđena lokacija deponije otpada nalazi izvan plavnog područja" i da bi "otpad višeslojnim izolacionim oblogama bio odvojen od zemljišta", čime bi se "sprečilo da eventualne procedne vode iz otpada ugroze podzemne vode i zemljište".
Kompanija je navela i da je "na raspolaganju za dijalog" sa "zainteresovanim stranama koje zaista žele da vode razgovor zasnovan na činjenicama kako bi u potpunosti razumele projekat (Jadar), mere zaštite životne sredine i koristi koje bi mogao doneti".
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 12
lola
...
Zoran
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar