Fašista ubio sedmoro ljudi, ali je rehabilitovan: Agencija restitucijom morala da mu vrati imovinu

I posle gotovo decenije i po postojanja Agencije za restituciju i dalje se vraća imovina, ili dodeljuje obeštećenje.
Fašista ubio sedmoro ljudi, ali je rehabilitovan: Agencija restitucijom morala da mu vrati imovinu
Foto: Pixabay
Jedan od većih izazova od početka rada je vraćanje imovine licima koja su rehabilitovana, a bila su pripadnici okupacionih snaga. Takvih predmeta u Agenciji ima oko pet stotina.
 
Zajedničko svim ovim rešenjima je to što je Agencija za restituciju odbila da potomcima vrati imovinu, piše RTS. Došla je do dokaza da su njihovi preci bili pripadnici okupacionih snaga - a prema zakonu o restituciji, njihovi naslednici nemaju pravo ni na vraćanje, ni na obeštećenje imovine.
 
"Mi ne možemo biti ravnodušni kada nam stigne odluka suda o rehabilitaciji i biti ravnodušni kada nam neko kaže da moramo da vratimo tu imovinu, bez obzira na zakonsku odredbu, jer je rehabilitovan. Da ne pričam za drastične slučajeve teških ubistava u okviru ratnih zločina. Imamo slučaj da je jedan fašista ubio sedmoro ljudi i onda nam stigne rehabilitacija tog čoveka", objašnjava direktor Agencije za restituciju Strahinja Sekulić.
Iako rehabilitacija ne podrazumeva obavezu Agenciji za restituciju da imovinu vraća, sud ipak često nalaže suprotno.
 
"Sudovi su stanovišta da kada se dokaže ideološko i političko neprijateljstvo, odnosno suprotna strana, da je to manje-više dovoljno za rehabilitaciju lica koja tu rehabilitaciju traže. Nije se ulazilo u meritum stvari da li su zaista odgovorni za zločine koje im se stavljaju na teret", ističe istoričar i pravnik Srđan Milošević.
Evropska praksa je raznolika - ali su poznavaoci prilika neretko tvrdili da je teško porediti postupke vođene u zemljama komunističkog bloka sa ostalim državama Evrope.
 
"Ne treba se zavaravati, to nisu bila suđenja po standardima, čak ni ondašnjim, sasvim pravilna, ali to spada u ono što i pravna teorija naziva posleratnim suđenjima u kojima se ne može očekivati da ona budu u pravnom smislu potpuno perfektna. Rumunija je interesantna zbog toga što je ona dozvoljavala delimičnu rehabilitaciju. Vi ste mogli da rehabilitujete neke političke krivce, za nešto što su evidentni politički progoni, ali sa druge strane, ukoliko bi se utvrdilo da je lice bilo odgovorno za zločine, onda u tom delu ne bi bilo rehabilitovano", objašnjava Milošević.
 
Direktor Agencije za restituciju Strahinja Sekulić kaže da nijedna zemlja u svetu ne nagrađuje svoje okupatore.
 
"Pogledajte druge slučajeve u Evropi. Nažalost, to je posledica dva svetska rata, uvek se zadržava to pravo, zemlje koje rade restituciju, vodeći računu o istorijskim okolnostima, o nacionalnom dostojanstvu, da se ne dozvoljava vraćanje onim pripadnicima koji su bili ili okupatori, ili su se stavili u službu okupatora", naglašava Sekulić.
 
Imovina se prema slovu zakona o restituciji ne vraća ni onima za koje je obavezu obeštećenja preuzela strana država, ni onima kojima je pravo na vraćanje imovine omogućeno u inostranstvu.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Vojvodjan

    22.12.2024 09:28
    Restitucija je prevara.
    Drzava je jedino crkvi vratila i vise nego sto je trazila.
    Takodje su jos vile i lokale po BG politicari i advokati razgrabili.
    Ostali nisu dobili nista ili neku sicu deset puta manju.
  • Andrija Šrek

    22.12.2024 09:17
    Svaku revolucionarnu pravdu na kraju skupo platimo.
  • Novi Sad

    22.12.2024 08:34
    Nece ti vratiti
    Dok ne angazuješ veštaka, advokata i geometra. To ce da te kosta oko hiljadu, hiljadu i po evra, najmanje tri odlaska da potpises dodeljenu zemlju, deset godina sve do momenta kada zazvoni telefon iz beograda koji ce da kaze da je to vec dodeljena zemlja i onda krenes ispocetka. Mi ne da ne zasluzujemo da nas ima, nego je naše postojanje dokaz da je Bog milostiv.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija