Centar za prava deteta: Ako dete sa 14 godina može krivično da odgovara - ima pravo na stav

Sve više gimnazija i srednjih škola priključuje se blokadama obrazovnih ustanova. Raste i podrška profesora đacima. Ipak, uz đake nisu svi profesori, a ni direktori škola.
Centar za prava deteta: Ako dete sa 14 godina može krivično da odgovara - ima pravo na stav
Foto: 021.rs
I dok predsednik Aleksandar Vučić kritikuje i ministre, ali i direktore škola što ćute i dozvoljavaju izlazak đaka na ulice, i domaći i međunarodni propisi vrlo jasno omogućavaju maloletnim osobama i pravo na slobodu mišljenja i pravo na mirno okupljanje.
 
Deca imaju pravo na mirno okupljanje - to kaže Konvencija o pravima deteta - najvažniji međunarodni dokument koji je Srbija usvojila pre 35 godina. Ujedno, domaći zakoni ne ograničavaju pravo deteta na izražavanje mišljenja, jer bi svako starosno ograničenje ovog prava bila diskriminacija dece. Tim vrednostima, ali i pravima koje imaju po zakonu i po Ustavu, svoje đake uči profesorka u Filološkoj gimnaziji koja je u blokadi.
"Retki su profesori koji ne podržavaju studenske zahteve i studente u blokadama, pa samim tim i ove đačke blokade, jer su one zapravo na neki način nastale po uzoru na studenske blokade. Veliki broj, dakle mogu da kažem da većina profesora podržava, jer ti studenti su takođe naši bivši đaci i mi nekako računamo da smo nešto dobro uradili, da smo ih nečemu dobrom naučili u školi. Kao što znate i sami, niti se pamti gradivo, niti je to ono što treba iz škole da ponesete. Neki sistem vrednosti, ako im je usađen, onda smo na pravom putu", kaže za Insajder Katarina Šćepanović Ostojić iz Filološke gimnazije u Beogradu.
S druge strane, od predsednika Vučića smo na sednici Vlade čuli kritike direktorima što ćute, jer kaže, uvođenje politike u srednje škole nije dozvoljeno niti jednim zakonom.
 
"Šta direktori rade? Čime se bave? Sportom? Muzikom? Čime? Ili ste se to sopstvene senke uplašili pa ćete da me ubeđujete kako je potrebno da se maloletna deca bave politikom? Zato što ne smete to da kažete, a ja smem, niste vi rekli, ja sam rekao. Ko ste, bre, vi da vodite bilo čije dete na ulicu? Imate političke komesare po školama koji hoće da budu popularni, pa sad ćemo mi da izvedemo decu van škole", kaže Vučić.
 
Iako se predsednik Vučić pozivao na zakone i ukazivao na, kako tvrdi, zloupotrebu dece u političke svrhe, za vreme decembarskih izbora izborna lista SNS koja nosi naziv po Vučiću je imala 56 registrovanih zloupotreba dece u političke svrhe, naveli su iz organizacije "Prijatelji dece Srbije". Sporan je bio i predizborni spot SNS iz 2020. godine pod sloganom "Za našu decu" gde Vučić, koji je tada bio i lider naprednjaka, razgovara sa devojčicom kojoj želi da vrati oca iz Nemačke. 
 
Iz Centra za prava deteta naglašavaju da se prava maloletnika mogu ograničiti isključivo ako bi nanosili ogromnu štetu javnom poretku, miru ili imovini, što nije slučaj sa đacima koji podržavaju studente u zahtevima.
 
"Dete ako je od 14. godine krivično odgovorno, znači da se pretpostavlja da ima svest o svojim postupcima. Ako sa 15 godina može da zasniva radni odnos po zakonu, ako može uz dozvolu suda da zasniva bračni odnos, bračnu zajednicu od 14. godine, zašto onda ne bismo mogli da razumemo i shvatimo da dete prosto ima pravo i na mirno okupljanje", naglašava Nevena Vučković Šehović iz Centra za prava deteta. 
Prekor predsednika urodio je plodom kod nekih direktora. Nedugo nakon što je Vučić pomenuo omladinsko pozorište Dadov kao jedan od primera zloupotrebe dece, direktor pozorišta Vladimir Mijović se u saopštenju saglasio sa Vučićevom ocenom istovremeno optuživši roditelje da je na njima odgovornost za zloupotrebu dece za opšte političke događaje. Za deo roditelja ovo je bio više nego dovoljan razlog da svoju decu ispišu iz Dadova.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Ja

    19.12.2024 10:56
    Ako krivicno mogu da odgovaraju, treba da imaju pravo glasa, donja granica za glasanje da se spusti na 14 ili 16 godina kako bi bila u skladu sa pravima na polaganje vozackog ispita, krivicne odgovornosti itd.

    Slazem se da sa 14 godina nemaju mnogo pojma ali to ih ne sprecava da imaju misljenje - i u ludnici ljudi imaju misljenje a pojedini politicari iako bi realno trebali biti institucionalizovani cak su i na vlasti i imaju "misljenje". Svoje ili tudje - nebitno.

  • Marko

    19.12.2024 10:47
    Mladost je buducnost
    Pomeriti donju granicu za izlazak na izbore na 16 godina. Uvesti glasanje kao obavezno. Nakon toga na referedndumu odluciti da li postaviti i gde gornju granicu nakon koje se gubi pravo glasa.
  • Neko

    19.12.2024 10:45
    ?
    Ko će plakati za detetom koje (ne daj Bože)nastrada tokom protesta?Vi ,koji podržavate i huškate MALOLETNU decu da izađu na proteste,neodgovorni roditelji(ne verujem jer ako su u stanju da puste svoje dete za vašim neće sigurno zaplakati) ili odgovorni roditelji koji se ne slažu sa vama i koji svoju decu neće pustiti ali su im deca izmanipulisana.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija