
Laseri, pirotehnika, improvizacija, jastreb: Kako se beogradski aerodrom brani od ptica?
Ptice mogu predstavljati veliku opasnost ukoliko se nalaze u blizini aerodroma.

Foto: 021.rs
U pretposlednjoj nedelji decembra desile su se dve avionske nesreće u kojima su se ptice pominjale kao mogući uzrok pada aviona - jedna u Kazahstanu, druga u Južnoj Koreji.
I u Beogradu je bilo slučajeva prinudnog sletanja i odlaganja aviona zbog sudara s pticama, a iz uprave "Nikole Tesle" za N1 kažu da aerodrom u Surčinu spada u jedne od bezbednijih međunarodnih aerodroma u Evropi po ovom pitanju.
Iz Aerodroma "Nikola Tesla" za portal N1 kažu da prisustvo ptica na aerodromu u Surčinu nije često, jer se preduzimaju sve propisane mere u skladu sa domaćim zakonodavstvom, međunarodnom regulativom, preporukama i praksom kako bi se sprečile eventualne posledice.
Prema podacima aerodroma, u 2022. i 2023. godini zabeležena su prosečno 4,3 bliska susreta na 10.000 avio-operacija. U godini koju smo ispratili bilo ih je još manje – manje od tri bliska susreta sa pticama na 10.000 letova.
"To nas svrstava u jedne od bezbednih međunarodnih aerodroma u Evropi i po ovom pitanju", poručili su iz kompanije Belgrade Airport, koja upravlja Aerodrom "Nikola Tesla".
Pirotehnika, laseri, roboti, improvizacija
Prisustvo ptica u krugu od 13 kilometara može ozbiljno da ugrozi bezbednost avio-saobraćaja, a u slučaju Beograda problem mogu da naprave vrane, galebovi, golubovi, grabljivice poput orla mišara, vetruške, eje, fazani, ali i vrste kao što su rode, čaplje, divlje patke i labudovi.
"Primetno je da su pojedine vrste koje imaju veliku težinu dosta izražene i da se mogu kretati i u jatima", kažu iz Aerodroma i napominju da na prisustvo ptica i drugih životinja utiče blizina Save i Dunava, poljoprivredna naselja u blizini aerodroma, ali i industrijska zona i lokalne deponije.
Da bi se sprečili incidenti kada se ukrste putanje ptica i letelica, Aerodrom primenjuje preventivne mere za suzbijanje prisustva ptica i drugih životinja, u koje spadaju strateški monitoring u krugu od 13 kilometara i izrada klasifikacije boravišta i staništa za svaku vrstu ptice.
Taktički monitoring podrazumeva praćenje kretanja ptica u zoni aerodroma i pozicioniranje u oblasti zone poletanja i sletanja uz blisku saradnju sa aerodromskom kontrolom letenja.
"Svrha taktičkog monitoringa je da analizirane podatke iz strateškog monitoringa primenjuje na terenu, tako što će operativac prepoznati kada su aktuelna kretanja ptica po dobi dana i sezoni, u zavisnosti od vrste", navode iz Aerodroma.
Kao najbitnija mera za suzbijanje prisustva ptica ističe se ljudsko prisustvo i upotreba terenskih vozila.
Na vozilima se nalaze bioakustični sistemi za rasterivanje, čija osnovna namena je da se putem pravilno programiranih i definisanih zvukova rasteruju ptice.
Tu su i ručni laserski uređaji, za koji iz uprave Aerodroma kažu da postižu dobar efekat u rasterivanju ptica, a pogotovo ka jatima na većim daljinama. Najefikasniji je u sumrak, svitanje, smanjenu dnevnu svetlost i u drugim sličnim situacijama.
Aerodrom koristi i pirotehnička sredstva, za koja kažu da su jedno od primarnih metoda za kontrolisanje preleta jata ptica i kretanja životinja.
Pored svega navedenog, tu su i improvizovana sredstva koja su se pokazala kao efikasna u praksi, zatim razna priručna sredstva za hvatanje ptica i životinja. Upotreba robota radi rasterivanja životinja tek je u začetku, i njihova puna primena očekuje se u budućnosti.
Da li će biti ptica oko aerodroma zavisi i od izvora hrane i vode. Eliminacijom ovih faktora smanjuje se i njihovo prisustvo u okolini, tako da Aerodrom sprovodi drenažu terena, odvodnjavanje, suzbija rastinje u blizini manevarskih površina, ali i sprovodi politiku visoke trave na oko 200 hektara zelenih površina.
Onemogućavanje formiranja deponija u blizini i krugu aerodroma, ostavlja ptice i druge životinje bez hrane i na taj način smanjuje njihovo prisustvo.
Na Aerodromu je postavljena i zaštitna mreža kako bi se sprečilo prisustvo ptica u zoni vazdušnih operacija.
"Sam efektivni terenski rad operativne službe obavlja se pola sata do sat pre svitanja do pola sata do sat posle sumraka, tokom cele godine. Da bi se sve mere pravilno sprovele, pored edukovanih kadrova, potrebna je i analitika rada pomoću softvera u evidentiranju podataka, osmatranje i rasterivanje ptica i drugih životinja, kao i putem neregularnosti, što omogućava preduzimanje odgovarajućih mera", objašnavaju iz Aerodroma "Nikola Tesla".
Kako kažu, godišnje se sprovede više od 8.500 aktivnosti na rasterivanju ptica i drugih životinja. I pored toga, životinje na beogradskom aerodromu tokom godine utiču na oko 30 odlaganja poletanja ili sletanja aviona.
Ceo tekst čitajte OVDE.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Profesor međunarodnog prava: Slučaj "zvučnog topa" jedinstven u praksi Evropskog suda
02.04.2025.•
0
Evropski sud za ljudska prava dobio je odgovor države Srbije da li su na protestu 15. marta korišćeni sonični uređaji. Ovo su od suda zatražile nevladine organizacije koje još ne objavljuju odgovor.
DNEVNI KVIZ: 10 pitanja - koliko znate?
02.04.2025.•
0
Još jedan 021.rs dnevni kviz znanja je pred vama.
Dekanka koja je napadnuta nožem o Vučićevoj izjavi: Povreda nije bezazlena, a on skače sebi u usta
02.04.2025.•
0
Dekanka Filozofskog fakulteta u Nišu Natalija Jovanović rekla je da se oporavlja od napada nožem, da joj je ruka van funkcije, i ocenila da taj incident ima političke posledice.
U toku je pretres stanova i drugih prostorija na 84 adrese
02.04.2025.•
3
U toku je pretres stanova i drugih prostorija na ukupno 84 adrese, kod 82 lica.
Šta je Srbija potpisala sa Mađarskom: Vojni savez i odgovor na sporazum komšija ili nešto drugo?
02.04.2025.•
13
Ministri odbrane Srbije i Mađarske potpisali su dokument koji je poslednjih dana u medijima najavljivan kao početak vojnog saveza te dve zemlje.
Dekan Radovanović: Đukić Dejanović preti akademskoj zajednici, a nema moć da reši probleme
02.04.2025.•
4
Dekan Fizičkog fakulteta u Beogradu Voja Radovanović ocenio je da ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović preti akademskoj zajednici zato što ministarstvo nema moć da reši trenutnu krizu.
Vučić počinje konsultacije o novoj vladi, danas priča sa četiri liste
02.04.2025.•
5
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić danas, 2. aprila će početi konsultacije o formiranju nove vlade.
Uhapšen zbog napada na policajca u Beogradu: Zadao mu više udaraca
02.04.2025.•
1
D. S. (21) uhapšen je zbog sumnje da je na autobuskom stajalištu u Beogradu napao policajca.
VIDEO: Studenti pred ponoć blokirali kružni tok na Trošarini, odali poštu stradalima u Novom Sadu
02.04.2025.•
4
Studenti koji su sinoć na nekoliko sati blokirali kružni tok na Trošarini u Beogradu u 11.52 časa su sa 16 minuta tišine odali poštu žrtvama nesreće u Novom Sadu.
Preminula televizijska urednica i autorka emisije "Trezor" Bojana Andrić
02.04.2025.•
0
Televizijska urednica Bojana Andrić preminula je u 81. godini, prenela je Radio-televizija Srbije (RTS).
Istraživanje javnog mnjenja: SNS nije na 49,4 odsto kako tvrdi Vučić
01.04.2025.•
54
Uprkos izjavama Aleksandra Vučića da SNS raste rejting i da je u februaru iznosio 49,4 odsto, istraživanje jedne beogradske agencije, rađeno za deo vladajuće koalicije, pokazuje drugačije rezultate.
DNEVNI KVIZ: 10 pitanja - nisu za šalu
01.04.2025.•
12
Još jedan 021.rs dnevni kviz znanja je pred vama.
Ekonomski fakultet: Hitno saslušanje i krivična prijava protiv dekanke je pritisak na fakultet
01.04.2025.•
0
Ekonomski fakultet u Beogradu saopštio je da je dekanka Žaklina Stojanović danas saslušana u beogradskoj Policijskoj upravi, po nalogu Prvog osnovnog javnog tužilaštva.
Sindikat sudske vlasti najavio štrajk od 7. do 9. aprila
01.04.2025.•
3
Sindikat sudske vlasti saopštio je da će zaposleni u sudovima, tužilaštvima i zatvorima stupiti u trodnevni štrajk od 7. do 9. aprila zbog "neispunjenja zahteva za poboljšanje materijalnog položaja".
Kamioni na prelazu Šid čekaju oko pet sati
01.04.2025.•
1
Teretna vozila na graničnom prelazu Šid na izlazu iz Srbije čekaju oko pet časova, a na Batrovcima i Kelebiji se zadržavaju oko dva sata, saopštio je Auto-moto savez Srbije (AMSS).
Evropski sud za ljudska prava dobio odgovor države Srbije o zvučnom topu
01.04.2025.•
5
Evropski sud za ljudska prava obavestio je organizacije civilnog društva da je primio odgovor Srbije u vezi sa navodima o mogućoj upotrebi soničnog oružja na protestu u Beogradu 15. marta.
Advokat: Srđan Žunić 20 dana štrajkuje glađu u Centralnom zatvoru
01.04.2025.•
4
Advokat Predrag Marković izjavio je danas da Srđan Žunić, osnivač pokreta "Ujedinjeni narod Srbije", već 20 dana štrajkuje glađu u pritvorskoj jednici Centralnog zatvora u Beogradu.
Pet meseci od pada nadstrešnice Železničke stanice: Protestna okupljanja u više gradova
01.04.2025.•
0
Danas, pet meseci od pada nadstrešnice Železničke stanice u Novom Sadu, održana su protestna okupljanja u više gradova.
Predat zahtev delegaciji EU: Da projekat Jadar ne bude strateški projekat EU
01.04.2025.•
9
Akademska zajednica u blokadi predala je danas delegaciji EU u Beogradu zahtev da se projekat "Jadar" ne proglasi strateškim projektom.
Priveden muškarac koji je kod FON-a automobilom prošao blokadu i vređao učesnike skupa
01.04.2025.•
0
Beogradska policija privela je L.S. (49) koji je, danas oko podneva, kod Fakulteta organizacionih nauka, automobilom prošao blokadu vozeći trotoarom, a potom vređao učesnike skupa.
Mesec dana pritvora ženi koja je nožem napala dekanku Nataliju Jovanović
01.04.2025.•
1
Viši sud u Nišu danas je odredio pritvor do 30 dana ženi (69) koja je osumnjičena da je u nedelju, 30. marta na ulici nožem ranila dekanku Filozofskog fakulteta Nataliju Jovanović.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar