Share fondacija: Hitno obustaviti nezakonito upadanje MUP-a i BIA u telefone aktivista i novinara

Share fondacija zatražila je hitno prepoznavanje špijunskih softvera kao nezakonite tehnologije koja krši osnovna ljudska prava i poziva državne organe Srbije da bez odlaganja obustave takvu praksu.
Share fondacija: Hitno obustaviti nezakonito upadanje MUP-a i BIA u telefone aktivista i novinara
Foto: Pixabay
Oni naglašavaju da izveštaj Amnesti internešenela daje čvrste dokaze o nezakonitom korišćenju sofisticiranih tehnologija za špijuniranje novinara, aktivista i građana.
 
U reagovanju na taj izveštaj, iz Share fondacije poručuju da je neophodno da se "hitno pokrenu odgovarajući postupci za sprovođenje unutrašnje kontrole i utvrđivanje krivične odgovornosti za ozbiljnu povredu službene dužnosti i značajno prekoračenje službenih ovlašćenja".
 
"Upotreba špijunskih softvera predstavlja ozbiljan napad na ljudska prava, slobodu izražavanja i privatnost građana, a izveštaj organizacije Amnesti ukazuje na rasprostranjeno korišćenje špijunskih softvera protiv aktivista, novinara i pripadnika civilnog društva od policije i Bezbednosno-informativne agencije u Srbiji", ističu u ovoj Fondaciji.
SHARE fondacija navodi da su izdvojeni potvrđeni slučajevi Nikole Ristića iz grupe Sviće, aktiviste inicijative "Marš sa Drine" Ivana Bjelića, novinara iz Dimitrovgrada Slaviše Milanova, ekološkog aktiviste Ivana Milosavljevića Bukija i aktiviste organizacije Krokodil.
 
"Pripadnici civilnog društva bili su zaraženi špijunskim softverom prilikom informativnih razgovora kada su njihovi uređaji bili oduzimani ili van njihovog domašaja. Nakon što bi telefon uzeli pripadnici policije i BIA, koristili su Cellebrite kako bi prisilno otključali telefon i sa njega preuzeli podatke, a potom direktnim pristupom instalirali špijunski softver NoviSpy. Prema nalazima Amnesty International, NoviSpy može da pravi skrinšotove i sa telefona ih šalje na server BIA, ali i da ostvari dozvole za pristup lokaciji, mikrofonu i kameri", navodi se u saopštenju.
Dodaje se da su stručnjaci za digitalnu forenziku analizom uređaja građana Srbije, direktno pogođenih korišćenjem intruzivnih tehnologija, "pouzdano utvrdili da su policija i BIA rutinski koristili novi tip špijunskog softvera koji Amnesti internešnela naziva NoviSpy, uz zloupotrebu visoko sofisticiranog alata za digitalnu forenziku izraelske kompanije Cellebrite".
 
Oni podsećaju na to da, prema Krivičnom zakoniku, posedovanje, distribucija i upotreba špijunskih softvera, kao vrste računarskih virusa, predstavlja krivično delo. Dodaju i to da je svaki neovlašćeni pristup zaštićenim uređajima i podacima - kriminalizovan.
 
"Sve rasprostranjenije korišćenje špijunskih softvera dešava se paralelno sa pogoršanjem stanja demokratije i vladavine prava u Srbiji, a u prethodnih nekoliko godina građani su svoje nezadovoljstvo izražavali na brojnim protestima protiv vlasti što je izazvalo sve veću represiju protiv aktivista, novinara, pripadnika civilnog društva i opozicije", ističe Share fondacija.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Brnabić: Vučić nikada neće napustiti Srbiju

Funkcionerka SNS Ana Brnabić ironično je prokomentarisala prvi intervju novog predsednika Demokratske stranke Srđana Milivojevića, rekavši da je jasan i transparentan i da je za preporuku.

Jeremić: Vlast da ne potcenjuje mlade

Studentkinja Filozofskog fakulteta u Nišu Anđela Jeremić kaže da vlast mora da shvati da ne treba da potcenjuje mlade ljude i da pusti institucije da rade kako bi se ispunili zahtevi studenata.