Preminuo kompozitor Dejan Despić

Jedan od najznačajnijih domaćih kompozitora 20. i 21. veka akademik Dejan Despić preminuo je 16. novembra u Beogradu, u 95. godini, saopštila je Srpska akademija nauka i umetnosti.
Preminuo kompozitor Dejan Despić
Foto: Screenshot (RTS)
Despić je studirao kompoziciju u klasi Marka Tajčevića, a dirigovanje u klasi Mihaila Vukdragovića na Muzičkoj akademiji u Beogradu. 
 
Diplomirao je na oba odseka 1955. godine. Pedagošku karijeru započeo je  u Muzičkoj školi "Mokranjac", a  od 1965. predavao je na Katedri za teoriju Muzičke akademije (danas Fakultet muzičke umetnosti) u Beogradu. 
U zvanje redovnog profesora izabran je 1979. godine.
 
Za dopisnog člana SANU izabran je 1985, a za redovnog 1994. godine. 
 
U okviru Akademije obavljao je dužnost zamenika sekretara Odeljenja likovne i muzičke umetnosti (1986–1995) i sekretara Odeljenja likovne  i muzičke umetnosti (1999–2011).  
Sa velikom posvećenošću, od 2000. do 2011. godine,  uspešno  je rukovodio koncertnom delatnošću Galerije SANU.
 
Autor je jednog od najplodnosnijih opusa u istoriji srpske muzike, s preko dve stotine dela mnogobrojnih žanrova i vrsta. 
 
Među njegovim najpoznatijim delima izdvajaju se: "Simfonija u de-molu", "Dubrovački divertimento" za simfonijski orkestar, "Koncert za Natašu", za klavir i orkestar,  "Nokturno, op. 5",  "Humoristične etide", "Vinjete", "Muzički rečnik" i  "Dubrovački kanconijer", ciklus za ženski glas i čembalo/klavir. 
 
Odličan prijem doživeli su poema za kamerni orkestar "Na  kraju puta" i njegov operski prvenac – komična opera "Pop Ćira i pop Spira", koja je izvedena 2018. u Srpskom narodnom pozorištu.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija