Svaki šesti vozač u Srbiji priznao da je pio alkohol pre nego što je seo za volan

Direktor Agencije za bezbednost saobraćaja Branko Stamatović da zabrinjava podatak da je svaki šesti ispitanik u Srbiji rekao da je u alkoholisanom stanju seo za volan.
Svaki šesti vozač u Srbiji priznao da je pio alkohol pre nego što je seo za volan
Foto: Pixabay
"Podatak je lošiji u odnosu na Evropu, gde je svaki sedmi priznao da je to učinio. Napredovali smo u smislu da to nije prihvatljivo, ali je alkohol jedna od najvećih pretnji po bezbednost saobraćaja. Alkohol ima niz negativnih posledica na vozača, poput brzine rekcija i procene situacije", rekao je Stamatović za RTS.
 
On je ukazao da su ti podaci deo međunarodnog istraživanja u kom je učestvovala i Srbija.
Istraživanje je pokazalo da je svaki šesti vozač u Srbiji priznao da je, nakon što je popio čašicu ili dve alkohola, seo za volan, ali i da su vozači u Srbiji odmorniji u odnosu na evropski prosek.
 
Podaci tog istraživanja, koje je sprovedeno u 39 zemalja, pokazali su da u Srbiji građani upola manje nose kacige dok voze bicikl u odnosu na evropski prosek.
Stamatović je istakao da su 2018. godine podaci bili lošiji u Srbiji, kada je istraživanje pokazalo da je svaki peti ispitanik priznao da je vozio u alkoholisanom stanju.
 
Napominje i da su ispitanici rekli da su za nultu toleranciju prema vozačima sa probnim vozačkim dozvolama, ali ističe i podatak da samo trećina putnika, odnosno 67 odsto njih, vezuje sigurnosni pojas na zadnjem sedištu, što je najveća razlika u odnosu na Evropu.
 
"Vezivanje sigurnosnog pojasa je najveći problem po bezbednost u saobraćaju. Svaki peti putnik u Srbiji koji sedne na zadnje sedište vezuje pojas, koji ne sprečava saobraćajnu nezgodu, ali smanjuje posledice. Važnije je vezati pojas na zadnjem, nego na prednjem sedištu. To treba da nam bude navika", naglasio je Stamatović.
 
Prema njegovim rečima, u Srbiji oko 50 odsto ispitanika smatra da je kaciga potrebna prilikom vožnje bicikla, dok je u Evropi takvog mišljenja 70 procenata ispitanika.
 
"Kaciga je jedino što može zaštititi biciklistu prilikom saobraćajne nesreće, jer nema kabinu i pojas, kao i kod električnih trotineta, ali se ne koristi u odnosu na prosek u Evropi", rekao je Stamatović.
Dodao je da se Srbija prema stavovima u odnosu na pre pet godina približila Evropi, ali da najviše zabrinjavaju lični stavovi u odnosu na društvene, jer postoji velika razlika.
 
"Razmišlja se da je društveno prihvatljivo da se ne vozi pod dejstvom alkohola, ali da tamo neko to čini, pa prebacujemo odgovornost na drugog, što je negativno. Jako je važno da krenemo od sebe", zaključio je Stamatović.
  • Znači

    12.11.2024 17:10
    Petoro lažu...
  • Куп је битан

    12.11.2024 12:54
    Недостаје податак о количини алкохола. Није исто ако је у питању дозвољена количина алкохола.
  • Д

    12.11.2024 11:40
    Д
    Значи сваки други или сваки. Ако није алкохол онда су таблете за живце наркотици или прописана терапија.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Srbija i Tuvalu ukidaju vize

Ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić i premijer Tuvalua Feleti Teo potpisali su danas u Beogradu Sporazum dve vlade o ukidanju viza za nosioce običnih pasoša.