To pokazuju rezultati dosadašnjeg građanskog monitoringa kvaliteta vazduha za 2024. godinu, predstavljeni na konferenciji "Čoveče, ne guši se", koju je organizovala Beogradska otvorena škola (BOŠ).
Precizirano je da su podaci dostupni za 79 opština, za period od početka godine do sredine novembra, što pruža srednju sliku o stanju kvaliteta vazduha u opštinama koje nemaju automatske merne stanice.
"Građanska mreža koju BOŠ razvija godinama sa partnerima na lokalnom nivou je veća i sveobuhvatnija od državne i na radar stavlja sva ona mesta koja nisu uključena u državno merenje. Pored već prisutnog merenja suspendovanih čestica, ove godine smo na par mesta merili i koncentracije isparljivih organskih jedinjenja u vazduhu", rekao je programski menadžer BOŠ-a Ognjan Pantić.
On je naveo da su merači, postavljeni u Užicu u maju i u Varvarinu u avgustu ove godine, zabeležili visoku koncentraciju ovih jedinjenja u vreme kada su u blizini ovih opština gorele deponije.
"Prisustvo ovih materija u vazduhu dovodi se u vezu sa sagorevanjem plastike i jako je štetno", rekao je Pantić.
Ukazano je i da je Ministarstvo zaštite životne sredine Srbije pokrenulo izradu novog Nacrta zakona o zaštiti vazduha, pa je formirana radna grupa koju čine predstavnici državnih i naučnih institucija i nevladinih organizacija.
Nacrt zakona je trenutno na javnom uvidu i do sada je pristiglo 340 komentara od strane radne grupe, a očekuje se i veliki broj komentara od strane javnosti.
"Novina koju donosi Nacrt zakona je da u situaciji kada se utvrdi prekoračenje supstanci koje utiču na zdravlje ljudi, da se izvrši i obaveštavanje nadležnog organa kako bi se započelo sa preduzimanjem mera. Takođe, pošto je lokalnim samoupravama potrebna podrška u sprovođenju procedura vezanih za pravilno postavljanje mernih stanica, novim Zakonom planirano je da se prvo zatraži mišljenje ministarstva o adekvatnosti lokacije merne stanice, jer samo pravilno postavljeno merno mesto može pružiti relevantne podatke", rekla je predstavnica Ministarstva za zaštitu životne sredine Dušica Radojičić.
Kako je objasnila, merenje će morati da obavljaju ovlašćena pravna lica sa neophodnom akreditacijom, a novina je i unapređeni proces revizije dozvola, koji će biti obavljan svakih četiri godine.
Kada je reč o situaciju na lokalu, Leskovac, kao jedan od najzagađenijih gradova u Srbiji, već godinama pokušava da ukaže na problem nedostatka konkretnih javnih politika u ovoj oblasti, rečeno je na konferenciji.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 2
Joca
bata_sky
kad krenemo sa "blagotvornim" litijumom.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar