Kako prenosi
Insajder, u izveštaju se navodi da su korišćeni softveri poput Pegasusa, softvera Kompanije NSO Group, ali i softver NoviSpy za Android uređaje koji je, kako se navodi, prvi put otkriven u tom izveštaju. Dodaje se da je posebno "rasprostranjena zloupotreba mobilnog forenzičkog alata UFED kompanije Cellebrite, usmerena protiv aktivista za zaštitu životne sredine i vođa protesta u Srbiji."
"Ono što je veoma važno je činjenica da istraživanje pokazuje da je špijunski softver NoviSpy tajno instaliran na mobilnim uređajima trojice aktivista i jednog nezavisnog novinara tokom informativnih razgovora sa srpskom policijom ili BIA. Do zaražavanja je došlo dok su telefoni bili privremeno oduzeti vlasnicima i navodno smešteni u ormariće u policijskim stanicama. Čini se da je ova izuzetno obmanjujuća taktika, tj. tajna instalacija špijunskog softvera na mobilne uređaje tokom informativnih razgovora, široko rasprostranjena. Tehnički dokazi sugerišu da je tokom poslednjih godina na desetine, ako ne i stotine jedinstvenih uređaja targetirano špijunskim softverom NoviSpy. Ukupan obim targetiranja verovatno prevazilazi nezakonito targetiranje civilnog društva", navodi se u Izveštaju Amnesti internešenela.
Dodaje se da se jedan od analiziranih uzoraka aplikacije softvera NoviSpy direktno povezivao sa IP adresom koja se, kako navode, dovodi u vezu sa BIA.
"Ovi ozbiljni propusti u operativnoj bezbednosti, kao i činjenica da je u više slučajeva špijunski softver instaliran tokom intervjua sa službenicima BIA, omogućavaju Amnesti internešenelu da sa velikom dozom sigurnosti pripiše ovu upotrebu špijunskih softvera BIA i srpskim vlastima", piše u izveštaju.
Organizacija Amnesti internešenel navodi da je korišćen i softver Kompanije Cellebrite kako bi se pristupilo ličnim podacima organizatora protesta i novinara koje imaju na telefonu, te da je na taj način bilo omogućeno vlastima mapiranje društvenih mreža organizatora protesta, prikupljanje šifrovanih razgovora iz aplikacija kao što su Signal i Telegram, kao i preuzimanje podataka smeštenih u Cloudu.
"Digitalni nadzor u Srbiji odvija se u kontekstu rastuće represije države i sve nepovoljnijeg stanja slobode izražavanja. Od 2021. godine, zemlja je svedočila brojnim protestima protiv vlasti, pri čemu je svaki od njih naišao na sve oštriju represiju. Istovremeno, aktivisti koji su učestvovali ili govorili o protestima protiv litijuma suočavali su se sa hapšenjima i neutemeljenim, ali veoma ozbiljnim krivičnim optužbama, uključujući 'podsticanje nasilnog rušenja ustavnog poretka', krivično delo za koje je predviđena kazna do osam godina zatvora", navodi Amnesti.
Dodaje se da su aktivisti i advokati intervjuisani za potrebe ovog izveštaja ispričali da je policija često navodila objave aktivista na društvenim mrežama, njihove govore ili prosto učešće na protestima kao osnov za te optužbe.
Amnesti navodi da je pre objavljivanja izveštaja pitao Vladu Srbije za komentar, ali da nisu dobili odgovor.
"Zakonodavstvo Srbije predviđa upotrebu posebnih mera, uključujući tajni nadzor komunikacija i definiše specifične okolnosti pod kojima se ovakve mere mogu zakonito primenjivati. Međutim, upotreba modernih tehnologija, uključujući špijunski softver i druge napredne forenzičke alate koji prikupljaju velike količine ličnih podataka, nije potpuno prepoznata niti dovoljno regulisana zakonom, ostavljajući previše prostora za potencijalnu zloupotrebu ovakvih tehnika, uključujući i u političke svrhe", piše u izveštaju.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 24
@Bia tatarirci
Nemanja
Kad likovi sa pet razreda osnovne i 20 godina kafane nazovu Amnesti Internešnel "stranim NVO-om" odmah znam koliko je sati.
advokat
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar