Ponovo se pomera starosna granica za odlazak u penziju

Svi oni koji planiraju da od Nove godine napuste radno mesto i odu u penziju moraju da znaju da za nepuna dva meseca počinju da važe nova pravila za penzionisanje.
Ponovo se pomera starosna granica za odlazak u penziju
Foto: Pixabay
Propisi nalažu da će sve žene koje od 1. januara završavaju radnu karijeru moći u penziju samo pod uslovom da su napunile najmanje 63 godine i deset meseci.
 
Direktor sektora za ostvarivanje prava iz penzijskog i invalidskog osiguranja Fonda PIO Vladimir Stanković kaže za RTS da je tendencija da se starosna dob kod muškaraca i žena za odlazak u penziju izjednači. Ističe da treba napraviti razliku između starosne penzije i prevremene starosne penzije.
 
"Što se tiče starosne penzije, uslov koji se odnosi na muškarce već godinama je isti, a to je 65 godina života i najmanje 15 godina staža", podseća Stanković.
Za žene se starosna granica iz godine u godinu pomera.
 
Kako navodi, uslov za na starosnu penziju će se povećavati za dva meseca svake naredne godine, što bi značilo da će do 2032. godine uslov za ostvarivanje prava na starosnu penziju kod muškaraca i žena biti isti.
 
Kada je reč o prevremenoj penziji, uslovi i za muškarce i žene su isti – 40 godina staža i najmanje 60 godina života.
Pravo na starosnu, odnosno prevremenu starosnu penziju se priznaje, u pravilu, po prestanku osiguranja od dana ispunjenja uslova, a najviše šest meseci unazad od dana podnošenja zahteva. Priznaje se samo staž za koji su plaćeni doprinosi, zato na vreme treba proveriti svoj M-4 obrazac.
 
Listing sa podacima o stažu i zaradama možete dobiti i u filijali uz ličnu kartu.
 
Ukoliko ispunjavate minimum uslova za penziju, a nisu utvrđeni svi podaci od značaja za određivanje visine prava, dobićete privremeno rešenje o visini penzije, a po utvrđivanju nedostajućih podataka rešenje o konačnom iznosu penzije. Ako u roku od tri godine ne budu utvrđeni nedostajući podaci, iznos penzije utvrđen privremenim rešenjem postaje konačan, o čemu se donosi posebno rešenje.
 
Ako ste radili u inostranstvu, uključujući i bivše jugoslovenske republike, o pravu na penziju prema stažu osiguranja ostvarenom u inostranstvu odlučiće se po propisima zemlje u kojoj ste radili. Zakonski rok za donošenje rešenja je dva meseca.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Godža

    13.11.2024 16:29
    Ukidanje penzije
    Naj bolje bi bilo da ukinete penzije i da se radi do 70 godina starosti a onda sa Beograđanke ili Beogradske kapije ( pošto imaju lepu visinu ) bacate one koji su dočekali 70 god. Ne brinite neće nas puno to dočekati tako da će biti manje posla za komunalce jer bilo bi dobro izbeći i troškove sahrane ! Pa slepci jedni sve vas čeka starost i Božiji sud ! Sami sebi rake kopate a i svim svojim....
  • @deki

    12.11.2024 15:46
    @treba
    Ništa drugari, onda smo se dogovorili. Za vas dva balvana nema penzije. Gledaćemo da vas strpamo u neki rijaliti da ponižavate jedan drugog na najgore moguće načine, vaša dnevna nagrada ce biti isplaćena u indijskim rupijima, tipa 100 rupija dnevno. Najbliža menjačnica će vam biti na nekih 5500km odavde. Ali, ni to nije sve. Zarađeni novac će vam država oporezovati, pa koliko vam ostane, ostane. Jbg.
    Nadam se da ćete biti fizički sposobni da radite do 120god života.
  • Milan

    12.11.2024 14:55
    Mini-malac
    Šta će biti sa ljudima koji su od devedesetih radili kod privatnika i bili prijavljeni na minimalac. 20 god staža penzija 100e a 40 god staža penzija 200e. Znači treba da radim kod provatnika do 69. godine i srećan odem u penziju za 200e. Ja sam batalio posao kod privatnika sa 24 godine staza i sad sam stvaram ili bar pokušavam da stvorim nešto za penziju jer za nas koji smo radni vek proveli kod privatnika nema leba.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija