Istoričarka Stojanović: Vlast sama pravi vanredno stanje u Srbiji, jer samo tako može da opstane

Istoričarka i profesorka Filozofskog fakulteta u Beogradu Dubravka Stojanović izjavila je da aktuelna vlast u Srbiji sama proizvodi vanredno stanje jer samo u vanrednom stanju može da postoji.
Istoričarka Stojanović: Vlast sama pravi vanredno stanje u Srbiji, jer samo tako može da opstane
Foto: Media centar Beograd
Ona je na televiziji Insajder rekla da vlast neprekidno proizvodi svoj paralelni univerzum, da je Beograd na vodi metafora tog sveta i da sada dalje prilagođava Beograd svojim fantazijama.
 
U vezi sa zbivanjima oko zgrade Generalštaba, kojoj je vlada skinula zaštitu, i ulasku BIA u Zavod za zaštitu spomenika, profesorka je rekla da ta zaštita može da se ukine samo ako Zavod za zaštitu spomenika napiše elaborat u kome bi stručno bilo objašnjeno zašto se ukida zaštita.
"Posle tog elaborata vlada može da je ukine. Elaborata nema. Zavod za zaštitu spomenika je jedinstveno protiv ukidanja te zaštite. Vlada je obe zaštite ipak ukinula. I šta se onda desilo? BIA je u osam ujutru ušla u Zavod za zaštitu Spomenika", rekla je Stojanović.
 
Govoreći o predlogu Vlade o dopuni zakona o visokom obrazovanju, kojim bi se omogućilo stranim univerzitetima da otvore određene studijske programe a da licencu dobijaju od Ministarstva prosvete a ne od nacionalnog akreditacionog tela, ocenila je da bi usvajanje tih izmena bio kraj univerziteta u Srbiji, kako državnih tako i privatnih.
"Kako je sad to uopšte moguće? Zašto bi država Srbija plaćala školarine studentima za školu na stranom univerzitetu? Slažem se sa onima koji su rekli da je to osveta loših đaka, posebno onih ministara za koje je Beogradski univerzitet doneo odluku da su njihovi doktorati plagirani, kao što je slučaj Siniše Malog. Dakle, vi pravite paralelni Beograd, vi pravite paralelnu državu Srbiju, vi ste napravili paralelnu klasu, novu klasu bogataša i sada pravite i paralelni univerzitetski sistem", dodala je ona.
 
Stojanović je ocenila da se istorija u Srbiji, još od 90-tih revidira u odnosu na potrebe vlasti, kao i da je to opasno, počevši od rehabilitacije onih koji su sarađivali s okupatorom, menjanja imena oko 900 ulica, izmene praznika, ali je kao posebno opasnu navela stvaranje identiteta naroda koji je žrtva.
 
"Ako vi o sebi stalno mislite isključivo kao o žrtvi, bez ovog optimizma, bez te nade za budućnost koju nosi pobednički govor, onda se vi u sebe zatvarate, onda se vi homogenizujete u nacionalne redove, onda vi živite u jednom samosažaljenju. I to je jedna idealna situacija i za diktaturu, ali i za eventualni revanš za sve te žrtve koje su počinjene. I u tome je ta najveća opasnost", rekla je za Insajder profesorka Stojanović.
  • Leteći taxi

    21.11.2024 08:56
    Hohštapler uveo diktaturu na svim nivoima.
  • Лука

    21.11.2024 08:53
    Бави се више историјом!
  • Sve tačno

    21.11.2024 08:26
    Prof. Stojanović briljantna, kao i uvek.
    Hvala joj.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija