Ežis se "pridružio" Utiberu i u Surčinu: Kupio firmu koja je dizajnirala Nacionalni stadion i Ekspo

Francuski Ežis i mađarski Utiber poslednjih 20 dana su u žiži javnosti nakon pada nadstrešnice železničke stanice u Novom Sadu, jer su deo konzorcijuma zaduženog za nadzor nad izvedenim radovima.
Ežis se "pridružio" Utiberu i u Surčinu: Kupio firmu koja je dizajnirala Nacionalni stadion i Ekspo
Foto: Pixabay
Sada su se na posredan način povezali i na drugom velikom državnom projektu u Surčinu gde je u toku izgradnja Nacionalnog stadiona i izložbenog prostora za Ekspo 2027.
 
Dok su Mađari i zvanično nadzorni organ za izvođenje radova, francuski Ežis nedavno je kupio špansku firmu koja je dizajnirala stadion i kompleks Ekspo, piše Forbes Srbija.
Reč je o kompaniji Fenvik Iribaren Arhitekts (FIA). Kako se navodi na njihovom sajtu, kompanija je osnovana 1990. i postala je jedna od najvećih španskih arhitektonskih firmi. Njeni osnivači su arhitekte Mark Fenvik i Havijer Iribaren. Locirani su u Madridu.
 
Za Srbiju su značajni jer su dizajnirali Nacionalni stadion u Surčinu, kompleks Ekspo 2027, ali i Savski trg, ispred bivše Glavne železničke stanice u Beogradu.
Ističu da je njihova uža specijalnost dizajniranje sportske infrastrukture.
 
Prodaja Ežisu
 
Obe kompanije izvestile su na svojim sajtovima da je zaključen ugovor o akviziciji FIA.
 
Ežis navodi da će im kupovina španske firme pomoći da osnaže svoju poziciju i ambicije u sektoru sporta i zabave kroz konsultantske usluge i dizajn za buduće velike globalne sportske događaje.
 
Ističu da i sami imaju veliko iskustvo u razvoju sportske infrastrukture. Obezbedili su više od 1.000.000 sedišta u sportskim objektima koje su razvili. Primeri su stadion Velodrom koji je dom Olimpika iz Marseja, kao i sportski kompleks Pol Bija u Kamerunu.
 
"Ova akvizicija u Španiji ne samo da će omogućiti Ežisu da proširi svoj portfolio usluga i ponudi klijentima sveobuhvatna rešenja u sportu već će i ojačati svoje prisustvo u Evropi i širom sveta kreiranjem sinergije kompetencija Ežis grupe i Ežis AL (Architecture Line)", navodi francuska grupacija u objavi.
 
Slično saopštenje objavljeno je i na sajtu FIA. „Pridruživanje Ežis grupi i Ežis AL je sjajna prilika da podignemo našu kompaniju na viši nivo i razvijemo potencijal naših timova u sinergiji sa tehničkim kapacitetima Ežisa i njegovih arhitektonskih firmi, posebno u svetu sporta sa održivim pristupom: zajednička vizija obe kompanije“, navedeno je kao izjava Fenvika i Iribarena.
 
Reference FIA – Od stadiona u Kataru do stadiona u Surčinu
 
Na svom sajtu FIA navodi da je kreirala 1.200.000 sedišta na fudbalskim stadionima. Ističu da su radili na četiri kontinenta u 16 zemalja, kao i da su dizajnirali pet nacionalnih stadiona. Tu posebno ističu Nacionalni stadion u Srbiji.
 
Ipak, mnogo poznatiji su po tome što su dizajnirali tri stadiona za Svetsko fudbalsko prvenstvo u Kataru 2022. Najčuveniji od ta tri je stadion napravljen od kontejnera za transport robe koji je bio predviđen da bude razmontiran nakon upotrebe.
 
Reč je o Stadionu 974 (nazvan po broju kontejnera upotrebljenih u izgradnji). Ideja FIA bila je da ne naprave „belog slona“ odnosno stadion koji će nakon prvenstva ostati neiskorišćen kao što se to dešavalo u drugim zemljama. Iako je bilo ideja da se "prebaci" u Afriku ili Urugvaj, objekat još stoji i koristiće se za nove utakmice. Kako navode na svom sajtu, početna ideja krenula je od Lego kockica i putujućeg cirkusa. Druga dva stadiona su Al Tumama i Education City stadion u Dohi.
 
Dizajnirali su, između ostalih, i stadion Espanjola u Barseloni, kao i novi stadion fudbalskog kluba Valensija, koji bi trebalo da bude izgrađen do 2026, a učestvovali su i u osmišljavanju redizajna stadiona Betisa u Sevilji.
 
Međutim, nisu samo stadioni njihova specijalnost. Bili su zaduženi i za dizajn poslovnog prostora. Dizajnirali su IE Tower, kancelarijski kompleks Helios, zgradu Ruiz Pikaso 11, kao i centralu kozmetičke kompanije Loreal u Madridu. A tu je i projekat Ekspo u Surčinu.
 
Na sajtu su istakli i više od 30 priznanja koje su dobili za dizajn, od kojih se većina odnosi na osvojena prva mesta na konkursima.
 
Nacionalni stadion Srbije
 
Opis projekta za dizajn Nacionalnog stadiona u Surčinu počinje sledećom rečenicom: "Zgrada ima za cilj da odražava nove vrednosti koje se nastoje implementirati u srpsko društvo, a koje su karakterisane međunarodno prepoznatljivom jedinstvenošću i visokokvalitetnim dizajnom zasnovanim na ekologiji i održivosti".
 
FIA navodi da će stadion biti pokretač razvoja novog distrikta na obodu grada.
 
"Dizajn predviđa kružni stadion kapaciteta 52.000 gledalaca, koji od samog početka ispunjava zahteve za održavanje utakmica nacionalnog tima i velikih međunarodnih događaja pod okriljem UEFA/FIFA. Njegova jedinstvena i originalna fasada sastoji se od četiri viseća prstena povezana kablovima, koji uključuju prostore sa baštama", navodi FIA.
 
Bašte će biti na tri nivoa celim obimom stadiona po čemu će biti jedinstven stadion na svetu, ističu španske arhitekte. Dodaju da je jedan inovativni aspekt "baštenskog stadiona" njegova transformacija u javni prostor dostupan tokom cele godine. U okruženju stadiona biće kafići, kiosci, restorani, prostori za opuštanje, čime se kreira koncept "zelenog" stadiona sa jedinstvenim i održivim pešačkim zonama.
 
Cilj je bio i da se ponudi dizajn visoke energetske efikasnosti. Ideja za stadion je da bude domaćin ne samo utakmica već i svih tipova događaja.
 
U junu ove godine FIA je na svom sajtu objavila i vest da je počela izgradnja "prvog svetskog baštenskog stadiona". Navodi se da je planirano da bude završen do kraja 2026. i da je to veoma efikasan, održiv i ekološki projekat.
 
Kao posebna karakteristika se ističe inovativni sistem za grejanje i hlađenje na stadionu.
 
EXPO 2027
 
Za prostor koji će ugostiti međunarodnu izložbu Ekspo 2027, španski arhitektonski studio navodi da su autori projekta i da će se kompleks prostirati na 170.000 kvadrata.
 
U opisu ističu da će se sastojati od sedam velikih izložbenih hala, spoljnih nacionalnih paviljona, tri tematska paviljona i Nacionalnog paviljona Srbije. "Kada bude završen, Ekspo će moći da nastavi da radi kao tradicionalni sajam, jer se veliki paviljoni mogu koristiti za koncerte ili druge događaje, dok će spoljni paviljoni biti rasklopljeni što će ostaviti otvoreni prostor za sajam", objašnjava FIA.
 
Naglašavaju da je zato ovaj dizajn sličan konceptu primenjenom kod Stadiona 974 u Kataru.
 
Od karakteristika posebno ukazuju na veliki objekat na ulazu i pergole koje simbolizuju planine blizu Beograda. Centralno mesto biće Tesla trg gde će se nalaziti Nacionalni paviljon Srbije u obliku velike kupole.
 
Prostor će imati i gotovo 10.000 kvadrata u ugostiteljskim sadržajima i 4.600 kvadrata komercijalnog prostora.
 
Opširnije čitajte na portalu Forbes Srbija.
Francuska kompanija Ežis, članica šestočlanog konzorcijuma zaduženog za nadzor rekonstrukcije pruge od Novog Sada do Mađarske beleži zapanjujuće poslovne rezultate u Srbiji, o čemu opširnije OVDE.
 
Podsetimo, prošlo je tri nedelje od pada nadstrešnice na Železničkoj stanici kada je poginulo 15 osoba. Dve osobe su teško povređene i lekari se bore za njihove živote.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Pićuka

    23.11.2024 14:03
    Uzeli su 1,5 miliona eura za nadzor rekonstrukcije ž. stanice u NS. Ima se, može se.
  • igor_t

    23.11.2024 12:11
    Nas prijatelj Orban i nas prijatelj Makron.

    Prvi cist bandit kao i ovaj nas, valjda ce jednom na videlo izaci svi poslovi.

    Drugi nam "prodao" rafale i zatrazio minerale.
  • Mile

    23.11.2024 11:52
    @Garica
    A možda da pre izazivanja panike malo sačekate i vidite neke konkretne informacije o padu nadstrešnice, pošto ni veštačenje ni komisije nisu završile posao, mi za sada jedino znamo da je Ežis bio nadzor na toj zgradi.

    Ovo pričam van svih političkih i koruptivnih priča u građevinarstvu. Nenormalno je da se sad bojimo svakog koraka dok hodamo.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija