EU o budućoj spoljnoj politici: Nema govora o podeli Kosova

EU će u budućoj spoljnoj, bezbednosnoj politici i proširivanju glavnu podršku dati Ukrajini, u politici proširivanja na Zapadni Balkan će nagraditi kandidate koji sprovedu reforme.
EU o budućoj spoljnoj politici: Nema govora o podeli Kosova
Foto: 021.rs
EU ujedno odbacuje rešavanje kosovskog problema podelom teritorije.
 
To proizilazi iz izlaganja predložene visoke predstavnice za diplomatiju i bezbednost EU Kaje Kalas i kandidatkinje za komesarku za proširenje Marte Kos, koje su u Evropskom parlamentu istakle da će evropska dvadesetsedmorica pomoći Kijevu i da se pripremi za učlanjenje u EU, a ključni geopolitički cilj je da Zapadni Balkan ostvari opipljiv napredak u okviru postojećeg postupka proširenja.
EP mora da potvrdi od Evropske komisije predložene kandidate za visoke dužnosti i Kalas je tokom saslušanja poslanicima parlamenta Unije podvukla da su u narednih pet godina potrebni jasni rezultati kada je reč o proširenju EU jer to za Evropljane ima geostrateški značaj.
 
Kos je izjavila da "ne dolazi u obzir podela Kosova" i rekla da na to nije usmerena ni EU ni ona. Ona je time odgovorila na pitanje jednog slovenačkog poslanika da li misli da je "rešenje za problem Kosova, o čemu se ponovo priča, podela teritorije sa Srbijom", što je bilo u igri u vreme prethodne vlasti Donalda Trampa koji je sad ponovo izabran za predsednika Amerike.
Dosad se skoro ništa nije saznalo o budućoj politici Trampove administracije prema Zapadnom Balkanu, a izabrani američki predsednik je na jednom predizbornom skupu jedino rekao da je dosadašnja vlast Džozefa Bajdena u Vašingtonu "davala prazna obećanja Zapadnom Balkanu".
 
Predložena komesarka za proširenje je posebno naglasila da vladavina prava predstavlja temeljno načelo EU i ključni uslov u svim sporazumima o partnerstvu s kandidatima za članstvo, a naglasila je i da bez evropskih vrednosti i demokratije nema ulaska u Uniju.
 
"Jer, ukoliko se reforme i preuzete obaveze ne sprovode, neće biti sredstava iz fondova EU, kako za Srbiju ili Kosovo, tako i za svakog drugog kandidata. Nema prečica", kazala je Marta Kos, i samo kvalitet reformi će odrediti brzinu učlanjenja u Uniju, a to se posebno odnosi na vladavinu zakona, nezavisnost pravosuđa i bitku protiv korupcije.
Oni kandidati koji sprovedu reforme će biti nagrađeni i napredovati u postupku učlanjenja, uključeni u sektore jedinstvenog tržišta EU, ali će, stavila je do znanja, oni koji zaostaju ili ne sprovode uslove biti vraćeni unazad.
  • dz0

    14.11.2024 01:30
    @placac poreza
    Sta si ti pio covece?
    Eno ti deca Gaze imaju nesto da kazu na tvoje budalastine.
    Ako ih ima jos zivih....
    :(
  • Musa

    13.11.2024 20:35
    Stojim pri stavu da je jedna jedina poseta Kosovu najbolji lek za svaku kosovofiliju.

    Kosovo ne da nije Srbija, nego bolje ponesite pasoše i neko osvežavajuće piće za granični prelaz.
  • Temerinac

    13.11.2024 18:46
    Uzas !!
    Ovi bi da otcepe deo Srbije ???
    Podela teritorije koja cela pripada Srbiji, je otcepljenje teritorije i veleizdaja !!
    U današnje vreme promenjenih odnosa snaga u svetu kada su Rusija i Kina vodeće sile kao i BRICS vodeća ekonomija, ne damo 1 metar Kosova, tačka !!!
    Tapija 1244 celog Kosova je u džepu Srbije, a tapiju čuva Rusija koja ima Veto u UN i ima nuklearno oružije !!
    Oterati svakog sa vlasti u Srbiji kome ovakve izdajničke ideje priznavanja otcepljenja teritorije padnu na pamet !!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija