![Srbija i Gruzija trenutno imaju nekoliko sličnosti: Koje su? Srbija i Gruzija trenutno imaju nekoliko sličnosti: Koje su?](/images/02aba98ffebc7848559dbd36b6e7db46/300x175_gruziija_protesti_ap.jpg)
Zakon o stranim agentima u Srbiji: "Zapadna objašnjenja, ruska primena - sve zbog nadstrešnice"
U poslednjih nekoliko godina zakoni o tzv. stranim agentima uzimaju primat.
![Zakon o stranim agentima u Srbiji: "Zapadna objašnjenja, ruska primena - sve zbog nadstrešnice" Zakon o stranim agentima u Srbiji: "Zapadna objašnjenja, ruska primena - sve zbog nadstrešnice"](https://www.021.rs//images/c5e3fb9d31cd8a0b458ca9e3c4a690f6/protest_novi_sad_tragedija_zeleznicka.jpg)
Foto: 021.rs (ilustracija)
Otkako je Rusija donela zakon o "stranim agentima" 2012. godine, ovaj trend je usledio u mnogim evropskim zemljama - onim koje su neke članice Evropske unije, ali i onima koje to nisu.
Politički komentator iz Novog trećeg puta Dimitrije Milić kaže za N1 da je to "trend" među populističkim i konzervativnim vlastima, ali da ih ipak ne treba mešati sa onim koji Rusija ima.
Nedavno je i potpredsednik Vlade Aleksandar Vulin podneo sličnu inicijativu u Srbiji.
Sagovornici N1 kažu kaže da je njegov cilj "stvaranje paranoje mita o izdajničkom delovanju civilnog društva" i da se radi o igri Vulina i predsednika Srbije Aleksandra Vučića, a sve zbog pada nadstrešnice u Novom Sadu.
Od članica Evropske unije neku vrstu zakona o stranim agentima imaju Mađarska, Poljska i Bugarska. U Poljskoj su ovakve inicijative razmatrane za vreme stranke "Pravo i Pravda – PiS", a u Mađarskoj 2017. godine pod vođstvom Fidesa i premijera Viktora Orbana. Kada govorimo o Bugarskoj, Milić kaže da je teško zaključiti ko je doneo zakon jer ovu zemlju čine nestabilne koalicione vlade koje se stalno menjaju.
Razlika u autoritarnim i demokratskim društvima
Zakoni o "stranim agentima" javljaju se kao predmeti razmatranja i u Italiji i Francuskoj, a bili su i predmet rasprave unutar institucija EU.
Međutim, razlika između demokratskih i nedemokratskih zemalja jeste ta što ih autoritarni režimi koriste za obračunavanje sa neistomišljenicima, te koriste zapadne zakone kao izgovor – u tom smislu se često pominje i američki Zakon o registraciji stranih agenata (FARA) iz 1938. Godine.
Analiza CRTA-e upravo pokazuje da podnosioci zakona i inicijativa u Srbiji, Rusiji, Gruziji i Mađarskoj navode slične razloge – "kad može Amerika, možemo i mi".
Ipak, politički stručnjak Dimitrije Milić i saradnica Fondacije za odbranu demokratije iz Vašingtona Ivana Stradner ističu da je važno napraviti jasnu razliku između ruskog i američkog zakona.
"Što se tiče demokratskih država, celokupna atmosfera liči na hladnoratovsku atmosferu. U vreme Hladnog rata su postojali zakoni koji su se ticali komunističkog uticaja u zapadnim društvima, sada ove države pokušavaju da imaju jasnije okvire što se tiče transparentnosti stranog lobiranja i uticaja, koje imaju saradnju sa inostranstvom. Zato ne treba praviti sličnosti sa autoritarnim društvima koja te zakone donose za gušenje opozicije. U demokratskim društvima postoje sudovi i vladavina prava koji ograničavaju dokle to može da ide. Pitanje je samo merenja uticaja, dok je u autoritarnim društvima u pitanju targetiranje", objašnjava dalje Milić.
U mnogim zemljama i, kako navodi, postoji strah od širenja ruskog uticaja i dodaje da se u Americi danas ne može naći osoba koja je označena etiketom "stranog agenta", pa čak ni oni koji otvoreno podržavaju Rusiju i kritikuju američku spoljnu politiku.
"U autoritarnim društvima se za mnogo manje stvari dobija ta etika 'stranih agenata'. Autoritarne države na taj način pokušavaju da diskredituju objektivne kritike – oni koji primaju legalan novac iz inostranstva će biti definisani kao strani agenti, a koji primaju nelegalno neće biti definisani tako. Zakon u Americi se koristio zbog uticaja nacizma, a nakon toga je korišćen u kontekstu komunističkog uticaja", kazao je sagovornik N1.
"Zapadna objašnjenja, a ruska primena - sve zbog nadstrešnice"
Vulinova inicijativa zakona o "stranim agentima" ili Predlog zakona o posebnom registru stranog uticaja od 29. novembra 2024. više liči na rusku nego na američku verziju.
U analizi CRTA se navodi: "Dok se predlog Srbije čini liberalnijim, da najmanje 50 odsto organizacionih sredstava treba da potiče iz stranih fondova za obaveznu registraciju u poseban registar, način na koji se postavljaju definicije 'stranog agenta', a posebno 'političke aktivnosti', zajedno sa svojim kontrolnim mehanizmima i sankcijama, čini ga (rudimentarnom) verzijom ruskog zakonodavstva".
Direktor CRTA Raša Nedeljkov navodi za N1 da je predlog zakona skandalozan.
"Predlog zakona je skandalozan, antidemokratski i antievropski. Vladajuća koalicija je podnela predlog Zakona kako bi po ko zna koji put u društvu proizvodila paranoju mitom o izdajničkom delovanju civilnog društva i pripremala teren za pojačanu represiju i kršenje ljudskih prava", ističe Nedeljkov.
Milić kaže da je to korišćenje "zapadnih objašnjenja, a ruske primene".
Direktor CRTA kaže da se predlog podnosi u ovom trenutku upravo zbog pada nadstrešnice u Novom Sadu i težnji da se skrene pažnja sa aktuelnih dešavanja.
"Neposredni povod za podnošenje ovog predloga zakona jeste tragedija u Novom Sadu i ovo vidimo kao jedan u moru pokušaja da se pažnja građana skrene sa zahteva za odgovornost za gubitak 15 života. Ne želimo da nasedamo na ovu, mnogo puta viđenu propagandnu tehniku vlasti i jedino što zahtevamo jeste odgovornost onih koji su svojim (ne)činjenjem i koruptivnim shemama doveli do rušenja dela železničke stanice u Novom Sadu. Civilni sektor je dežurni krivac kojim, po potrebi, vlast maše i plaši javnost", ocenjuje on.
Ceo tekst čitajte OVDE.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Grčić, Papić i još 13 osoba uhapšeno: Detalji o tome za šta se svi sumnjiče
12.02.2025.•
0
Bivši v.d. direktora EPS-a Milroad Grčić i još 14 osoba uhapšeno je jutros.
Brnabić: Nisam živa dok ne vidim kako Jovanović blokira aerodrom - pentranjem na avione
12.02.2025.•
0
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić izjavila je danas da "živa nije dok ne vidi" kako će predsednik Nove DSS Miloš Jovanović uspeti da blokira beogradski aerodrom.
Telekom saopštio za koliko para je kupio licence za prava na Sport klub
12.02.2025.•
0
Telekom Srbija je danas saopštio da je kupio NetTV Plus, DTH u Srbiji i Severnoj Makedoniji i licence za prava na Sport klub od Junajted grupe.
Ko je uhapšeni Milorad Grčić?
12.02.2025.•
0
Zvanična biografija Milorada Grčića, koja je dostupna na sajtu EPS-a, navodi da je rođen 1970. godine u Obrenovcu, gde je stekao osnovno i srednje obrazovanje.
FOTO Zaplenjeno 5.000 litara nelegalne rakije: Lozovači dodavao arome i prodavao je po Zlatiboru
12.02.2025.•
4
Policija u Užicu podneće krivičnu prijavu protiv S. K. (46) iz Čajetine zbog nedozvoljenog prometa akciznih proizvoda.
Biznismen Aleksandar Papić među uhapšenima sa Grčićem: Poznato za šta se sumnjiči
12.02.2025.•
3
Pored bivšeg vršioca dužnosti direktora EPS-a Milorada Grčića danas je uhapšeno još desetak osoba, među kojima je i biznismen Aleksandar Papić.
Tužiteljka Savović: Zašto tek sada hapse Grčića, čekalo se na Vučićevo odobrenje?
12.02.2025.•
11
Tužiteljka Bojana Savović je, nakon današnjeg hapšenja bivšeg vršioca dužnosti direktora EPS-a Milorada Grčića, izjavila da je nejasno šta se čekalo do sada.
Dečak teško povređen u udaru struje na železničkoj stanici u Železniku
12.02.2025.•
1
Dečak od 15 godina teško je povređen kada ga je udarila struja u beogradskom naselju Železnik.
Uhapšen Milorad Grčić
12.02.2025.•
115
Predsednik opštine Obrenovac Milorad Grčić uhapšen je po nalogu Višeg javnog tužilaštva u Beogradu.
Vlast promenila priču o studentima: Prvo ruše državu, sad bolje od profesora znaju šta je država
12.02.2025.•
25
Da nisu problem studenti, već pojedini njihovi profesori - slušamo poslednjih dana od predsednika Aleksandra Vučića.
Komisija za zaštitu konkurencije podsetila: Još 2023. smo počeli analizu konkurencije na tržištu
12.02.2025.•
2
Komisija za zaštitu konferencije podsetila je da je još početkom 2023. započela sektorsku analizu stanja konkurencije tržišta izabranih prehrambenih proizvoda.
Poljoprivrednici iz Rače najavili blokadu više putnih pravaca: Trajaće bar 12 sati
12.02.2025.•
1
Poljoprivrednici iz opštine Rača najavili su da će danas blokirati traktorima više putnih pravaca zbog toga što lokalna vlast, kako tvrde, nije ispunila njihove zahteve.
VIDEO: Pijan vređao i batinom pokušao da napadne građane koji su dočekivali studente
12.02.2025.•
6
Beogradska policija će podneti prekršajnu prijavu protiv M.K. (35) zbog narušavanja javnog reda i mira.
Nenadić: Borba protiv korupcije nije prioritet ni izvršne ni zakonodavne vlasti u Srbiji
11.02.2025.•
5
Programski direktor Transparentnost Srbija Nemanja Nenadić izjavio je da borba protiv korupcije nije prioritet ni izvršne ni zakonodavne vlasti u Srbiji.
Kakvi su efekti studentskog poziva na generalni štrajk: Koliko je bilo izdatih računa?
11.02.2025.•
7
U petak, 24. januara, kada su studenti pozvali na generalni štrajk, izdato je manje računa nego dva petka pre toga, kako na teritoriji Južnobačkog okruga tako i na teritoriji cele Srbije.
Iz prevrnutog vagona u Vrčinu curi sumporna kiselina, Dačić kaže da nema štetnih isparenja
11.02.2025.•
29
Na železničkoj stanici u Vrčinu večeras je došlo do prevrtanja jednog vagona-cisterne iz kojeg curi sumporna kiselina.
Novi avion Er Srbije promoviše EXPO 2027
11.02.2025.•
2
Na beogradski aerodrom "Nikola Tesla" danas je stigao četvrti širokotrupni avion erbas A330-200, koji ima vizuelni identitet specijalizovane izložbe EXPO 2027, saopštila je kompanija Er Srbija.
Glumci podržali studente, održana šetnja "Putujućeg pozorišta" po Beogradu
11.02.2025.•
0
Protestna šetnja "Putujućeg pozorišta", glumaca i građana u Beogradu završena je ispred zgrade Ministarstva za rad, zapošljavanjе, boračka i socijalna pitanja.
Prevrnuo se vagon sa sumpornom kiselinom u Vrčinu
11.02.2025.•
5
Vagon sa sumpornom kiselinom prevrnuo se u Vrčinu, u beogradskoj opštini Grocka.
Komentari 19
w/e
Vojvođanin
07.01.2025 • 08:46
Navedite glavno
Glavna razlika je što se američki zakon odnosi na pojedinačne ljude koji lobiraju za strane interese, a ruski model targetira organizacije i to samo po načinu finansiranja. Dovoljno je pljusnuti takvu etiketu celoj organizaciji da postane meta ludaka i tabloida. Nevladina organizacija je vrlo širok pojam, znači samo da organizaciju nije osnovala vlada i da im ne pokriva većinu troškova. U ruskom tipu zakon se ni ne spominje rad organizacije što se potpuno suludo, dok se američki odnosi na to šta taj pojedinac radi.
Ne nije. Pročitao oba zakona slični si. A oco što pokušavaš da prikažeš glupost čista. Namerno su rusi i napravili isti zakon da ih ne bi pljuvali ali ih pljuju.
Baš se bave tabloidima...
Odlična oba zakona koja treba i kod nas što hitnije.
To što živiš u nekom svom svetu ne znači da ne postoji. Imaš u kod nas stranih plaćenika i agenata. Evo primer bivša direktorka muzeja hrvatica davala Sve info njihovoj službi... Trebam li da navodim i dalje primere a veruj mnogo ih je
Ne bi verovao koliko novca uđe u zemlju za promocije raznoraznih stvari i koliko je ministara uključeno u to.
Promet nuklearke....
/
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar