Vučić najavio manje kreditno učešće za mlade da bi lakše kupovali stanove: Ovo su mogući razlozi

Mladi u Srbiji mogli bi da kupe stambeni kredit uz učešće od tri do pet odsto, umesto dosadašnjih 10 do 20 odsto, najavio je proteklog vikenda Aleksandar Vučić.
Vučić najavio manje kreditno učešće za mlade da bi lakše kupovali stanove: Ovo su mogući razlozi
Foto: 021.rs
Jedan od uslova je da Narodna banka Srbije i komercijalne banke postignu dogovor o tome.
 
Jedan od mogućih razloga zbog koga se država odlučila na ovaj potez jeste taj što su cene nekretnina, naročito u Beogradu, nerealno visoke uprkos činjenici da prodaja stanova u srpskoj prestonici beleži pad i ima 10.000 praznih stanova, kažu sagovornici beogradskog lista. Visoke cene, kako navode, drži investicioni lobi, pa bi preusmeravanje mladih u Surčin ugrozilo njihove "skupe stanove" u ostalim delovima grada.
Zbog nerealno visokih cena mladi u Srbiji ne mogu sebi da priušte nekretninu, čak ni ukoliko se odluče da uzmu kredit. Kupci stana na kredit moraju da uplate učešće koje je najčešće 20 odsto. Recimo, za stan od 100.000 evra mladi treba da daju za učešće 20.000 evra, a oni taj novac najčešće nemaju, na šta je proteklog vikenda ukazao i Vučić.
 
Kako bi mladi lakše došli do nekretnine Vučić je najavio da država sa Narodnom bankom Srbije (NBS) priprema garantnu šemu koja će izgledati tako da učešće za mlade iznosi između tri i pet odsto, a da mesečna rata kredita ne prelazi 200 evra. Iz Vučićevih reči može se protumačiti da bi bankama država bila garant, s obzirom na to da je izjavio da država razmatra kako da "subvencioniše kupovinu stanova".
Sagovornici Danasa naveli su da je još jedan od razloga koji je "upalio alarm" kod države da mora da reaguje na tržištu nekretnina taj što se ovo važno tržište za rast srpskog BDP-a umrtvilo smanjenjem prodaje.
 
Investicioni savetnik Nikola Seneši smatra da se ova mera države uvodi nakon što je deo struke počeo da govori da investicioni lobi koji gradi velike projekte veštački održava visoke cene.
 
"Prvi put smo podigli glas i skrenuli pažnju na probleme koji se pre svega odnose na to da su cene nekretnina izuzetno visoke iako postoji nekoliko hiljada neprodatih stanova", rekao je Seneši za Danas.
 
Istakao je da su visoke cene glavni razlog zbog kog mladi u Srbiji ne mogu da kupe stan, i naveo da su dodatna dva razloga i to što stanovi imaju lošu strukturu i to što banke vrlo skeptične prema ljudima koji nemaju previše radnog iskustva.
 
Prema njegovim rečima, ova mera je dobra iz razloga što će uticati na popunjavanje stanova u Surčinu oko Ekspoa, a koje je, kako kaže, orijentisano ka mladima.
 
"Država je na vreme shvatila da ukoliko ne interveniše na tržištu, mladi neće imati mogućnost da kupe stan, a upravo njih država očekuje u Surčinu. U okolini Ekspoa gradi se naselje sa između 1.500 i 2.000 stanova, imaće vrtiće, škole, železničku stanicu, znači sve je namenjeno mladima", naveo je Seneši.
 
Profesor na Ekonomskom faklutetu u Kragujevcu Veroljub Dugalić kaže za Danas da je moguće da će neko da se odluči za kupovinu stana posle ove odluke, ali sumnja da će to dovesti do ekspanzije tražnje.
 
"Ne razumem kako bi to moglo da utiče na rast kupovine stanova, posebno imajući u vidu to da izuzetno mali broj ljudi kupuje stan na kredit u odnosu na one koji kupuju u kešu", rekao je Dugalić.
 
Dekan Beogradske bankarske akademije Zoran Grubišić kaže za NIN da bi smanjenje učešća za dobijanje stambenog kredita bila sjajna vest za mlade ljude.
 
"Smanjenje učešća u praksi znači da bi mladi jeftinije prošli prilikom kupovine stana i takva opcija za njih je definitivno povoljna. Sa druge, strane smanjenje učešća za banke predstavlja dodatni rizik i očekivano je da one ne bi blagonaklono gledale na tako nešto. S obzirom na to da je država spremna u konkretnom slučaju da mladima koji uzimaju kredit dodeli subvencije, povećavaju se i šanse da se nadležni dogovore sa bankama o smanjenju učešća prilikom odobravanja kredita. Dakle, treba sačekati i videti koji će biti obim učešća države u vraćanju kredita jer dogovor u velikoj meri zavisi upravo od toga", objašnjava sagovornik.
 
Ekonomski analitičar i konsultant za strana ulaganja Mahmud Bušatlija kaže za NIN da prepreku realizaciji ovog projekta predstavlja činjenica da je kreditna sposobnost klijenata vezana za zaposlenje.  Stopa nezaposlenosti među mladima između 15 i 24 godine, prema podacima Republičkog zavoda za statistiku je 21,5 odsto. Ako se starosna granica "rastegne" do 30 godine, ta stopa nezaposlenosti pada.
 
Međutim, i mladi u Srbiji, kao i u svetu, imaju nešto drugačiji pristup zaposlenju, pa mnogi od njih biraju poslove koji imaju fleksibilnije radno vreme, rade na daljinu i slično, čime se komplikuje i mogućnost kreditnog zaduživanja, za koje je uslov ugovor o radu na neodređeno vreme. Bušatlija ukazuje da banke kod tih kategorija mladih nemaju garancije koje su uobičajene za vraćanje kredita.
Banke spremne da podrže ovu inicijativu
 
Komercijalne banke su spremne da podrže inicijativu Narodne banke Srbije, koja bi mladima u našoj zemlji omogućila da lakše kupe prvu nekretninu, uz smanjeno učešće za kredit sa 20 odsto na tri do pet odsto, izjavila je generalna sekretarka Udruženja banaka Srbije Marina Papadakis.
 
"Mladi u Srbiji često ističu stambeno pitanje kao jedan od najvećih izazova, a Narodna banka Srbije radi na rešenjima koja bi mogla olakšati kupovinu prve nekretnine. Suština je zadržati mlade u zemlji, posebno visokoobrazovane, a kupovina prvog stana nije samo ekonomsko već i demografsko pitanje koje jača naše društvo", istakla je Papadakis.
 
Ona je rekla za RTS da se radi na modelima koji bi smanjili učešće za stambene kredite sa trenutnih 20 odsto na tri do pet odsto, uz očuvanje finansijske stabilnosti u narednim decenijama.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Mira

    10.12.2024 19:11
    Uslovi kredita
    Prosle godine je predsednik
    Dodik ponudio mladima kupovinu stanova s 1% kamate. Mozda ce i nas predednik smanjiti kamatnu stopu u bankama .
  • Samohrana majka

    05.12.2024 16:49
    Samohrana majka
    Vec 20 godina podstanar...sta cemo sa nama jadnicima...mi sa 40 godina nikome ne trebamo...
  • Draza M

    05.12.2024 13:37
    Nacionalizacija
    Sve treba sto pre oduzeti od kriminslaca i podeliti postenom narodu !

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Danas je Badnji dan

Pravoslavni vernici koji Božić slave po julijanskom kalendaru danas će obeležiti Badnji dan, koji najavljuje proslavu Božića.