Počela primena projekta Zdravitas u školama: Ministarstvo objašnjava koji podaci se prikupljaju

Projekat Zdravitas koji će se sprovoditi u školama širom Srbije izaziva zabrinutost roditelja i nastavnika, dok iz Ministarstva prosvete apeluju da se ne šire dezinformacije.
Počela primena projekta Zdravitas u školama: Ministarstvo objašnjava koji podaci se prikupljaju
Foto: Pixabay (ilustracija)
Predsednik Srpskog saveza profesora fizičkog vaspitanja i sporta Miroslav Marković kaže za Danas da njihovi predstavnici nisu prisustvovali sastanku koji je u petak održan u Ministarstvu prosvete sa predstavnicima reprezentativnih sindikata obrazovanja, ali da je, prema informacijama kojima Savez raspolaže, rečeno da će se u narednom periodu raditi obuke i predstaviti projekat nastavnicima fizičkog i učiteljima i da će se potom sa njim nastaviti.
 
Marković kaže da mu nije jasno zbog čega se projekat predstavlja nastavnicima fizičkog kada je Savez podržao projekat Zdravitas.
On dodaje da je oko polovina škola do sada unela podatke koje su bile dužne da unesu.
 
"Bilo je tu mnogo halabuke, a svi znamo da je Zdravitas domaća stvar, Sve postoji odavno u programu fizičkog vaspitanja, u Zakonu o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja i nije nam jasno zašto se sada tako burno reaguje, a nije se reagovalo kada je to uvedeno u zakon. Sve ide u pozitivnom smeru, ali polako. Znali smo da je svaki početak težak", kaže Marković.
 
Predstavnici četiri reprezentativna sindikata obrazovanja su saopštili da u petak nisu postignuti zajednički zaključci sa Ministarstvom prosvete.
 
Sastanak je, kažu, organizovalo Ministarstvo prosvete sa ciljem da reprezentativne sindikate u prosveti informiše o elektronskom sistemu Zdravitas.
U saopštenju se navodi da su sindikati ukazali da škole nisu opremljene za planirana merenja, da nastavnici ne raspolažu svim informacijama o zdravstvenom stanju dece i da postoje objektivni problemi u radu sa decom koja rade po individualnom obrazovnom planu, te da se uvođenjem platforme Zdravitas umnožavaju administrativne obaveze zaposlenih.
 
Stav sindikata je da Ministarstvo ovaj projekat pokrenulo loše i netransparentno, što je doveo do velikog nezadovoljstva, kako zaposlenih tako i roditelja, a nastavnici su izloženi pritisku od strane roditelja, s jedne i direktora, s druge strane.
 
Sindikati su tražili da se odloži primena platforme Zdravitas, da se ne realizuje bez saglasnost svih učesnika u projektu i da se podaci dece čiji roditelji nisu dali saglasnost, ne unose u platformu.
 
"Obe strane su se složile da je nepoverenje veliko i da veliki broj roditelja i nastavnika negoduje zbog ove platforme. Škole ipak nisu opremljene spravama neophodnim za merenje. Na tome će se raditi sa lokalnim samoupravama. Zajednički zaključci sa predstavnicima Ministarstva nisu postignuti", naveli su sindikati.
 
Prethodnih dana na društvenim mrežama pojavilo se više objava u kojima se navodi da prosvetari i većina obrazovnih ustanova ignoriše ovaj projekat, a javljali su se i roditelji koji su pretili tužbama zbog projekta koji će biti sprovedeni čak i ako oni ne potpišu saglasnost. 
 
Roditelji koji su se oglašavali naveli su da ne žele da se uzimaju podaci njihove dece.
 
Osim toga, i od Poverenika za zaštitu podataka o ličnosti traženo je da odgovori da li je ovakvo prikupljanje podataka o učenicima nužno, opravdano i zakonito. 
 
Koji podaci se unose u portal Zdravitas?
 
Ministarstvo prosvete apelovalo je na građane i medije da se ne iznose neproverene informacije o portalu Zdravitas, jer to nepotrebno uznemiruje javnost i dovodi u zabludu građane.
 
Kako su naveli, portal Zdravitas predstavlja elektronsko vođenje evidencije o postignućima učenika u okviru predmeta fizičko i zdravstveno vaspitanje kroz osam merenja (šest testova i merenje visine i mase tela), koji su i do sada bili evidentirani u pedagoškoj dokumentaciji i pratili fizički razvoj i motoričke sposobnosti učenika.
 
"Cilj je da se obezbedi svoj deci u Republici Srbiji da imaju jednaku priliku da vežbaju i održavaju fizičku formu, da steknu zdrave navike, ali i dobiju stručne savete u odnosu na rezultate koje postižu", navode u Ministarstvu.
 
Pojašnjavaju da se okviru portala Zdravitas unose sledeći podaci koji su propisani programom Fizičkog i zdravstvenog vaspitanja: visina tela, masa tela, indeks telesne mase (koji predstavlja masu tela podeljenu sa visinom), trčanje na 20 metara sa progresivnim povećanjem brzine, pretklon u sedu (procena gipkosti donjeg dela kičmenog stuba), ležanje-sed (dizanje trupa za 30 sekundi – snaga trbušnih mišića), skok udalj, izdržaj u zgibu i čunasto trčanje 4×10 metara.
 
Rezultati u ovim merenjima beleže se od trećeg razreda osnovne škole do završetka srednje škole, a nakon čega će biti uklonjeni lični podaci učenika (anonimizovati).
 
"Svi ovi podaci su oduvek bili beleženi u pedagoške sveske predmetnog nastavnika, a sada se ti podaci unose na portal. Dakle, samo se menja način vođenja evidencija, sa papirnog se prelazi na elektronski", navodi se u saopštenju Ministarstva.
Ističu da se na portal ne unose podaci o zdravlju učenika, niti portal Zdravitas može da pristupa i da deli podatke sa Informacionim sistemom iz oblasti zdravstva.
 
Navode i da će podaci biti čuvani u Državnom data centru, odnosno da se neće deliti sa trećim licima i da se neće iznositi iz Republike Srbije niti prenositi u drugu državu ili međunarodnu organizaciju.
 
"Ministarstvo prosvete i na ovaj način, a u saradnji sa reprezentativnim sindikatima aktivno radi na smanjenju i optimizaciji pedagoške dokumentacije", piše u saopštenju objavljenom na sajtu Ministarstva.
 
Ministarstvo navodi da će u narednom periodu nastaviti razgovore sa elevantnim institucijama i organizacijama, roditeljima, nastavnicima i svim drugim zainteresovanim kako bi se otklonile sve nedomice u vezi Zdravitasa.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Nezadovoljan roditel

    28.11.2024 13:55
    Ne prihvatam zdravitas
    Bolje da su uložili taj novac u škole, tj fiskulturne sale i opremu naravno van beograda, zašto Kraljevo nema besplatne knjige, jer su naša deca šugava, nemaju ni opremu adekvatnu u školi a bitna vam platforma.
  • Www

    28.11.2024 11:08
    Umesto da vrate redovne sistematske preglede za učenike, preglede oftamologa i stomatologa( što bi koštalo bukv 0 dinara) oni iz budzeta debelo plaćaju ovu nebulozu u elektronskom obliku da bi se dodatno napunili dzepovi nekog lopova koji se dosetio kako da iz budžeta drmne još novca. Evo po internetima a i u komentarima čitamo i s kim je lopovska firma povezana, pa se i ne čudimo!
    Sve ovo je moglo stati u zasebnu kolonu u es dnevniku, a podaci o zdravstvenom stanju dece već postoje kod pedijatara, gde i treba da budu. Da ova država zaista brine o zdravlju dece, ne bi zagađivala vazduh, zemlju i vodu, subvencionisala bi bavljenje sportovima za svu decu, bolešljivu siromašnu decu slala na more i u planinu( kao nekada) a škole ne bi mogle da iznajmljuju sale za fizičko trećim licima, umesto da ih koriste deca.
  • nelica

    28.11.2024 08:46
    Šta koga briga za podatke mog deteta. Moje dete nije državno vlasništvo već je vlasništvo svoje porodice. Amin.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija