Mali podsetnik na najvažnije događaje u Srbiji u 2024: Pad nadstrešnice, nestanak male Danke...
Novinska agencija Beta objavila je listu od 10 najvažnijih događaja koji su obeležili 2024. godinu u Srbiji.
Pad nadstrešnice Železničke stanice u Novom Sadu
U jednoj od najtežih nesreća u Srbiji prethodnih godina, 15 osoba je poginulo a dve su teško povređene 1. novembra usled pada nadstrešnice rekonstruisane Železničke stanice u Novom Sadu. Rekonstrukcija stanice trajala je od jeseni 2021. godine a objekat je u prisustvu visokih državnih zvaničnika otvoren 5. jula.
Pod pritiskom javnosti, političku odgovornost za nesreću najpre je preuzeo ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić a nekoliko dana posle njega ostavke su podneli i ministar spoljne i unutrašnje trgovine Tomislav Momirović koji je od 2020. do 2022. godine vodio Ministarstvo građevinarstva, i vršiteljka dužnosti direktorke Infrastrukture železnica Srbije Jelena Tanasković. Zbog sumnje da su odgovorni za pad nadstrešnice, uhapšeno je 11 osoba, među kojima su bili Vesić, Tanasković, bivši direktor Infrastrukture železnice Srbije Nebojša Šurlan i pomoćnica ministra za železnički saobraćaj Anita Dimoski.
Aktivisti, opozicione političke stranke i građani organizovali su proteste i blokade saobraćaja u više gradova Srbije, tražeći da se utvrdi ko je odgovoran za tu nesreću. Pokrenuta je akcija "Zastani Srbijo" kojom građani svakog dana simbolično u 11.52 časa, u vreme pada nadstrešnice, blokiraju raskrsnice i odaju poštu stradalima. Zahtevima za utvrđivanje odgovornosti pridružili su se studenti koji su blokirali rad skoro svih fakulteta u Srbiji.
Oni traže i objavljivanje kompletne dokumentacije o rekonstrukciji Železničke stanice u Novom Sadu, povećanje budžeta za visoko obrazovanje za 20 odsto, kao i procesuiranje odgovornih za napad na studente Fakulteta dramskih umetnosti tokom protesta 22. novembra. Na širenje blokada i protesta vlast je reagovala prihvatanjem dela zahteva.
Prvi kardinal iz Srbije u istoriji katoličke crkve
Katolička crkva je prvi put u istoriji za svog najvišeg predstavnika u Srbiji imenovala kardinala, dosadašnjeg nadbiskupa Ladislava Nemeta. Titula je po značaju odmah do pape pa će kardinal Nemet moći da bira i bude biran za poglavara Katoličke crkve. Na prostoru nekadašnje Jugoslavije kardinali su, sem sada u Beogradu, prisutni u Sloveniji, Hrvatskoj i BiH.
Izabrana nova vlada, najbrojnija od 2000. godine
Srbija je 30. aprila dobila Vladu premijera Miloša Vučevića, sa ukupno 32 člana, što je brojčano najveći kabinet od demokratskih promena 5. oktobra 2000. godine, ako se izuzme prelazna, tromesečna vlada koju je tada vodio Milomir Minić.
Vlada premijera Vučevića, predsednika vladajuće Srpske napredne stranke izglasana je u Skupštini Srbije posle izbora decembra 2023. godine koje je opozicija osporavala zbog neregularnosti. Vladu koju podržava Savez vojvođanskih Mađara, čine predstavnici koalicionih partnera SNS-a, od socijalista Ivice Dačića do manjih stranaka Nenada Popovića i Aleksandra Vulina kao i stranke Bošnjaka (Usame Zukorlića i Rasima Ljajića) i Hrvata (Tomislava Žigmanova).
Članica Vučevićevog kabineta je i predsednica stranke Zavetnici Milica Đurđević Stamenkovski, iako je na izbore izašla sa Dverima u opozicionoj koaliciji Nacionalno okupljanje, koja nije prešla cenzus od tri odsto.
Ukidanje preostalih srpskih institucija na Kosovu
Od institucija na Kosovu i Metohiji koje finansira i čiji rad organizuje zvanični Beograd, na kraju 2024. godine su ostale su samo one iz oblasti zdravstva i školstva jer su, odlukom kosovske Vlade, ostale zatvorene ili zabranjene. Od 1. februara, prema odluci Centralne banke Kosova, gotovinska plaćanja i platni promet odvijaju se isključivo u evrima, što u praksi znači da Beograd ne može da vrši isplate penzija, plata, stipendija i drugih davanja.
Presuda za masovno ubistvo kod Mladenovca
Uroš Blažić, optužen za ubistvo devetoro i ranjavanje 12 uglavnom mladih osoba, u maju 2023. godine u selima oko Mladenovca, prvostepeno je osuđen 12. decembra na 20 godina zatvora što je maksimalna kazna za mlađa punoletna lica jer u trenutku zločina nije imao 21 godinu.
Lokalni izbori u Srbiji
Nepunih šest meseci posle vanrednih parlamentarnih, u Srbiji su održani lokalni izbori na kojima je, kao i na republičkom nivou, najveći broj glasova osvojila koalicija predvođena Srpskom naprednom strankom. U 85 od 89 lokalnih samouprava u kojima su 2. juna održani lokalni izbori, SNS je osvojila većinu, u par opština u kojima većinu čine Mađari odnosno Bošnjaci vlast su formirale stranke tih nacionalnih manjina a jedina opoziciona opština u Srbiji postala je Medijana, centralna gradska opština u Nišu u kojoj je vlast formirala grupa građana predvođena doktorom Draganom Milićem.
SNS je zadržala vlast u svim većim gradovima, uključujući Beograd u kom je glasanje na lokalnim izborima ponovljeno pošto su naprednjaci tvrdili da posle izbora održanih 17. decembra 2023. godine nema "legitimne" većine dok je opozicija ponovni izlazak Beograđana na birališta ocenila kao "priznanje" vlasti da su decembarski izbori bili pokradeni.
Vraćen obavezni vojni rok
Vlada Srbije krajem septembra odlučila je da, na predlog predsednika Aleksandra Vučića, obnovi obavezu služenja vojnog roka nakon 14 godina, iako i dalje nisu poznati detalji kako će se ta odluka sprovoditi. Ono što je poznato je da će prvi regruti u kasarne stići u septembru 2025. godine i da će vojni rok trajati ukupno 75 dana.
Oslobađajuća presuda za ubistvo Slavka Ćuruvije
Apelacioni sud u Beogradu preinačio je tokom februara prvostepenu presudu Posebnog odeljenja za organizovani kriminal Višeg suda i oslobodio četvoricu optuženih za ubistvo novinara Slavka Ćuruvije - Radomira Markovića, Milana Radonjića, Ratka Romića i Miroslava Kuraka. Četvorica pripadnika nekadašnjeg Resora državne bezbednosti pre toga su dva puta proglašeni krivim i osuđeni na ukupno 100 godina zatvora.
Nestanak dvogodišnje Danke Ilić iz Bora
U Srbiji je 26. marta prvi put aktiviran sistem za obaveštavanje javnosti o nestanku maloletnika "Pronađi me". Građanima su na mobilne telefone počele da stižu poruke sa opisom dvogodišnje devojčice Danke Ilić, nestale ranije tog dana sa porodičnog imanja u selu Banjsko Polje, nedaleko od Bora.
Pretraženo je selo, obližnja šuma, ispitani su i navodi da je devojčica viđena u Beču, ali prvu zvaničnu informaciju devet dana od nestanka izneo je predsednik Srbije Aleksandar Vučić koji je rekao da je devojčica ubijena. Ubrzo su uhapšena dva radnika borskog Javnog komunalnog preduzeća Vodovod, koji su priznali da su devojčicu udarili kolima, a potom telo bacili na deponiju.
Tokom brojnih saslušanja, u pritvoru je 7. aprila preminuo brat jednog od dvojice glavnoosumnjičenih. Prema navodima policije, on je umro prirodnom smrću, dok je obdukcioni nalaz veštaka utvrdio da je smrt nastupila nasilno. Materijalnih dokaza u optužnici gotovo da nema a priznanja o ubistvu, na kojima je optužnica zasnovana, osumnjičeni sada dovode u pitanje, tvrdeći da su ona iznuđena u policiji.
Telo devojčice do danas nije pronađeno, a sudski proces u slučaju koji su obeležile brojne dezinformacije, kako iz medija, tako i iz policije i vrha države, trebalo bi da počne u prvoj polovini 2025. godine.
UN usvojile rezoluciju o Međunarodnom danu sećanja na genocid u Srebrenici
Generalna skupština UN usvojila je većinom glasova Rezoluciju kojom je 11. jul proglašen Međunarodnim danom sećanja na genocid u Srebrenici. Na sednici održanoj 23. maja, za usvajanje te rezolucije glasale su 84 zemlje, 19 je bilo protiv dok je 68 država bilo uzdržano.
Zvanični predlagači Rezolucije bile su Nemačka i Runada a još tridesetak zemalja kosponzora podržalo je predlog dokumenta kojim je i osuđeno "veličanje ratnih zločinaca".
Za usvajanje dokumenta glasale su zemlje Kvinte, većina članica EU kao i sve zemlje bivše Jugoslavije osim Srbije dok su protiv bile Rusija, Kina, Bleorusija ali i Mađarska.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić ocenio je da je jedina svrha rezolucije "nametanje političke i moralne krivice Srbima" za zločin u Srebrenici. On je na toj sednici Generalne skupštine UN priredio svojsvrsni performans, pošto je sve vreme bio ogrnut srpskom zastavom koju je posle glasanja i poljubio.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
DNEVNI KVIZ: Nova nedelje - novih 10 pitanja
03.02.2025.•
0
Dnevni kviz znanja portala 021.rs je i ove nedelje sa vama.
Peticiju podrške studentima do sada potpisalo manje od 500 zaposlenih u MUP-u
03.02.2025.•
0
Majorka policije iz Valjeva Katarina Petrović rekla je da je nedavno odlučila da pokrene peticiju podrške pripadnika MUP-a studentima, zato što smatra da akademci žele vladavinu prava.
"Njujork tajms": Vučićev propagandni megafon RTS promenio melodiju o protestima studenata
03.02.2025.•
0
Srpski državni mediji "menjaju melodiju" u izveštavanju o ogromnim protestima koji se održavaju u toj zemlji, piše "Njujork tajms".
Profesor Bakić: Ko je Vučić da univerzitetske profesore poziva na razgovor? Nije nadležan
03.02.2025.•
11
Profesor Filozofskog fakulteta u Beogradu Jovo Bakić je, povodom poziva na razgovor predsednika Srbije Aleksandra Vučića profesorima i predstavnicima univerziteta, osporio nadležnost šefu države.
Advokat Ninić: Stefanović-Popović-Dolovac na sastanku izabrali podobne tužioce koji ne talasaju
03.02.2025.•
14
Advokat Ivan Ninić je naveo da je u advokatske krugove procurila kredibilna informacija da je održan sastanak iz vrha pravosuđa sa ministarkom pravde.
Advokati počinju jednomesečnu obustavu rada: Evo šta to tačno podrazumeva
03.02.2025.•
6
Advokati danas, 3. februara počinju jednomesečnu obustavu rada, do 4. marta.
MUP: Rus prebijen i opljačkan na Voždovcu - rasvetljavaju se okolnosti napada
02.02.2025.•
1
Ministarstvo unutrašnjih poslova saopštilo je radi na rasvetljavaju okolnosti u slučaju gde je ruski državljanin prebijen i opljačkan na Voždovcu.
RTS dobio izvinjenje od studenata zbog ometanja prilikom izveštavanja sa protesta
02.02.2025.•
9
Studenti u blokadi izvinili su se večeras ekipi Radio televizije Srbije zbog ometanja radnika te medijske kuće prilikom izveštavanja sa jučerašnjeg protesta u Novom Sadu.
Predsednik Evropskog centra za muziku Žorže Šamine podržao studente u Srbiji
02.02.2025.•
3
Predsednik Evropskog centra za muziku, bariton Žorže Šamine, podržao je studente navodeći da je to "omladina koja svojom hrabrošću i zalaganjem osvetljava budućnost i očarava svet".
Vučević: Blokade nemaju nikakve veze sa nesrećom u Novom Sadu
02.02.2025.•
57
Predsednik SNS i premijer u ostavci Miloš Vučević izjavio je u Žablju na stranačkom skupu da protesti i studentske blokade nemaju nikakve veze sa nesrećom u Novom Sadu u kojoj je poginulo 15 ljudi.
Poziv za gradove i opštine za subvencije prozjumerima u aprilu, tokom leta za građane
02.02.2025.•
2
Pomoćnica ministra za energetsku efikasnost Maja Vukadinović najavila je da će javni poziv za lokalne samouprave za dodelu subvencija za finansiranje projekata prozjumera biti raspisan u aprilu.
AMSS: Kamioni na Kelebiji čekaju dva sata
02.02.2025.•
1
Teretna vozila na graničnom prelazu Kelebija na izlazu iz Srbije čekaju oko dva sata.
VIDEO Četiri mosta blokirana u Nišu: "Da nam se vrate deca koju je sistem proterao"
02.02.2025.•
2
Od 16 mostova u Nišu, građani su danas blokirali četiri mosta u znak podrške studentima i njihovim zahtevima.
Ministarstvo prosvete želi sastanak sa direktorima škola u blokadi?
02.02.2025.•
2
Ministarstvo prosvete uputilo je dopis direktorima škola koje su obustavile nastavu, pozivajući ih na sastanak sutra, 3. februara u 8 časova, prenose mediji.
Tužiteljka Savović: Podrška studentima pokazala društveni konsenzus za promenom
02.02.2025.•
0
Tužiteljka Bojana Savović kaže da je podrška studentskim protestima iz svih struktura društva pokazala da postoji opšti društveni konsenzus "da mi posle ovoga moramo nešto promeniti".
NUNS: SNS nezadovoljan objektivnim izveštavanjem RTS-a, pozivamo RTV da sledi njihov primer
02.02.2025.•
7
Nezavisno udruženje novinara Srbije najoštrije je osudilo saopštenje vladajuće Srpske napredne stranke povodom izveštavanja Radio televizije Srbije sa studentskog protesta na tri mosta u Novom Sadu.
Profesor Tomić: Neophodno je formiranje privremene patriotske vlade Srbije
02.02.2025.•
15
Profesor Pravnog fakulteta Univerziteta u Beogradu Zoran R. Tomić izjavio je da je neophodno formiranje privremene patriotske vlade Srbije.
Kultura u blokadi: U ponedeljak blokada Ministarstva kulture
02.02.2025.•
1
Kultura u blokadi je najavila da će u ponedeljak, 3. februara, blokirati Ministarstvo kulture zbog, kako navode, "dugogodišnje degradacije i marginalizacije kulture".
VIDEO Ikona Presvete Bogorodice Umekšanje zlih srca u Beogradu: Veruje se da daje mir i strpljenje
02.02.2025.•
4
Veliki broj vernika okupio se i danas ispred Ruske crkve u Beogradu kako bi se pomolio i celivao ikonu Presvete Bogorodice Umekšanje zlih srca koja je stigla juče iz Rusije.
Vučić nakon velikog protesta u Novom Sadu: Što pre razgovor sa profesorima i univerzitetima
02.02.2025.•
160
Vučić je rekao da je bitno da razgovori sa profesorima i predstavnicima univerziteta krenu što pre i da niko ne izbegava svoju odgovornost.
CNN o protestima u Srbiji: Faktor straha je nestao
02.02.2025.•
3
Srušena nadstrešnica postala je snažan simbol onoga što mnogi Srbi vide kao korupciju u srcu države, oblikovanu vladavinom predsednika Srbije i njegove vlasti tokom 12 godina, piše CNN.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar