Politikolog o dogovoru Beograda i Prištine o nestalima: "Džoker" da se ne kaže da je sve propalo

Dogovor o zajedničkoj komisiji za nestale osobe tokom dijaloga Beograda i Prištine je "džoker" koji se izvlači da bi se reklo da nije sve propalo.
Politikolog o dogovoru Beograda i Prištine o nestalima: "Džoker" da se ne kaže da je sve propalo
Foto: Beta/AP
Tako za N1 ocenjuje politikolog Ognjen Gogić.
 
U Briselu je završen trojni sastanak direktora Kancelarije za Kosovo i Metohiju Petra Petkovića, specijalnog izaslanika EU za dijalog Beograda i Prištine Miroslava Lajčaka i glavnog pregovarača Prištine Besnika Bisljimija, u okviru nove runde dijaloga Beograda i Prištine na nivou glavnih pregovarača. Direktor Kancelarije za KiM Petar Petković izjavio je da je otklonjena i poslednja prepreka kada je reč o primeni Deklaracije o nestalim osobama.
"Niko nije očekivao da će biti rezultata i nekog pomaka u dijalogu. Treba pogledati u kontekstu toga da je u sredini decembra u Briselu uvek dinamično. Paralelno je bio sastanak Saveta EU za opšte poslove gde se govorilo o proširenju za region, a koji se tiče i Srbije i Kosova. Bilo je za očekivati da se razgovara i o ovom dijalogu i da se dovedu pregovarači, ničemu drugom nije služio, tek da se pokaže da je proces živ. Izvučena je ta tema nestalih lica, koja služi kao džoker koj ise izvlači kada želi da se kaže da nije sve propalo. To je, po mom mišljenju, neprimeren način na koji se EU po tom pitanju odnosi jer se ta tema pokazuje kao rezultat pregovora", istakao je politikolog za N1.
Gogić smatra da bi srpska strana imala više koristi od dijaloga, ali kosovska ima stav da ne želi da priča ni o čemu, osim o svom priznanju.
 
"Savet za opšte poslove će usvojiti zaključke o proširenju, gde se Srbija poziva da dostavi pregovaračke pozicije za dva poglavlja u Klasteru 3. Onda ipak mora da se kaže 'evo ga korak napred u dijalogu'. To je svima potrebno da bi opravdali ohrabrenje Zapadnog Balkana. Stalno imamo neke nove korake, a na terenu se ništa suštinski ne dešava", ističe sagovornik N1.
 
Kazao je da kosovske institucije ne odgovaraju ni Srbima ni Albancima koji žive na Kosovu.
 
"Kosovske institucije i policija ne samo da su neprihvatljive Srbima, nego i Albancima. Taj poredak je stran za Albance i čekaju da sve to zbace jednog dana. To pokazuje da je projekat izgradnje države ili nacije neuspešan, kada je reč o Kosovu. Samoopredeljenje ne krije da kosovski poredak čini prelazni poredak do nekog drugog poretka. To dovodi do prodora, jaza između Srba i Albanaca, tek sad im je nezamislivo da se vrate u te institucije", ističe politikolog.
 
Govorio je i o ulozi međunarodne zajednice.
"Njihova uloga (međunarodne zajednice) je da grade postepeno institucije, da mogu da se povuku. Rezultat nije ipak vidljiv. Nisu izgradili stabilne multietničke zajednice da bi mogli da se povuku. Povlačenje i prenošenje nadležnosti na kosovske institucije je bilo preuranjeno. To se, ipak, ne može vratiti unazad. EULEKS je na osnovu saglasnosti kosovske strane tamo, ne može da poveća prisustvo. Jedini relevantni je ostao KFOR. to se vidi na terenu. Kada je KFOR prisutan, policija izbegava da se nađe na istom mestu. Onda se vraćamo na situaciju da je kretanje moguće samo uz pratnju KFOR-a i vojske. Sve se urušava - i dijalog i institucije", navodi on.
 
Zaključio je da će Kosovo početi da proizvodi oružje, što je proces njegovog jačanja.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija