Vučević prosvetarima preti otkazima, a u školama već nema ko da predaje: "Blef i demonstracija sile"

Iako je premijer Miloš Vučević zapretio otkazima prosvetarima, nastavnici objašnjavaju da neće imati ko da ih zameni.
Vučević prosvetarima preti otkazima, a u školama već nema ko da predaje: "Blef i demonstracija sile"
Foto: Pixabay
Ukoliko svi prosvetari u Srbiji ostanu "neposlušni" i ne vrate se u škole u drugom polugodištu, država će morati da nađe zamenu za najmanje 150.000 nastavnika.
 
Jer, toliko ih u Srbiji ima, prema podacima Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije.
 
Najveći problem, objašnjava za "Vreme" predsednik Foruma srednjih stručnih škola Srbije Milorad Antić, biće pronaći predavače za stručne predmete.
 
"Jednostavno je, ostaćemo bez srednjih stručnih škola. Mi već sada nemamo elektro i mašinske inženjere koji bi predavali, a šta bi se tek dogodilo kada bismo i ovu šačicu otpustili - ne smem ni da mislim", kaže Antić.
Gotovo je nemoguće, dodaje on, pronaći i majstora koji bi deci preneo praktično znanje, a kamo li fakultetski obrazovanog inženjera.
 
"Inženjeru je plata u privatnom sektoru bez problema 200.000 dinara, ko bi pristao da se vrati u školu za upola i troduplo manji iznos", kaže Antić.
 
Država već sada vodi bitku da neke nastavne kadrove sačuva u školama, dok iz godine u godine interesovanje za profesije nastavnika matematike, fizike, srpskog i hemije - gotovo da nestaje.
Možda je ove brojke pročitao i sam premijer Miloš Vučević, nakon što je zapretio otkazima nastavnicima koji se ne budu vratili u predavačku klupu, pa je ipak pozvao sindikate prosvete na sastanak u četvrtak, 9. januara.
 
"Mislim da imamo dovoljno vremena da do početka drugog polugodišta sve teme na pravi način definišemo", naveo je Vučević.
 
Da li zamene postoje i zašto ne
 
I bez štrajka, nastavnici se slabo odazivaju da rade na zamenama u školama, a jedan od razloga je i što za određena zanimanja više nema obrazovnog kadra. Interesovanje za profesije nastavnika matemarike, fizike, srpskog i hemije, iz godine u godinu opada.
 
Tako se prošle godine za smer koji školuje nastavnike hemije prijavio svega jedan kandidat, a slabo interesovanje maturanata je i za fiziku, srpski jezik, matematiku, kao i Rudarski i Tehnološki fakultet.
 
Na Hemijskom fakultetu za smer koji obrazuje nastavnike hemije - samo se jedan kandidat prijavio.
 
Odnos društva prema nastavničkoj struci bitno se promenio poslednjih decenija, pa se ova profesija umnogome sunovratila, kaže za "Vreme" nastavnica u penziji Mika Kučerović.
 
"Nekada je postojalo poštovanje prema ovoj profesiji, bili smo počastvovani da obrazujemo decu. Danas je struka dovedena na prosjački stap, najviše materijalno, a zatim i na druge načine", objašnjava Kučerović.
 
Prosveta je, kaže ona, "opterećena procedurama, a najmanje prenošenjem znanja".
 
"Svi vam se upliću u vaš posao, pre svega roditelji, ali i društvena zajednica i to na pogrešan način. Svi se sa nostalgijom sećaju vremena kada je ono što nastavnik kaže bilo bitno", smatra nastavnica koja je predavala u Prvoj beogradskoj gimnaziji.
 
Zato su prosvetni radnici, misli Kučerović, "potpuno ogorčeni".
 
"Mislim da se, i iz svih ovih razloga, ljudi neće tako lako vratiti na posao", zaključuje ona.
 
Šta ako svi budu otpušteni
 
"Blef i demonstracija sile" – ovako nastavnica engleskog jezika u Filološkoj gimnaziji u Beogradu Katarina Šćepanović Ostojić vidi pretnju premijera Vučevića.
 
"Čak i da nas sve otpuste - ko će onda da radi je moje pitanje", kaže Šćepanović Ostojić za "Vreme".
Poziv premijera Vučevića sindikatima da se odazovu na sastanak 9. januara nastavnica Filološke gimnazije vidi kao dokaz da je "Vlada shvatila da su prosvetni radnici ozbiljni".
 
"Toliko o tome kako će nas lako zameniti", smatra ona.
 
Ona ipak misli da nema potrebe da se pregovara sa vladom.
 
"Iz onoga što sam čula u razgovoru sa brojnim sindikatima prosvetnih radnika, na državi je samo da ispuni naše zahteve", dodaje Šćepanović Ostojić.
 
Iz Unije prosvetnih sindikata su za "Vreme" rekli da su im "zakazani pregovori u Vladi" i da "do tada neće davati izjave". Ovaj sindikat ima oko 28.000 članova širom Srbije.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 46

  • Prosvetarima

    08.01.2025 00:12
    Imaju para! Istrajte!
    Imaju oni para, ekonomski tigar je to, imaće i za novu stanicu i za EXPO i za stadione, pa IMAJU i za prosvete radnike! Ne dozvolite da vas varaju 50 puta kao poljoprivrednike. Prevaranti su to!
  • Jelena

    07.01.2025 22:28
    Geograf
    Super, ja cekam posao, ocekujem da me pozovete geograf.
  • Koji

    07.01.2025 20:02
    Ji
    Pišu oni koji ne znaju šta je čas. Voleo bi da ovi botovi probaju da održe samo uvodni čas iz bilo kojeg predmeta i lekcije koje najbolje poznaju. Priča o velikom odmoru od 4 meseca je zamajavanje naroda. U školi se ne može sve naučiti mora nesto i kuci da se odradi. Nepismeni donose zakone o obrazovanju i ne znaju šta je skola.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija