Dodik rekao da bi mladići iz Srpske trebalo da služe vojsku u Srbiji: Koliko je to realno?

Populizam, zamajavanje i težnja da se skrene pažnja javnosti, komentarišu sagovornici Danasa najnoviju izjavu o služenju vojnog roka izrečenu od predsednika Republike Srpske Milorada Dodika.
Dodik rekao da bi mladići iz Srpske trebalo da služe vojsku u Srbiji: Koliko je to realno?
Foto: Beta (Milan Obradović)
Dok građani Srbije iščekuju epilog najavljenog obaveznog uvođenja vojnog roka u našoj zemlji, Dodik smatra da bi vojsku u Srbiji trebalo da služe i mladići iz RS, te da se traži način kako bi to moglo da se realizuje.
 
On je za Večernje novosti kazao da bi mladići iz RS trebalo da služe vojsku u Srbiji i potom se vrate, kao i da bi zbog toga trebalo da se brže zaposle ili dobiju druge privilegije.
 
"Da bi se to desilo, potrebno je da prođe još mnogo vode Drinom, ali i Miljackom. To će biti moguće kada, nadam se uskoro, Srbija i Bosna i Hercegovina uđu u Evropsku uniju i u NATO. Sve pre toga je bezbednosni rizik i za Srbiju, ali i za Republiku Srpsku. Vojska nije igračka, to bi Dodik trebalo da zna. Mi koji smo vojsku služili devedesetih to znamo, pa bi bio red da i on to zna", kaže za list Danas pravnik Milan Antonijević.
Prema njegovim rečima, osim ustavnih i zakonskih prepreka sa obe strane Drine, kao i pitanja kako se odvajaju "pogodni" od "nepogodnih" za služenje vojnog roka u Srbiji, tj. da li bi Dodikovo merilo bilo koje je neko nacionalnosti iz Republike Srpske, mnogo je još pitanja na koje niko nije ni pomišljao.
 
Antonijević ističe da Srbija i sama mora dobro da promisli da li će vraćati neki vid vojne obuke za mlade, jer uvođenjem vojnog roka preuzima brigu o mladima, državljanima Srbije, koji bi imali obavezu služenja vojnog roka.
Dodatno pitanje, mnogo teže je preuzimanje odgovornosti za mlade ljude, državljane drugih država, koji bi eventualno služili vojni rok u Srbiji, smatra sagovornik Danasa.
 
"Ovo još jedna deklarativna manifestacija srpskog jedinstva za sticanje političkih poena u situaciji kada je srpskoj vlasti potrebno skretanje pažnje javnosti i vreme prikrivanje tragova za zločin koji se dogodio u Novom Sadu", ističe Đorđe Pavićević, poslanik Zeleno-levog fronta i profesor Fakulteta političkih nauka u Beogradu.
 
On napominje da još nije donet zakon kojom bi se regulisala inicijativa za služenje vojnog roka, a već se gomilaju političke kontroverze po ovom pitanju - što eksplozivnije to bolje, jer će se javnost baviti njima.
 
"Jasno je da se Dodikova najava prazna i da ona ne može da se ostvari bez pravnog inženjeringa kojim bi se zaobišle ustavne prepreke za to. Iz njegove najave se čini da će, slično izbornom inženjeringu, ljudi menjati prebivališta kako bi služili vojni rok, a za to će dobijati određene privilegije i nagrade, što može biti izvor daljih problema. Na ovaj način vlasti žele da jedan iznuđen potez, a to je nedovoljna popunjenost stalnog sastava vojske, pretvore u realizaciju velikog političkog i nacionalnog cilja", kaže Pavićević.
 
Petar Bošković, vojni analitičar i član Predsedništva stranke Srce, Dodikovu najavu doživljava kao i pitanje služenja vojnog roka u Srbiji.
 
"To nije vojno pitanje i potreba, već politička i populistička izjava. Svak za svoje biračko telo koje se pozamljuje kad kome od njih dvojice zatreba", jasan je Bošković.
Ministarstvo odbrane Bosne i Hercegovine oglasilo se nakon Dodikove izjave. Naglasilo je da je Zakonom o odbrani BiH, u članu 51, državljanima Bosne i Hercegovine, čije je prebivalište na teritoriji Bosne i Hercegovine, uključujući i one sa dvojnim državljanstvom, zabranjeno da služe vojni rok i prolaze obuku u svojstvu regruta u oružanim snagama drugih država.
 
Takođe, naglašavaju da se svako podstrekivanje i ohrabrivanje postupanja koje je suprotno odredbama predmetnog člana zakona može dovesti i u vezu sa kršenjem člana 162b Krivičnog zakona BiH, koji precizira da će se kaznom zatvora sankcionisati i svako ko javno, putem sredstava informiranja, distribuira ili na bilo koji drugi način uputi poruku javnosti, koja za cilj ima podsticanje drugog na izvršenje ovog krivičnog dela.
 
"Stoga, u cilju poštovanja zakona Bosne i Hercegovine, očekujemo odgovorno postupanje, od strane ne samo onih koji iznose ovakve i slične stavove, već i od strane samih državljana Bosne i Hercegovine kojima se ovakve poruke upućuju. Takođe, očekujemo i od nadležnih organa i institucija u Bosni i Hercegovini, koje su odgovorne za sprovođenje zakona, da preduzimaju sve neophodne mere i zakonom predviđene aktivnosti, kako bi se osiguralo poštovanje navedenih propisa", zaključuju iz Ministarstva odbrane BiH.
  • Vuĺe

    17.11.2024 13:13
    Ja stvarno ne znam kome bi u srbiji ovo moglo da smeta.
  • ja

    17.11.2024 12:52
    @limanac e takvi kao ti su nam se u.... u zivot i jos uvek to radite. Idi brate kod Dodika na obuku, vidi se koja ti je Republika milija.
  • Vrlo realno

    17.11.2024 12:52
    Dve 'iljade
    Obzirom da niti jedan normalan roditelj ovde neče dopustiti da mu dete služi vojsku u ovako "organizovanoj" državi realno je očekivati da redove popunite decom onih zaluđenih koji na izborni dan dolaze na jednodnevnu ekskurziju.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija