Đedović Handanović o litijumu: Srbija nije toliko daleko od nemačkih propisa

Ministarka rudarstva Dubravka Đedović Handanović kaže da je poseta Vučića Nemačkoj pokazala da nisu tačni navodi medija da ta zemlja nema nikakve planove da eksploatiše litijum na svojoj teritoriji.
Đedović Handanović je za Pink istakla da su tokom posete u razgovoru sa nemačkim stručnjacima "videli da Srbija nije toliko daleko od nemačkih propisa i regulativa" ali nije precizirala koliko blizu.
Ona je navela da se u Nemačkoj planira eksploatacija litijuma iz čvrste stene, na sličnim dubinama kao u rudniku u dolini Jadra.
 
"Mi imamo dugu rudarsku tradiciju i bogata smo zemlja rudama i mineralima, koje treba da eksploatišemo na najefikasniji mogući način", istakla je Đedović Handanović.
Ona je, govoreći o energetskim kapacitetima, istakla kako je Srbija 35 godina čekala na nove proizvodne kapacite koje sada ima.
 
"Novi termoblok u termoelektrani Kostolac je novi izvor bazne energije a njegovo osposobljavanje  je bitan događaj u istoriji elektroprivrede Srbije", navela je Đedović Handanović.
 
Cena litijum karbonata na svetskom tržištu i dalje pada
 
Inače, cena Litijum karbonata je u decembru pala na 76.500 CNI po toni, što je najniže u jednom mesecu a procenjuje se da će na godišnjem nivou imati pad od preko 20 odsto, podaci su sa sajta Trejdingekonomiks (www.tradingeconomics.com/commodity/lithium).
 
"Uprkos agresivnom usporavanju rasta kupovine električnih vozila u Kini tokom poslednje dve godine, rudari litijuma se uzdržavaju od zatvaranja operacija kako bi zadržali tržišni udeo i poslovne odnose sa vladama i proizvođačima baterija", piše ovaj sajt u objašnjenju cene litijum karbonata za 11. decembar ove godine.
 
Navodi se da su ulazni materijali u baterije zadržali svoje prezasićenje i "oštre gubitke u traženim cenama".
 
"Ponuda je takođe bila veća van Kine, jer su nade u eventualni balans navele proizvođače da traže nove projekte u Čileu, što je signaliziralo da će udvostručiti proizvodnju u narednoj deceniji. Takođe, Rio Tinto je imao za cilj da uđe na tržište litijuma kupovinom "Arcadium Lithium" iz SAD-a za 6,7 milijardi dolara", navodi se u objašnjenju na sajtu Trejdingekonomiks.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Majs

    12.12.2024 21:20
    Rudnik
    Oba žena me zna da stane. Nema rudnika
  • PS

    12.12.2024 13:00
    Ali smo daleko od poštovanja propisa. Zakon važi samo za neke.
  • komšinica

    11.12.2024 15:56
    Imamo mi propise i u građevinarstvu, pa?

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija