Opozicija se prvo tukla, a onda bojkotovala Skupštinu: Izostanak blokade povlačenje pred vlašću?

Vladajuća većina, za razliku od ponedeljka, 25. novembra kada je opozicija blokirala sednicu Skupštinu Srbije, u sredu, 27. novembra bez problema je usvojila sve zakone koji su bili na dnevnom redu
Opozicija se prvo tukla, a onda bojkotovala Skupštinu: Izostanak blokade povlačenje pred vlašću?
Foto: Beta/AP
Opozicija se odlučila da ne ulazi u salu parlementa i, uprkos tome što je u ponedeljak bila žustra u svojoj nameri da ne dozvoli usvajanje zakona, zadržala se ovog puta samo na konferencijama za novinare, uoči početka zasedanja. Najavila je da će podneti krivične prijave protiv predsednice Skupštine Ane Brnabić zbog kršenja Ustava i zakona, jer na dnevni red nije stavila raspravu o poverenju Vladi i učinila sednicu u ponedeljak nelegalnom.
 
U odgovorima na pitanje Danasa da li je opozicija odustajući da blokira usvajanje zakona učinila dobar potez ili je pokleknula pred silom vlasti, sagovornici imaju, takoreći, razumevanje za postupke opozicije.
 
"Nisu u pitanju amandmani i glasanje o budžetu. Ovo čemu prisustvujemo je kraj parlamentarizma pod ovom vlašću. Sa snajperima na krovu Skupštine i kordonom policije u sali pre nego su poslanici i ušli nemoguće je govoriti o radu parlamenta", kaže za Danas profesor Filozofskog fakulteta u Beogradu, u penziji, Žarko Korać.
Kaže da danas Skupština Srbije liči na skupštinu u nekoj latinoameričkoj diktaturi.
 
"Naravno da ne treba da opozicija uđe u Skupštinu sa snajperima i kordonima policije. To nije skupština, to je kasarna vladajuće stranke", ističe sagovornik Danasa.
Prema rečima istraživača Centra savremene politike Aleksandra Ivkovića, opozicija je mogla da bude u sali Skupštine i da pravi buku i da ometa donošenje zakona kao što je uradila i u ponedeljak.
 
"Međutim, ne bi mogli da spreče vladajuću većinu da izglasa budžet. U jednom trenutku bi ih obezbeđenje verovatno izbacilo, a ne verujem da bi opozicija mogla da ih nadvlada. Tako da su oni imali izbor ili da ne dođu na sednicu ili da rizikuju da se opet dogodi slučaj kada je izbila tuča", kaže sagovornik Danasa.
 
Kao i u slučaju protesta u Novom Sadu i Beogradu, opozicija nema mnogo opcija.
 
"Ona ima da bira između manje loših opcija. Oni imaju svoju biračku bazu, koja je izrazito protiv režima i koja očekuje radikalnije poteze opozicije. Opozicija, u neku ruku, ne sme da izneveri tu biračku bazu. Ali, sa druge strane, kada se odluči na radikalnije poteze, često se to završi tako što vlast više politički profitira nego opozicija, jer dobije temu da je 'zavrti u medijima', kako je opozicija nasilna i želi da povede građanski rat ili da izvrši državni udar", smatra Ivković.
 
Prema njegovim rečima, to služi vlastima da skrenu temu sa onih koje su bitne po nju u smislu odgovornosti, među kojima je i dalje odgovornost za tragediju u Novom Sadu.
 
"Opozicija se stoga suočava sa veoma nezgodonom kalkulacijom o tome šta bi sada trebalo da uradi. Jednim delom je i ona sama odgovorna za takav slučaj jer je nedovoljno koordinisana i ujedinjena, jer opoziciji dosta problema pravi to što o tome šta će biti sledeći koraci odlučuje dvadesetak ljudi, a ne dva ili tri čoveka, odnosno onoliko koliko bi trebalo da bude", kaže Ivković.
Drugim delom, kaže dalje, čak i da su organizovani, postoji opasnost da bi mogli da upadnu u zamke koje im postavlja vlast zbog različitih autoritarnih metoda i instrumenata koji su na raspolaganju vlasti.
 
"Procena im je sad verovatno bila da ne rizikuju i da ne stvaraju situaciju od koje vlast može mnogo više da profitira i ima koristi. Potom su došli u situaciju da razočaraju svoju biračku bazu, što se vidi bar po komentarima na društvenim mrežama. Teško mi je da procenim da li je to bilo dobro rešenje ili je trebalo da idu na ovo alternativno rešenje, na drugu opciju i blokadu parlamenta", kaže sagovornik beogradskog lista.
  • Simbad

    28.11.2024 10:02
    Sta nije jasno?
    Godinama rade zajedno, zato i sa opozicijom treba vrlo oprezno i drzati pod nadzorom. Sve proteste bas oni uguse za sektu.
  • f0x

    28.11.2024 09:59
    @LimanacNS Ne treba figura da voda narod kao ovce, jer taj model i dovodi do zloupotrebe i totalne vlasti. NAROD treba da voda svoj servis gradjana... ali to nece nikada nauciti, jer em nema skole em bulji u tv, fejs, reklame, rijalitije u prevodu glup ko tocak... Svajcarci sa tri raznonacionalna kantona nemaju vlast, imaju direktnu demokratiju. To se lako uvede. Nema izbori pa hoces neces nego aktivno ucestvujes u obavezi da se pitas za svaki zakon svaku odluku... jer ipak kome, nego sebi to cinis. Dokle god je "vlasti" svi ce da se bore jedino za nju i korupciju, ajde ti vlast prebaci na svoje dvoriste... tako ta Svajcarska i jeste to sto jeste a mi smo stovariste i deponija kriminalaca.
  • Samo pitam

    28.11.2024 09:26
    Đilas koji je dva puta PREDAO nepomeniku Beograd, on je opozicija ... ?

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija