Država kaže "Treba više dece", ali ne da dodatak za peto, šesto ili više: Ovo je njeno objašnjenje

Dok prva četiri deteta imaju pravo na roditeljski dodatak, za peto, šesto i svako naredno dete država ne daje ni dinar. Mnoge porodice sa više dece kažu da se zbog toga osećaju zapostavljeno.
Država kaže "Treba više dece", ali ne da dodatak za peto, šesto ili više: Ovo je njeno objašnjenje
Foto: Pixabay
Jedna od njih je majka šestoro dece Amina Šehović Kamberović iz Novog Pazara koja za Euronews Srbija kaže da zbog toga oseća da su njena deca diskriminisana, jer bi trebalo da sva ona imaju jednaka prava kao građani Srbije.
 
"U Srbiji ima preko pet hiljada porodica sa više dece u koje spadamo i mi, ja sam pre svega ogorčena zbog toga. Koliko god da mi decu rađamo iz ljubavi i zato što ih želimo, ne možemo da odbacimo činjenicu da bi pomoć koju bi dobili moje peto i šesto dete olakšalo egzistenciju, kao i svakoj drugoj porodici koja se nalazi u sličnoj situaciji", kaže ona za Euronews Srbija.
Naglašava da je činjenica da odgoj dece u našoj državi nije jeftino, počevši od bebi opreme koja je preskupa, preko školstva, raznih aktivnosti i ekskurzija.
 
"Sve to opterećuje naš kućni budžet, a uzimajući u obzir da ja kao majka šestoro dece nisam u mogućnosti da idem da radim, pa da olakšam taj kućni budžet, da pomognem taj kućni budžet, i onda se mnoge porodice sa više dece svrstavaju u kategoriju ugroženih, ugroženi tip stanovništva", kaže Šehović Kamberović.
Kaže da njoj kao majci teško pada činjenica da, prema njenim rečima, Srbija ne gleda jednako na svu decu. 
 
"Ja ne mogu da normalno osećam zato što moje dete, koje je rođeno peto, nema isto pravo kao četvrto rođeno. Oni su isti građani, dakle oni kada odrastu, oba deteta će biti ravnopravni u smislu obaveza i dužnosti prema državi, u smislu plaćanja poreza i računa. Dakle, smatram da bi tu država trebalo da prepozna taj problem i da nas podrži, kao što podržavaju sve države Evropske unije, kojima mi težimo kao država", rekla je ona. 
 
Pomenula je Nemačku, koja, kako kaže, pomaže porodice sa više dece, ali i Sloveniju, koja takođe ima uređen roditeljski dodatak za svako rođeno dete. 
 
Ministarka za brigu o porodici i demografiji Milice Đurđević Stamenkovski rekla je da ona podržava višečlane porodice, ali da postoje i dokumenti koji ukazuju da je važno i da se vodi računa o zdravlju žene.
 
"Naravno da sam tu da podstaknem rađanje i da se radujem kada čujem da je neko dobio peto, šesto ili sedmo, ali postoje okolnosti koje utiču na to da mi nismo mogli da predvidimo roditeljski dodatak za peto dete. Pre svega to su strateški dokumenti Svetske zdravstvene organizacije, čije su preporuke vrlo jasne i obavezujuće, da ne treba pospešivati rađanje petog deteta. Prema njihovom tumačenju, to je uvođenje žene u zdravstveni rizik", rekla je ministarka.
Međutim, kaže da o ovoj temi treba da se razgovara i da se vide potrebe našeg društva.
 
"Na kraju krajeva, ne treba tu biti rigidan kada se proceni da rađanje petog ili šestog deteta ne ugrožava zdravlje i život žene. Zašto to ne bi bio njen izbor i ko ima pravo da je to uskrati? Borićemo se i da roditeljski dodatak omogućimo u budućnosti i za višečlane porodice, ali kao što sam rekla, postoje okviri kojima sad u ovom trenutku moramo da se krećemo", rekla je ona.
  • Oliva

    10.11.2024 10:53
    Žene nisu zečice ni inkubatori "buduće nacije"
    I mnogi porođaji su teški, traumatični i sa posledicama
    Natalitet više zavisi od uslova i poštovanja žene nego od dečijeg dodatka, mislim ja

  • Glupost

    10.11.2024 10:17
    Decu radjate iz ljubavi, a ako se na dodatak oslanjate, sta da vam kazem. . Onda to i nije ljubav. Imajte vi i vise od sestoro, ali ako mozete da im obezbedite osnovne potrepstine koje nisu nimalo pristupacne! Najlakse je roditi!
  • Ja

    10.11.2024 09:09
    ,,U se i u svoje kljuse", stara narodna. ,,Prostori se koliko možeš".

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija