MMR vakcinu primilo 88 odsto dvogodišnjaka: Da li je to dovoljno za kolektivni imunitet?

Nakon što su se u novosadskom vrtiću "Vilenjak" pojavile zauške, lekari upozoravaju da predškolske ustanove moraju da se pridržavaju zakona i da deca moraju da se vakcinišu MMR-om.
MMR vakcinu primilo 88 odsto dvogodišnjaka: Da li je to dovoljno za kolektivni imunitet?
Foto: 021.rs (Ilustracija)
Oko 17.000 dece svake godine treba da bude vakcinisano MMR vakcinom. Prema poslednjem podatku, iz 2023. godine, vakcinisano ih je 88 odsto. To nije dovoljno za kolektivni imunitet. Poslednjih dvanaest godina samo jednom je u Beogradu postignut kolektivni imunitet, 2018. Tada je vakcinisano 98 odsto dece, a od tada je brojka u padu.
"U jednoj generaciji 95 odsto dece koja treba da se vakcinišu, ako budu vakcinisana, mi stvaramo takozvani kolektivni imunitet, odnosno bedem, da virus koji je jedan od najzaraznijih virusa kada uđe u takav kolektiv gde je 95 odsto osoba vakcinisano ne može da nađe put, odnosno, jako teško nađe put do onih osoba koje nemaju imunitet, a to su na primer deca koja iz opravdanih razloga nisu mogla da budu vakcinisana jer su bolesna ili imaju neko oboljenje koje im znatno snižava imunitet", navodi za RTS epidemiološkinja Gradskog zavoda za javno zdravlje Ivana Begović.
Stručnjaci kažu da je više vakcinisanih u ruralnim nego u urbanim sredinama. Kada gledamo statističke podatke iz beogradskih domova zdravlja 2023, više od 95 odsto vakcinisanih na Vračaru, Novom Beogradu, Čukarici, u Surčinu, Obrenovcu i Sopotu. U Domu zdravlja Zemun 83 odsto. Kažu da je najbitnije da roditelji veruju pedijatru.
 
"Nedoumice su uglavnom vezane za neki nastanak neželjenih efekata, nekog neprogovaranja na vreme, neprohodavanja, da li će sama vakcina napraviti neka autoimuna oboljenja, neke dodatne tegobe koje se onda vrlo lako u razgovoru sa pedijatrom prosto eliminišu", ističe pedijatrica iz Doma zdravlja Zemun Biljana Radičević.
 
Prema zakonu o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti, vakcinacija je u Srbiji obavezna. Država je uvela i kontrolne mehanizme. Nevakcinisana deca ne bi smela da budu upisana u školu.
 
Za roditelje koji ne odvedu decu na vakcinaciju predviđene su novčane kazne od 50 do 150 hiljada dinara. Kazne se izriču, ali retko, pa je su tri godine izrečene tri u Beogradu i jedna u Kragujevcu.
"Važno je da taj mehanizam na neki način funkcioniše, da su to retki slučajevi koji se dešavaju. Znači da te kontrolne mere ipak donose neki rezultat. S druge strane, cilj tih kontrolnih mera nije kažnjavanje roditelja, već da roditelji dođu na jedan drugi nivo diskusije sa zdravstvenim radnicima, zdravstvenim sistemom i promene svoje mišljenje. Ne radi se ovde o mišljenju roditelja, ovde se radi prvenstveno o pravu deteta", naglašava konsultant u Ujedinjenim nacijama za vakcinaciju i imunizaciju Dragoslav Popović. 
 
 
 
 
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija