Od ponedeljka primena Zakona o igrama na sreću: Koja su nova ograničenja?

U Srbiji 6. januara počinje primena Zakona o izmenama i dopunama Zakona o igrama na sreću koji je stupio na snagu 6. decembra prošle godine, a kojim su predviđena brojna ograničenja za maloletnike.
Od ponedeljka primena Zakona o igrama na sreću: Koja su nova ograničenja?
Foto: Pixabay
Izmenama i dopunama Zakona o igrama na sreću, koji je Skupština Srbije usvojila krajem novembra prošle godine predviđena je obaveza provere godišta osoba koje ulaze u automat klubove i kladioce, a proširena je i obaveza isticanja postera sa tekstom upozorenja o zavisnosti od kockanja i zabranom učešća maloletnika u tim aktivnostima i na spoljnoj strani izloga objekta.
 
Poster sa zabranom treba da bude veličine 100 sa 80 centimetara i na njemu treba da se nalaze odgovarajući tekst o prevenciji bolesti zavisnosti, kao i kontakt podaci ustanove koju je ministarstvo nadležno za poslove zdravlja sertifikovalo za lečenje bolesti zavisnosti od igara na sreću.
Zabranjeno je i služenje hrane i alkoholnih pića sa više od pet odsto alkohola u kladionicama i automat klubovima, a rok za usklađivanje poslovanja priređivača sa tom zabranom je 1. jul 2026.
 
Novina je i uvođenje mogućnosti samoisključenja i samoograničenja igrača, kao i zakonska rešenja za onlajn priređivače koja se odnose na informaciono-komunikacioni sistem, odnosno obaveze obezbeđivanja pristupa njihovim bazama podataka.
 
Obavezno je i utvrđivanje identiteta igrača prilikom registracije za onlajn igre, kako bi se maloletnicima onemogućilo učešće, a priređivači su u obavezi i da Upravi za igre na sreću omoguće pristup njihovom linku video-nadzora.
Kada je reč o udaljenosti kladionica i automat klubova od osnovnih i srednjih škola, više nije dovoljno samo uverenje Republičkog geodetskog zavoda, koje se izdaje na osnovu izmerene udaljenosti, već je obavezno i mišljenje veštaka saobraćajne struke.
 
Kaznene mere za nelegalno priređivanje igara na sreću predviđaju oduzimanje dozvole za priređivanje igara u automat klubu, kladionici ili u igračnici (kazina), ukoliko se samo jednom otkrije ponovljena nepravilnost u istom prostoru.
 
Odobrenje za priređivanje posebnih igara na sreću na automatima daje se na rok od deset godina, a ukoliko priređivač najkasnije 90 dana pre isteka tog roka podnese zahtev za produženje ukoliko su ispunjueni uslovi propisani zakonom rok se produžava rešenjem na deset godina.
 
Priređivač je dužan i da obračuna i plati naknadu za priređivanje posebnih igara na sreću na automatima u visini od 15 odsto na osnovicu koju čini razlika između ukupno ostvarene vrednosti uloga i ukupno ostvarene vrednosti dobitaka igara, a ne manje od proizvoda iznosa od 100 evra u dinarskoj protivvrednosti i najvećeg broja prijavljenih automata za igre na sreću u toku meseca.
Priređivač plaća i nadoknadu za priređivanje igara na sreću, odnosno klađenje u visini od 15 odsto na osnovicu koju čini razlika između ukupno ostvarene vrednosti uloga i ukupno ostvarene vrednosti dobitaka igrača, a ne manje od proizvoda iznos od 1.000 evra u dinarskoj protivvrednosti i najvećeg broja prijavljenih kladionica u kojima se priređuju igre na sreću u toku meseca.
 
Izmene zakona predviđaju i da priređivač plaća naknadu za priređivanje posebnih igra na sreću preko sredstava elektronske komunikacije mesečno u visini od 15 odsto na osnovicu koju čini razlika između ukupno ostvarene vrednosti uloga i ukupno ostvarene vrednosti dobitaka igrača. Novi zakon je usaglašen i sa odredbama Zakona o inspekcijskom nadzoru i Zakonom o opštem upravnom postupku.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Nikola

    03.01.2025 14:34
    Al' su se isprsili
    "rok za usklađivanje poslovanja priređivača sa tom zabranom je 1. jul 2026."
    Dotle ćemo skinuti i procesuirati ovu mafijašku vlast.
  • Neo NSovac

    03.01.2025 14:31
    Sprdnja od zakona
    Ja zanm čoveka koji se zadužuje kod zelenaša, stavlja stan u posed zelenašu pod hipotekom i naravno da je odrasla osoba i odgovara za svoja dela.
    Zelenaš je JKP zaposlen a u živptu noje otisao na posao, kladionica je drzavno 49% i neka mi objasni neko da li ce se drzava odreci ovako lake love?
    Bombord nece pompci nikone a kamoli maloletniku da se preusmeri. Bus iz Bosne kada dovede ekipu u NS na glasanje ili protest, prvo sto izbaci muskarce svih doba u kladionicu pre i posle njihove svrhe dolaska. Onda kada ekipa ostane bez kinte, paljba nazad u Bosnu
  • Elmer davež

    03.01.2025 14:27
    Baš da vidim i to čudo.Surčin, centar, novootvorena kladionica na manje od sto metara od osnovne škole.I šta ćemo sad?

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Ministar Bratina: Pad RTS-a bio bi državni udar

Ministar informisanja i telekomunikacija Boris Bratina kaže da bi trebalo ispitati "sve okolnosti koje blokiranje njihovog funkcionisanja prate", navodeći da bi "pad RTS imao smisao državnog udara".

Ko zapravo blokira RTS?

Blokada zgrada RTS u Takovskoj i na Košutnjaku, koju studenti i građani sprovode već šesti dan, odraz je velikog nepoverenja u javni servis, kao i dugogodišnjeg neprofesionalnog i politički pristrasn