Advokat o Jovanjici: TOK, BIA i MUP su se dogovorili dokle će se ići u istrazi

Advokat Jugoslav Tintor rekao je da su predstavnici Tužilaštva za organizovani kriminal, BIA i MUP-a održali "koordinacioni sastanak" na kom su odlučili "dokle će se ići u istrazi".
Advokat o Jovanjici: TOK, BIA i MUP su se dogovorili dokle će se ići u istrazi
Foto: Screenshot (Youtube/N1/MUP)
U nastavku suđenja u predmetu Jovanjica, u kom su letos objedinjena do tada dva odvojena procesa, odbrana optuženih policajaca i pripadnika BIA nastavila je uvodna izlaganja tražeći izdavanje dokaza prikupljenih putem aplikacije Razgovor i saslušanje brojnih svedoka, među kojima je i doskorašnji v. d. direktora BIA Tomislav Radovanović, prenosi BIRN.
 
U nastavku suđenja pred Specijalnim sudom za organizovani kriminal, branioci optuženih pripadnika BIA Aleksandra Tošića i Branislava Radosavljevića, i policajaca Milana Kendije i Radovana Bojovića, završili su iznošenje uvodnih izlaganja.
Branioci su mahom dovodili u pitanje zakonitost dokaza prikupljenih preko aplikacije Razgovor, koju su za tajnu komunikaciju, kako se navodi u optužnici, koristili pripadnici organizovane kriminalne grupe.
 
Kako prenosi BIRN, oni su tražili da se tokom suđenja saslušaju i brojni svedoci, među kojima su i doskorašnji v.d. direktora BIA Tomislav Radovanović i Dragomir Petronijević, za kog su pojedini mediji još 2019. pisali pisali da je zapravo funkcioner Srpske napredne stranke i član gradskog veća.
Jugoslav Tintor, advokat okrivljenog Bojovića, izneo je niz navoda o tome da slučaj Jovanjica nije istražen do kraja. Kako je rekao Tintor, predstavnici Tužilaštva za organizovani kriminal, Bezbednosno-informativne agencije i Službe unutrašnje kontrole MUP-a održali su "koordinacioni sastanak" na kom su odlučili "dokle će se ići u istrazi" i koji će se podaci učiniti dostupnim pravosudnim organima.
 
Krivično vanpretresno veće Višeg suda u Beogradu odlučilo je u julu, na predlog tužioca Saše Drecuna, da spoji predmete Jovanjica 1 i Jovanjica 2 u jedan proces.
 
Protiv Predraga Koluvije, suvlasnika imanja Jovanjica, vodila su se dva odvojena postupka pred Specijalnim sudom u Beogradu - u oba je optužen kao organizator kriminalne grupe koja je uzgajala marihuanu za prodaju.
 
U okviru predmeta Jovanjica 1, suđenje se vodilo protiv Koluvije i još devet osoba, uglavnom zaposlenih na njegovom imanju, koji su prema optužnici uzgajali psihoaktivni kanabis, otkriven tokom policijske akcije 13. novembra 2019. godine.
 
U okviru predmeta Jovanjica 2, suđenje se vodilo protiv Predraga Koluvije i još osam osoba, među kojima su šestorica pripadnika policije, BIA i VOA, koje tužilaštvo tereti da se čuvali imanje na kojem je uzgajan psihoaktivni kanabis i Koluviji dostavljali poverljive informacije iz policije.
 
Aleksandar Popović, advokat okrivljenog pripadnika BIA Aleksandra Tošića, nastavio je uvodno izlaganje započeto na prethodnom ročištu.
 
Na prethodnom ročištu Popović je osporio dokaze iz aplikacije Razgovor, tvrdeći da su ti dokazi prikupljeni nezakonito, jer je pretres elektronskih uređaja naložilo tužilaštvo umesto suda. Posebno je ukazao na nepravilnosti vezane za telefon prvookrivljenog Predraga Koluvije, koji je navodno primao poruke, pozive i koristio internet tokom perioda kada je bio oduzet i zapečaćen. Popović je tvrdio da je ovo ključni dokaz na kojem počivaju veštačenja i prikupljeni dokazi tužilaštva, ukazujući na mogućnost manipulacije.
 
Tokom današnjeg izlaganja, Popović je ponovio i da za pretresanje elektronskih uređaja i opreme Tužilaštvo nije dostavilo nijednu naredbu suda. Takođe je zaključio da je tužilaštvo nezakonito davalo naredbe za veštačenje, jer te naredbe, kako je on rekao, može da izdaje samo sud.
 
Popović je doveo u pitanje i izveštaj Nacionalnog centra za kriminalističku forenziku MUP-a Srbije o veštačenju Koluvijinog telefona, osporavajući način na koji se u ovom izveštaju definiše reč "manipulacija".
 
Naime, stručnjaci su, prema njegovim rečima, naveli da manipulacija podrazumeva “zlonamernu izmenu korisničkih podataka” i da nisu pronađeni tragovi takvih izmena.
 
"A šta ako je došlo do dobronamerne izmene korisničkih podataka? Da li je onda manipulisano? Nema zlonamerne i dobronamerne manipulacije. Manipulacija je manipulacija", zaključio je Popović.
 
 
Foto: Screenshot (Youtube/N1/MUP)
 
On je dodao da je, kada su u pitanju dokazi o komunikaciji putem aplikacije Razgovor, tužilaštvo dostavilo samo "screenshotove" ekrana mobilnih telefona. Na ovim slikama, vide se prepiske okrivljenih.
 
"Inače, nisu svi korisnici te aplikacije okrivljeni u ovom postupku, neki su i svedoci", dodao je Popović.
 
Advokat je rekao da protiv njegovog klijenta Aleksandra Tošića BIA nikada nije vodila disciplinski postupak, kao i da nije tačno da o svojim postupanjima nije obaveštavao nadređene.
 
Veljko Delibašić, advokat okrivljenog pripadnika BIA Branislava Radosavljevića, kao i ostali branioci imao je primedbe na spajanje dve optužnice u predmetu Jovanjica.
 
"Ovo je jedan čudan krivični postupak u kom figuriraju dve optužnice, a to je jedna jedinstvena optužnica. Ja ponavljam da je spajanje ozbiljna greška, jer će dovesti do odugovlačenja samo željom tužioca", rekao je Delibašić.
 
I on je osporavao zakonitost dokaza na kojima se zasniva optužnica i rekao da dokazi zbog toga treba da budu izdvojeni iz postupka.
 
Kao i prethodni branioci okrivljenih u bivšem predmetu Jovanjica 2, Delibašić je tražio da se ponovo ispitaju svi svedoci i veštaci saslušani tokom postupka Jovanjica 1, pre spajanja predmeta.
 
"Odbrana i okrivljeni iz drugog postupka imaju pravo da čuju sve ponovo", rekao je on.
 
Delibašić je prokomentarisao i predlog tužioca Saše Drecuna da se kao svedok u postupku sasluša Slobodan Milenković, bivši načelnik IV odeljenja beogradske policije, koji je predvodio policijsku akciju na imanju Jovanjica u novembru 2019. godine.
 
"Tužilac insistira da se ispita čuveni svedok Slobodan Milenković. Ja nisam pratio iz sudnice, već iz medija. Primetio sam da je vrlo interesantan taj svedok. On je bio pozvan u sud da svedoči, pet puta se nije pojavio, pa je rekao da je bolestan, pa ne može iz bezbednosnih razloga. Minimum će nam trebati godinu dana da ispitamo tog svedoka na kom tužilac insistira", naveo je Delibašić.
 
Advokat je dalje naveo da se njegovom klijentu na teret stavlja krivično delo koje ne postoji u Krivičnom zakoniku, odnosno da je "kontinuirano doprinosio proizvodnji radi prodaje opojne droge", rekavši da se kao dokaz za to u optužnici nudi podatak da je "dve noći proveo na Jovanjici i obezbeđivao imanje".
"Radosavljević ne može biti optužen za obezbeđivanje opojne droge, jer Krivični zakonik pricizno propisuje proizvodnju i držanje opojne droge, a ne obezbeđivanje", rekao je Delibašić.
 
Advokat je rekao da se njegov klijent tereti da je član organizovane kriminalne grupe od 2016. godine, i pita kako je to moguće s obzirom na to da je okrivljenog Radosavljevića tek sredinom 2018. godine sa Predragom Koluvijom upoznao Dragomir Petronijević, koji u šifrarniku aplikacije Razgovor ima nadimak Štrumf.
 
Kompletan izveštaj sa suđenja u predmetu Jovanjica pročitajte na sajtu BIRN-a.
  • Udbaška Džamahirija

    11.12.2024 11:21
    Vrh ledenog brega, ni ne sanjamo kolike su razmere hobotnice.
  • citalac

    11.12.2024 11:12
    Sretnem jednog kolegu, vidim propao, kažem gde ti je sin? A u zatvoru, našli su mu par grama marihuane. Grama! Ne znam da li je dobio jednu ili tri godine zaboravio sam. svejedno, možete misliti kakva je to poruka za mladića od 19 godina kad se ovako država ponaše prema ovom slučaju.
  • Nik

    11.12.2024 11:01
    Rece precednik da niko ne pritiska TOK, kad ono, dogovaraju se sa BIA i VOA dokle ce se ici u istrazi. Kakav primer svima nezavisnosti tuzilastva...

    Necete ni tu uspeti ovako da prodjete, a necete ni sa Zeleznickom stanicom. Ocekujte ljude na ulici, dok TOK ne krene da radi svoj posao, a ne da se dogovara sa kriminalcima "dokle ce da istrazuju".

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija