Koliko zemlje veruju u EU: Stanovnici Srbije najmanje

U većini zemalja u procesu pristupanja EU velika ili barem većina građana ima tendenciju da veruje u Uniju, osim u Srbiji, pokazalo je novo specijalizovano istraživanje EK Eurobarometar
Koliko zemlje veruju u EU: Stanovnici Srbije najmanje
Foto: 021.rs
U Srbiji u EU veruje 38 odsto ispitanika, za dva procentna poena više nego proletos.
 
Evropska komisija je saopštila da se pozitivni trend registruje u većini zemalja u procesu proširenja i navodi da poverenje u EU u Albaniji ima 81 odsto ispitanika, u Crnoj Gori 75 odsto, Kosovu 70 odsto.
U Gruziji oni čine 58 odsto ispitanika, Severnoj Makedoniji i Bosni i Herecegovini po 56 odsto a u Moldaviji 52 odsto.
 
I u Turskoj se beleži rast udela onih koji imaju poverenja u EU, za četiri procentna poena u odnosu na prethodno istraživanje, na 42 odsto.
Jesenji Eurobarometar obuhvatio je i Britaniju, gde 38 odsto ispitanih ili šest procentnih poena više nego u prethodnom istraživanju ima tendenciju da veruje u EU.
 
Istraživanje je pokazalo da je na nivou EU poverenje u Uniju na najvišem nivou za 17 godina - tendenciju da veruju EU ima 51 odsto Evropljana, pri čemu je poverenje najveće među mladima od 15 do 24 godine.
 
Isti procenat građana EU ima poverenja u Evropsku komisiju, što je takođe rekordni maksimum za 17 godina.
 
Među članicama EU, pozitivnu sliku Unije ima 44 odsto građana, 38 odsto ima neutralnu sliku a 17 odsto negativnu.
 
Trećina ispitanika u EU misli da na srednji rok prioritet Brisela treba da budu bezbednost i odbrana a na listi važnijih pitanja su i migracije, ekonomija, klima i životna sredina, kao i zdravlje.
  • anketar

    01.12.2024 12:58
    a u sta
    veruju stnovnici Srbije? Bilo bi lepo to saznati.
  • Rebus

    01.12.2024 12:02
    Ode bašta,pada grad.
  • Zare

    01.12.2024 09:55
    Najbolji svetski zivotni standard je upravo u evropskoj zajednici i svako normalan bi da se prikljuci, osim onih kojima je ruski hibridni rat isprao mozak.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija