Pucanje na proslavama: Ilegalna i opasna, ali česta praksa u Srbiji i regionu

Pucanje iz vatrenog oružja na slavljima nije redak slučaj u Srbiji. Puca se na svadbama, ispraćajima u vojsku, ali i povodom rođenja deteta i na drugim radosnim događajima.
Pucanje na proslavama: Ilegalna i opasna, ali česta praksa u Srbiji i regionu
Foto: Pixabay
Ipak, baš zbog toga, najradosniji događaji ponekad se završe nesrećno. Slučaj mladoženje iz Titela, koji je nehotice ranio sedam svatova pucajući iz lovačke puške u jabuku, jedan je od takvih primera.
 
"Gotovo je nemoguće zamisliti neku proslavu bez upotrebe oružja. Iako je ta praksa u potpunosti ilegalna, ona je normalizovana", konstatuje za RTS docent na Fakultetu bezbednosti Dušan Kesić.
Napominje da to nije slučaj samo kod nas, već i u drugim balkanskim zemljama.
 
"Bezbednosna kultura bi omogućila i suzbijanje i slabljenje kulture oružja i nasilja, koja je nastala 90-ih godina prošlog veka", dodaje Kesić.
 
Iako mnogi smatraju da je upotreba vatrenog oružja ukorenjena u srpskoj tradiciji, etnolozi tvrde da se običajne prakse menjaju.
 
"Negde devedesetih godina prošlog veka se ponovo vraćaju neki arhaičniji momenti iz tih obrednih praksi koje su bile napuštene. Sada se ponovo vraćaju, da li iz straha da ćemo izgubiti deo identiteta ili je prosto društveno-politička klima uticala da vaskrsnu određene prakse koje su se izgubile", kaže etnološkinja Vesna Marjanović.
Kako bi se sprečile nesreće i zloupotrebe, Zakon o oružju i municiji precizno je definisao kada i kako je dozvoljeno upotrebljavati vatreno oružje.
 
"Oružje se može koristiti samo na prostorima odnosno u prostorijama koje su za to predviđene. Ako pričamo o vatrenom oružju, možete isključivo gađati na strelištima ili u streljanama, odnosno u lovištima. Dakle, nigde drugde po zakonu nije dozvoljeno korišćenje vatrenog oružja", ističe instruktor za bezbedno rukovanje vatrenim oružjem Ivan Urošević.
 
Stručnjaci smatraju da je rešenje u jačanju bezbednosne kulture i to, pre svega, kod mladih.
 
"Neophodno je u sistem osnovnog i srednjeg obrazovanja implementirati određena znanja iz bezbednosne problematike. To je moguće učiniti na dva načina - posebnim predmetom koji će tretirati bezbednosnu problematiku ili obogatiti sadržaje postojećih predmeta", smatra Dušan Kesić.
 
Promene u bezbednosnoj kulturi nije moguće uneti preko noći. Zato je potrebno paralelno s tim raditi i na promeni društvenih praksi na terenu. Veselja su kroz godine menjala oblike, pa je vreme i da se menja način iskazivanja radosti, smatra instruktor za bezbedno rukovanje vatrenim oružjem Urošević.
 
"Postoji način da se to iskoreni i usmeri u nekom bezbednom pravcu. Postoje određeni tipovi municije i oružja koji bi mogli da se koriste, koji imaju samo zvučni ili svetlosni ili svelosno-zvučni efekat, bilo da se zove manevarsko ili filmsko oružje. Tako bi se mogla praviti buka na javnom mestu, a da se ne izazove opasnost", objašnjava Ivan Urošević.
 
Najčešće se puca iz nelegalnog oružja
 
Jelena Lakićević iz MUP-a Srbije kaže za RTS da se incidenti sa upotrebom oružja na proslavama i dalje sporadično javljaju u manje naseljenim mestima i da se verovatno njihova udaljenost od gradova koristi da se taj običaj održi.
 
Njena koleginica Bojana Otović Pjanović navodi da je u tim slučajevima uglavnom reč o nelegalnom oružju, statistički u 10 od 14 slučajeva. Upozorava da građani treba da budu svesni da čak i kada se sve završi bez posledica, to je krivično delo, jer se time izaziva opasnost od teže povrede ili smrti.
Lakićević ocenjuje da je svest građana o opasnostima koje u takvim slučajevima mogu da nastanu veća u odnosu na pre 10 ili 20 godina. Kaže da se mnogo više vodi računa da se oružje zaključava. 
 
"Ipak, još će biti nesrećnih slučajeva dok se ne dopre do svih nesavesnih vlasnika oružja."
 
Ukazala je i na to da je tokom revizije maja prošle godine utvrđeno da je od svih vlasnika oružja nesavesnih bilo ispod jedan odsto.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Lala

    18.11.2024 10:43
    Pametnjaković
    @Hmeljomir
    "Mladenci odgovaraju za ponašanje svojih zvanica, ..."

    Vaše neznanje je zadivljujuće.
  • Map

    17.11.2024 16:51
    U staroj Jugoslaviji je bio puno liberalniji zakon o oeuzju i municiji i daleko manje je bilo ubistava iz istog a sad svaki put posle svake nesrece uvode stoza pravile i zakone a ubistava nikad vise, znaci nesto ne stima ali pitate li se sta
  • ssss

    17.11.2024 14:20
    O, kako je mučno i odvratno slušati tumačenje pravila i zakona o oružju od strane ovih naših pravnika i zakonodavaca kada svi znaju da pre zakonom nismo isti.O čemu se radi, radi se o tome da će milicija nekom oduzeti pištolj plašljivac zato što je pucao na svadbi a nekome neće oduzeti ni automatsku pušku zato što je povlašćen kao recimo onaj momak iz Donje Dubone koji je maltretirao svoje komšije sa vatrenim oružjem ali nije reagovalo ovo naša korumpirano sudstvo.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija